0

CeDeT na wyjściowo

Centralny Dom Towarowy w maju 2018 r.
Centralny Dom Towarowy – w maju 2018 r.
fot. mat. prasowy

Inwestor oficjalnie dziś otworzył CeDeT, lecz klienci jeszcze za chwilę, może w tym miesiącu.

Inwestor i developer w jednym, który przejął budynek przy ul. Kruczej 50 będący dla starszych warszawiaków CeDeTem a dla młodszych Smykiem, czyli spółka IMMOBEL Poland, zakończył jego modernizacje i rozbudowę.

Z zewnątrz budynek wygląda prawie jak niegdyś.
No, może niegdyś nie był taki… czysty i i nie miał tak dużo złotej farby na sobie, ale to ten sam CeDeT. Z zewnątrz czyli od strony Alej Jerozolimskich.
Za to z tyłu dobudowano mu zupełnie nowe i bardzo duże zaplecze. W jeszcze bardziej surowej konwencji typu metal i dużo szkła.

A co w środku?

  • SMYK
    W zmodernizowanym budynku CEDETu nie zabraknie Smyka, wracającego do tej
    siedziby ze swoim salonem na dwóch poziomach, zajmując ponad 1400 m²
  • Rossman
    W budynku swój lokal otworzy także sieć drogerii Rossmann na 800 m²
  • Apteka Europejska
    zajmie 140 m²
  • TMobile
    salon zmieści się na 70 m²
  • Zdrofit
    To klub fitness na przestrzeni podobnej do Rossmana bo 850 m²
  • Costa Coffee
    sieciowa kawiarnia, gdzie jednak za jedno euro kawy napić się nie uda, bo wynajmują aż 150 m²
  • Sklep spożywczy
    Wróci tu również sklep samoobsługowy (nazywany nie wiadomo dlaczego supermarketem) z wejściem od strony ul. Brackiej. Zajmując ponad 1400 m² na poziomie -1 i blisko 200 m² na parterze wysuwa się na największego najemcę w budynku.

Co na zapleczu?

W nowej części CEDET-u, biurowej, pojawią się:

  • WeWork
    czyli kreatywna przestrzeń do pracy wspólnej, którą firma WeWork otworzy jako swoją pierwszą taką w Centralnej Europie. Małe i duże firmy będą miały tutaj do swojej dyspozycji ponad 4000 m² (prawie supermarket!) innowacyjnej przestrzeni zlokalizowanej na dwóch poziomach i wewnętrzne patio zajmujące ponad 270
    m².
  • IMMOBEL
    Bardzo poważnym kontrahentem podnajmującym aż 500 m² będzie dla firmy IMMOBEL Poland… ona sama. Swoje biura ulokuje na czwartym piętrze zaplecza.

Tablica informacyjna budowy

  • Nazwa inwestycji: CEDET (Centralny Dom Towarowy)
  • Inwestor: IMMOBEL Poland Sp z o.o.
  • Lokalizacja: Warszawa, ul. Krucza 50, u zbiegu ul. Kruczej, al. Jerozolimskich i ul. Brackiej
  • Funkcja: usługowo-handlowo-biurowa
  • Generalny wykonawca: Korporacja Budowlana Doraco
  • Projektant: AMC – Andrzej M. Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky
  • Całkowita powierzchnia: 22 000 m²
  • Powierzchnia podziemna: 12 000 m²
  • Powierzchnia handlowo-usługowa: 7000 m²
  • Liczba kondygnacji: 11 kondygnacji (7 nadziemnych i 4 podziemne) Liczba
  • miejsc postojowych: 138
  • Rozpoczęcie budowy: początek 2015 r.
  • Oddanie budynku do użytkowania: 16 maja 2018 r

Wypowiedzi

ważnych osób

Jacek Wachowicz, prezes IMMOBEL Poland:

Rewitalizacja Cedetu była wypadkową przyszłościowego myślenia o budynku, dostosowania go do dzisiejszych realiów i potrzeb z jednoczesnym poszanowaniem jego historii.Chcieliśmy, aby ten budynek, tak jak w czasach, których powstawał był wizytówką Warszawy i miejscem spotkań jej mieszkańców. Dzisiaj z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że tak się stało i oddajemy warszawiakom piękny budynek, który podniesie jakość przestrzeni miejskiej na tym obszarze, a także ją ożywi i uatrakcyjni.

Ogromnie się cieszę mogąc przekazać Warszawie i jej mieszkańcom legendarny budynek CEDET-u, który po odzyskaniu swojego dawnego blasku ozdobi i ożywi centrum Warszawy. Zakończenie tej inwestycji zbiega się jednocześnie z rozpoczęciem kolejnego spektakularnego projektu Immobel Poland – budowy biurowca Central Point, zlokalizowanego w samym sercu miasta, przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i
Świętokrzyskiej. Mam nadzieję, że również ten budynek, umiejscowiony bezpośrednio nad jedynym w Warszawie skrzyżowaniem linii metra, stanie się jednym z symboli Warszawy i nieodłącznym elementem krajobrazu stolicy.

Patrycja Van Triet, Project Manager IMMOBEL Poland:

Z uwagi na zabytkowe walory CEDET-u i ogromną wartość sentymentalną, jaką ten budynek ma dla warszawiaków, realizacja projektu była dla nas dużym wyzwaniem. Zależało nam na tym, aby przywrócić CEDET-owi rozmach, który utracił po pożarze w 1975 r., dlatego też przywiązywaliśmy wagę do każdego, nawet najmniejszego detalu. Przez cały czas trwania prac ściśle współpracowaliśmy z Biurem Stołecznego
Konserwatora Zabytków i firmą Arcadis, która nadzorowała proces drobiazgowego odtwarzania wszystkich elementów, charakterystycznych dla tego modernistycznego budynku.

Andżelika Cieślowska,
prezes Korporacji Budowlanej Doraco – generalnego wykonawcy:

Realizacja tego wyjątkowego projektu wymagała od nas dołożenia wszelkich starań, aby chronić zabytkową strukturę budynku. W zrewitalizowanym obiekcie zostały zachowane oryginalne fundamenty budynku oraz słupy. Natomiast cała zabytkowa bryła budynku została wiernie odtworzona, a szczególnie wiele uwagi zostało poświęcone odtworzeniu charakterystycznych elementów takich jak m.in. elewacja i jej charakterystyczne podziały, słupy, kominy, daszki oraz tarasy.

Marzena Zielonka,
Dyrektor w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL:

CEDET jest bez wątpienia jednym z najciekawszych projektów na warszawskim rynku nieruchomości komercyjnych, dzięki czemu przed oddaniem do użytku zyskał komplet najemców biurowych. Kompleks oferuje komfortowe warunki, które w połączeniu z doskonałą lokalizacją tworzą przyjazne miejsce pracy. Inwestycja jest położona w ścisłym centrum stolicy, w sąsiedztwie licznych sklepów, restauracji, kawiarni,
hoteli oraz środków komunikacji miejskiej. Wraz z otwarciem CEDET-u Warszawa zyskała kolejny prestiżowy adres do prowadzenia biznesu.

CeDeT historycznie

Budynek został zaprojektowany w latach 1947–1948 przez Zbigniewa Ihnatowicza oraz Jerzego Romańskiego i oddany do użytku 22 lipca 1951 jako Centralny Dom Towarowy (CDT). W 1971 przeniesiono tam Centralny Dom Dziecka, mieszczący się wcześniej w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich.

CDT był przykładem architektury powojennego modernizmu. Gmach ukończono już po wprowadzeniu doktryny realizmu socjalistycznego (1949), przez co jego forma architektoniczna spotkała się z ostrą krytyką. Budynek był jak na ówczesne czasy bardzo nowoczesny i funkcjonalny.

Był to jeden z pierwszych budynków w PRL wyposażonych w parking podziemny. Budynek miał olbrzymie, szklane, okładane dębem okna i nowoczesne 1. w Polsce urządzenia przeciwsłoneczne. Na południowej fasadzie świecił neon w kształcie spirali oraz ułożone pionowo litery „CDT”, który w 1956 r. wykonano w NRD.
CeDeT na antresoli miał otwarty taras, będący popularną kawiarnią z widokiem na Al. Jerozolimskie, oraz taras na dachu wykorzystywany za PRLu do pokazów mody i sesji fotograficznych z modelkami.

Centralny Dom Towarowy w Warszawie - lata 60. XX wieku
Centralny Dom Towarowy w Warszawie – lata 60. XX wieku
fot. Edmund Kupiecki

Budynek posiadał 6 osobowych wind i 4 windy towarowe oraz łączące wszystkie piętra schody ruchome (drugie w Warszawie), a także 4 klatki schodowe

Pożar
W niedzielę, 21 września 1975 roku ok. 20:00 w budynku wybuchł pożar. Zapaliło się szóste piętro z dywanami, wykładzinami podłogowymi i tkaninami. Podczas pożaru spadały kawałki sufitu. Pożar objął trzy piętra budynku. Ogień przemieszczał się ruchomymi schodami. Około 20:30 nastąpił wybuch od strony ul. Kruczej i Alei. Wypadły szyby, a o godzinie 22:00 płonął już cały budynek. Ogniem zajęły się towary z tworzyw sztucznych, płomienie miały barwy jasnoniebieskie, seledynowe i fioletowe. Pożar ugaszono po północy, cała betonowa konstrukcja CDT-u ocalała.
Za przyczynę pożaru przyjęto zatarcie łożysk niewyłączonego mechanizmu schodów ruchomych. Władze postanowiły wyremontować CDT. Pożar strawił całkowicie wnętrze. Zmieniono wiele z pierwotnego wyglądu budowli. Uproszczono fasadę i zrezygnowano z detali wykończenia.

wiedzy Wikipedia, tam znajdziesz więcej: [LINK]

Cedet dziś

okiem inwestora

16 maja 2018 21:32
[fbcomments]