0

Gdzie jest kasa na 500+?

500 Plus - grafika
fot. Urząd Wojewódzki

Władze Warszawy alarmują:
rząd nie zaplanował środków na październikowe, listopadowe i grudniowe wypłaty świadczeń z programu Rodzina 500+.

Ostatnie pieniądze, jakie zostały przekazane do miasta, wystarczyły tylko na wrześniowe wypłaty. Rząd przesłał je samorządowi ze znacznym opóźnieniem, dopiero po trzykrotnych monitach, w tym po liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Świadczenia z programu „Rodzina 500+” są wypłacane przez samorządy po przyjęciu planu dotacji przez rząd i po faktycznym przekazaniu środków. Już w sierpniu br. władze stolicy informowały Wojewodę Mazowieckiego, że przeznaczona na realizację programu w Warszawie kwota 717 847 000 zł jest niewystarczająca – głównie ze względu na wprowadzenie świadczenia 500+ na pierwsze dziecko –  i nie pozwoli na wypłatę świadczeń we wrześniu oraz w kolejnych miesiącach.

Urząd miasta zaapelował o zwiększenie planu dotacji do kwoty 1 360 896 287 zł. Na pilną potrzebę zmiany planu dotacji oraz przekazania środków Prezydent Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę w piśmie z dnia 13 września br. do Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego. W efekcie interwencji do kasy miasta wpłynęły środki na wypłaty 500+ za wrzesień, jednak ze znacznym opóźnieniem (ostatnia transza 26 września, kiedy w dzielnicach rozpoczęło się już realizowanie przelewów).

Z szacunków Warszawy wynika, że na płynne wypłaty do końca roku potrzebne jest ponad 480 mln zł.

30 września 2019 21:40