0

Chanuka

Zagraniczne media o Chanuce w Polsce
fot. Chabad Lubawicz

Od uroczystości zapalenia świec chanukiji w Sejmie i w Pałacu Prezydenckim, po liczne koncerty, wydarzenia kulturalne i spotkania wspólnot żydowskich w całej Polsce – tak przez cały tydzień obchodziliśmy wyjątkowe Święto Świateł.

Tegoroczna Chanuka była pokazem tolerancji i otwartości, a polskimi obchodami święta zainteresowały się również zagraniczne media.

Świętowali parlamentarzyści i Prezydent

Chanukije, czyli specjalne świeczniki żydowskie, zapalane podczas Chanuki, rozbłysły we wtorek 12 grudnia w całej Polsce, tym samym rozpoczynając ośmiodniowe obchody radosnego, żydowskiego święta. Zapalenie chanukowej lampy symbolizuje wolność, pokój i tolerancję – być może właśnie dlatego nie mogło zabraknąć jej również w gmachu Sejmu. Uroczystość zapalenia pierwszej świecy, zorganizowana przez Centrum Żydowskie Chabad Lubawicz odbyła się podczas pierwszego, chanukowego wieczoru, gromadząc licznych przedstawicieli społeczności żydowskiej w Polsce oraz parlamentarzystów. Gospodarzem i współorganizatorem uroczystości był Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który witając zgromadzonych gości wyraził radość, że wspólne świętowanie Chanuki stało się już w Sejmie tradycją i zwyczajem świadczącym o więzach łączących społeczności polską i żydowską. Marszałek wspólnie z Rabinem Shalom Dov Ber Stamblerem zapalił również pierwszą, chanukową świecę. W spotkaniu wzięli udział między innymi Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Senior Kornel Morawiecki, Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz były przewodniczący Knesetu Profesor Szewach Weiss.

To dla mnie i dla Żydów na całym świecie wielki zaszczyt, że możemy gościć w polskim Parlamencie i cieszyć się tu naszym Świętem. Światło płynące dziś stąd to symbol radości, tolerancji i jedności. Życzę wszystkim, by były one zawsze z nami  – powiedział podczas wydarzenia Rabin Shalom, przewodniczący Chabad Lubawicz Polska.

Do obchodów żydowskiego święta przyłączył się również Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Podczas czwartkowej ceremonii prezydent zapalił chanukową świecę. W uroczystości, obok prezydenckiej pary, wzięli udział m.in. ambasador Izraela Anna Azari, prof. Szewach Weiss, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele organizacji żydowskich, a także polscy politycy i dziennikarze. Podczas ceremonii, Rabin Shalom Dov Ber Stambler  wręczył parze prezydenckiej świecznik chanukowy z repliką Jerozolimy.

Chanuka i Jerozolima w te dni są szczególnie powiązane. Szczególne znaczenie ma również przesłanie cudów: siły, wiary, potęgi i przewagi życia duchowego wobec innych przeszkód materialnych – powiedział tego wieczoru prezydent.

„Unikalna atmosfera wspólnego świętowania”

Podczas ośmiodniowych obchodów Chanuki nie zabrakło również licznych wydarzeń kulturalnych, które w wielu miastach w Polsce, pozwoliły mieszkańcom zapoznać się z tradycjami i kulturą żydowską. W poniedziałek 18 grudnia, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbył się uroczysty Koncert Chanukowy, zorganizowany przez Fundację Chai oraz wspólnotę Chabad Lubawicz Polska przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury i dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Na scenie wystąpili między innymi Benzion Miller, Israel Rand oraz Menachem Bristovski. Podczas koncertu zorganizowano również aukcję charytatywną, na której sprzedawane były obrazy namalowane przez dzieci. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na organizację dwutygodniowego pobytu w Polsce dla grupy około 30 izraelskich dzieci z Sderot, niewielkiego miasta, położonego niedaleko Strefy Gazy, które znajduje się pod ciągłym ostrzałem z terytorium Palestyny.

W minionych latach, koncerty chanukowe nieodmiennie zapewniały zarówno wysoki poziom artystyczny jak i unikalną atmosferę wspólnego świętowania. Chcemy, aby organizowane przez nas wydarzenia stały się dla obu narodów – polskiego i żydowskiego – darem światła, które jest uniwersalnym symbolem pokoju, nadziei, dobra, mądrości i wiedzy –  powiedział Rabin Shalom Dov Ber Stambler  przewodniczący Chabad Lubawicz w Polsce.

Spotkania i wydarzenia chanukowe miały miejsce również m.in. w Łodzi, Poznaniu oraz w Krakowie.

Zagraniczne media o Chanuce w Polsce

Obchody Chanuki w Polsce zostały zauważone również przez media zagraniczne, które ze szczególną uwagą przyglądały się uroczystościom żydowskiego święta w Sejmie oraz w Pałacu Prezydenckim. O polskim celebrowaniu Chaniki napisały takie portale informacyjne jak Clevland Jewish News, The Yeshiwa World, The Jerusalem Post, Jewish Telegraphic Agency czy The Times od Israel. Zagraniczne media napisały również o Premierze Mateuszu Morawieckim, który mimo, iż nie mógł wziąć udziału we wtorkowej uroczystości w Sejmie, znalazł czas na krótką rozmowę z Rabinem Stamblerem oraz złożenie chanukowych życzeń chwilę przed rozpoczęciem wydarzenia. Dla zagranicznych dziennikarzy, obecność premiera podczas żydowskiej ceremonii może oznaczać dobre i przyjazne rozpoczęcie przyszłej współpracy.

Chanuka – święto światła i radości

Chanuka to jedno z najradośniejszych, żydowskich świąt,  upamiętniających wydarzenia, które miały miejsce w 165 r. p.n.e. w Świątyni Jerozolimskiej. Święto trwa 8 dni i  rozpoczyna się zawsze 25 dnia miesiąca kislew, czyli według kalendarza gregoriańskiego – w grudniu. Specjalny świecznik – chanukija – ma miejsce na osiem świeczek, które zapalane są po kolei w każdym dniu święta. Święto jest upamiętnieniem cudu światła i ocalenia judaizmu. To czas zadumy nad tradycją, ale przede wszystkim radości i szczęścia, którego poszukuje każdy, bez względu na wyznanie.

21 grudnia 2017 13:17
[fbcomments]