0

Kto z łatwością znajdzie pracę w Warszawie?

Warszawa
Warszawa
fot. mat. prasowy

Niby największe miasto, a są branże, w których w stolicy Polski notuje się duży deficyt specjalistów.

Warszawa jest największym miastem w Polsce. To także miejsce z największą liczbą ludności. Wydawać by się mogło, że z takim zaludnieniem znalezienie wykwalifikowanego pracownika nie jest wcale takie trudne. A jednak są branże, w których w stolicy Polski notuje się duży deficyt specjalistów.

Obecnie w Warszawie stopa bezrobocia jest bardzo niska i wynosi 1,6% (http://warszawa.stat.gov.pl/). Dzięki nowym inwestycjom powstaje coraz więcej miejsc pracy, dlatego warto zorientować się, jakie sektory mogą okazać się przyszłościowe.

W Warszawie przede wszystkim brakuje specjalistów dość wąskich dziedzin np. operatorzy systemów telefonicznych oraz programiści. Niektóre branże rozwijają się dopiero od kilku lat, dlatego cały czas nie wystarcza wykwalifikowanej kadry. Tak jest w przypadku branży administracji stron internetowych, gdzie potrzebne są umiejętności z zakresu pozycjonowania stron. W wielu agencjach poszukiwani są analitycy ruchu stron, którzy mogą zajmować się także automatyzacją procesów reklamowych.

Programiści praktycznie w każdym większym mieście mogą przebierać w ofertach. Pracodawcy szukają przede wszystkim twórców gier oraz specjalistów od bezpieczeństwa baz danych. Bardzo często specjaliści z branży IT mają wysokie oczekiwania finansowe, dlatego pracodawcy starają się pozyskać studentów, którym mogą mniej zapłacić.

Tak jak w innych miastach Polski także w Warszawie brakuje absolwentów szkół zawodowych: betoniarzy, zbrojarzy, stolarzy, cukierników, kucharzy, murarzy, tynkarzy, szewców, piekarzy. Problemem w tym wypadku może być brak kadry nauczycielskiej w szkołach zawodowych oraz miejsc, które oferują uczniom praktykę. Na brak ofert nie mogą także narzekać kierowcy samochodów ciężarowych, fryzjerzy, kosmetyczki. Poszukiwani są także kurierzy. Pracodawcy szukają na te stanowiska osób z własnymi środkami transportu (w grę wchodzą nie tylko auta, ale również rowery). Coraz częściej zatrudnia się na te stanowiska cudzoziemców, jednak nie jest to łatwa praca, a już na pewno nie jest dobrze płatna.

Bardzo często pracodawcy szukają ludzi, którzy mają dodatkowe kwalifikacje np. magazynierzy z uprawnieniami na wózki widłowe. Także w transporcie brakuje chętnych do pracy np. na kierowców autobusów, którzy muszą posiadać prawo jazdy kategorii D. Dodatkowo jest to bardzo stresująca praca z systemem zmianowym, co może odstraszać potencjalnych kandydatów.

Także w księgowości i finansach jest dużo ofert pracy, jednak w tym sektorze bardzo ważna okazuje się znajomość języków obcych (najlepiej kilku).

W Warszawie jest też całkiem duża liczba zawodów nadwyżkowych, w których trudno znaleźć pracę. Są to między innymi bibliotekarze, dziennikarze, ekonomiści, malarze budowlani, politolodzy, historycy, prawnicy (w zależności, czy mają aplikację, czy nie), pracownicy obsługi ruchu lotniczego oraz pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej.

Artykuł przygotowany przy pomocy Portalu Praca.pl posiadającego Oferty Pracy w Warszawie

28 listopada 2018 17:14
[fbcomments]