0

Jak uporać się z długami?

Daszek z 50 euro na kolumnach z monet
fot. mat. prasowy

Zaledwie kilka błędnych decyzji może dzielić nas od wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Z kolei uporanie się z długiem pochłania zwykle duże ilości czasu, energii a przede wszystkim pieniędzy.

Nie powinniśmy jednak wpadać w panikę, a raczej na spokojnie zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem. Istnieje kilka sposobów na sprawne uporanie się ze zobowiązaniami.

Przeanalizuj swoje wydatki

Naprawę domowego budżetu należy rozpocząć od czynności najprostszej, czyli wnikliwej analizy wydatków. Kredyty i pożyczki gotówkowe przyznawane są na podstawie zdolności kredytowej. Problemem może być więc nie wysokość zadłużenia, a brak racjonalnego zarządzania środkami finansowymi. Zacznijmy od wyliczenia sumy miesięcznych dochodów domowników. Od tej kwoty należy odjąć stałe opłaty (mieszkanie, rachunki, ubezpieczenie, zakupy itp.). Dopiero te pieniądze możemy przeznaczyć na spłatę rat. Podczas analizy wydatków warto też przyjrzeć się swoim codziennym zakupom. Może kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, albo zbyt często korzystamy z samochodu. Prawdziwym obciążeniem mogą okazać się małe wydatki, których dokonujemy codziennie, przy czym nie zwracamy na nie uwagi. Ich ograniczenie może dać nam większe pole do manewru w uregulowaniu zaległości. Brzmi banalnie? Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Negocjuj warunki spłaty z wierzycielem

Takie rozwiązanie także wydaje się oczywiste, tym bardziej że pożyczkodawcy zależy na tym, by odzyskać udostępnione środki. Znalezienie porozumienia jak np. odroczenie w czasie spłat może okazać się korzystniejsze również dla wierzyciela (odzyskiwanie długu poprzez windykację oznacza dodatkowe koszty). Na uzyskaniu kompromisu nie traci nikt, może on natomiast doprowadzić do sprawniejszego rozwiązania kwestii pożyczki. Jeśli sprawa trafiła już na drogę prawną, można spróbować zawrzeć ugodę sądową.

Skonsoliduj wszystkie kredyty

Czy kolejne zobowiązanie może być sposobem na uporanie się z długami? Decydując się na kredyt konsolidacyjny, możemy połączyć wszystkie nasze zobowiązania w jedno. Jeżeli korzystaliśmy z kilku pożyczek u różnych wierzycieli, możemy opłacać nasze zaległości za pomocą jednej wygodnej i niższej raty. To przełoży się także na poprawę zdolności kredytowej. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pożyczoną gotówkę można przeznaczyć na spłatę innych zaległości, natomiast sam kredyt spłacać już na korzystniejszych warunkach. A jakie zobowiązania można połączyć? Wśród nich są pożyczka gotówkowa, kredyt konsumencki, samochodowy, a także karta kredytowa. Jaka jest maksymalna kwota, którą można skonsolidować? W przypadku np. Santander Consumer Banku wysokość zobowiązań sięga nawet do 50 000 zł.

16 lutego 2019 14:09
[fbcomments]