0

Mazowiecka Deklaracja – podpisana

Podpisanie Deklaracji Mazowieckiej
Podpisanie Deklaracji Mazowieckiej
fot. MPawlik

Deklaracja wspólnych działań na rzecz jedności terytorialnej województwa mazowieckiego została dziś podpisana w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki.

Działanie mazowieckich samorządowców, zostało sprowokowane przez prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział podział obecnego województwa mazowieckiego na dwa. Prezes chce stworzyć województwo warszawskie obejmujące Warszawę i okolice oraz województwo mazowieckie obejmujące pozostałą część Mazowsza.

Nie godząc się na tworzenie sztucznego podziału, który rozerwie naturalne więzi Warszawy i Mazowsza, oraz na przedmiotowe traktowanie mieszkańców regionu i próby ich skłócenia, Deklarację podpisali:

  • Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy,
  • Adam Struzik, marszałek województwa
  • Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera
  • kandydaci do Senatu mazowieckiego PSL i Koalicji Obywatelskiej.

Zagrożeniem ewentualnego podziału województwa i wyodrębnienie z Mazowsza aglomeracji warszawskiej jest zubożenie dużej części regionu i olbrzymie straty finansowe. Spowoduje bowiem utratę przez samorządy m.in. większości wpływów z podatku CIT.

Pomysłodawcy podziału administracyjnego naszego regionu reformy nie podają żadnych argumentów pokazujących efekty takich zmian. Pretekstem podziału administracyjnego jest jakoby troska o zachowanie środków unijnych po 2020 r.

Ten argument jednak stracił rację bytu w styczniu 2018 r., od kiedy obowiązuje nowy podział statystyczny Polski. Na potrzeby unijnych wyliczeń dotacyjnych województwo mazowieckie wirtualnie traktowane jest jako dwa obszary (warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny) systemu klasyfikacji statystycznej NUTS2 (Nomenclature of Territorial Units for Statistics). I ten wirtualny podział, czyli standard geokodowania rozwinięty w Unii Europejskiej na potrzeby identyfikowania statystycznych jednostek terytorialnych, obowiązuje w Unii Europejskiej przy podziale środków pomocowych.

Wydawanie ogromnych publicznych pieniędzy na rzeczywiste dzielenie regionu nie będzie miało żadnego wpływu na pozyskiwanie funduszy europejskich, a może jedynie to utrudnić.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckieg, powiedział:

PiS gra tym przed każdymi wyborami. Obiecują utworzenie nowych województw, bazują na resentymentach i obiecują górę pieniędzy nie wiadomo skąd. Temat wraca co cztery lata i nawet ci, którzy go regularnie używają, przyznali wcześniej, że rozwiązaniem jest podział statystyczny, który już nastąpił, a który niczego administracyjnie nie zmienia i nie generuje żadnych kosztów. Politycy PiS dalej mówią jednak o konieczności podziału administracyjnego. O co w tym wszystkim chodzi, skoro PiS nie przedstawia ani argumentów ani analiz? Na pewno nie o dobro regionu.

Straty

Jakie straty może wygenerować nowy podział?

Rafał Traskowski, prezydent Warszawy:

Co taka zmiana oznaczałaby dla Warszawy? Jeszcze większe „janosikowe”. Nie ma mowy o zrównoważonym rozwoju, gdy chce się utworzyć bardzo bogate województwo stołeczne, które za chwilę płaciłoby powiększone „janosikowe” (już nie tylko jako miasto, ale także jako województwo), i drugie województwo wokół, które zostałoby pozbawione większości dochodów. Wmawianie ludziom, że od tego przybędzie pieniędzy to populizm. Administracyjny podział to tworzenie podwójnej administracji, generowanie nowych kosztów, a przede wszystkim problemów rozwojowych.

Nowe województwo mazowieckie, już bez Warszawy, musiałoby utrzymać 76% obecnie nadzorowanych dróg, blisko 50% szpitali i instytucji kultury. W sumie spośród 117 wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych i spółek (szpitale, spółki, instytucje kultury) 45 związanych jest bezpośrednio ze stolicą, 58 z resztą województwa, a 14 ma charakter ogólnowojewódzki, co oznacza, że przy ewentualnym podziale województwa instytucje te będą musiały zostać podwojone co oznacza podwójne wydatki na administrację samorządową i rządową.

Nie można zapominać, że Warszawa wraz z przyległym jej obszarem metropolitalnym stymuluje rozwój regionu, a z efektów tych korzysta całe województwo. Stolica jest potężnym rynkiem pracy i chłonnym rynkiem zbytu dla produktów wytwarzanych przez tysiące lokalnych, rodzinnych firm na Mazowszu.

Pomysłodawcy podziału województwa wmawiają, że Warszawa ma mały wpływ na rozwój Mazowsza. Jednak w przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju analizach (pod kierownictwem prof. Jacka Szlachty) widać wyraźnie, że to błędna teza: dane dla lat 2004–2015 pokazują, że realny przyrost PKB na mieszkańca był na Mazowszu większy niż przeciętnie w kraju. Dzięki Warszawie, także NUTS mazowiecki – regionalny (czyli dla obszaru poza aglomeracją warszawską) rozwijał się dwukrotnie szybciej niż wschodnie województwa Polski. Mazowiecki regionalny poprawił swoją pozycję względem średniej UE28 z około 40% do około 60% PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej. W tym samym czasie pięć województw Polski Wschodniej zarejestrowało wzrost z ok. 40 proc. średniej UE28 do około 50 proc. średniej UE28. Tylko ktoś o bardzo złej woli, patrząc na te dane, może wyczytać co innego niż to, że Warszawa ma duży i pozytywny wpływ na rozwój całego województwa.

Polityka

Wydaje się, że w tym przedwyborczym festiwalu obietnic i planów, na pierwszych skrzypcach gra partyjna polityka.

Rafał Trzaskowski:

Oczywiście rodzi się pytanie, po co próba podziału województwa, skoro tylko złe skutki zostaną przez to wygenerowane. To jest pytanie oczywiście do Prawa i Sprawiedliwości, bo wszystko wskazuje na to, że chodzi o przeprowadzenie szybciej wyborów.

Należy pamiętać, że utworzenie dwóch nowych województw to osłabienie obecnej władzy samorządowej. W regionie, który od lat ma mocno sprecyzowane sympatie wyborcze, byłoby bardzo na rękę rządzącej partii. Nowe województwa to także kopalnia stanowisk do obsadzenia według partyjnych kluczy. To także nowe przetargi, nowe możliwości finansowe, a także możliwość wyprowadzania funduszy z najbogatszego regionu w Polsce.

Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu:

Wszyscy chcemy, żeby Warszawa i Mazowsze wspaniale się rozwijały, żeby współpracowały. PiS-owi chodzi o podział z przyczyn czysto politycznych, bo przecież nie chodzi tutaj o pozyskiwanie środków.

Żadne podziały nie są dobrym pomysłem, a rozdrabnianie struktur pamiętamy z historii, i nigdy nie przyniosło to dla Polaków korzyści. Warto przypomnieć sobie rozdrobnienie Księstwa Polskiego na mocy ustawy sukcesyjnej Bolesława III Krzywoustego, które przyniosło osłabienie polityczne, militarne i wewnętrzne. Trzeba było 200 lat, by pozbierać Polskę z rozbicia dzielnicowego. Z najnowszej historii pamiętny reformę z roku 1975, która podzieliła Polskę na 49 województw i zlikwidowano szczeble pośrednie administracji (powiaty). Za czasów PRL miało to wzmocnić kontrolę nad niższymi warstwami aparatu państwowego przez Komitet Centralny PZPR.

Adam Struzik:

Dzisiaj Mazowsze jest jednym z najprężniej rozwijających się regionów w całej Unii Europejskiej i taki pomysł jest pomysłem szkodliwym, prowadzi on do utraty potencjału tego regionu.

Andrzej Halicki, szef mazowieckich struktur Platformy powiedział:

Apeluję do wszystkich wyborców Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej: wspierajcie i głosujcie 13 października na kandydatów do Senatu PSL. Jednocześnie także członków PSL prosimy o wsparcie tych kandydatów, którzy startują z szyldem KO, PO.

W trakcie konferencji Adam Struzik i Andrzej Halicki przedstawili także kandydatów do Senatu RP z mazowieckich list swoich komitetów wyborczych.

Wystąpienia i podpisanie

DEKLARACJA WSPÓLNYCH DZIAŁAŃ
NA RZECZ JEDNOŚCI TERYTORIALNEJ
WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

W trosce o zrównoważony rozwój całego województwa – zarówno metropolii warszawskiej, jak i pozostałej jego części sprzeciwiamy się destrukcyjnym planom administracyjnego podziału Mazowsza. Nie godzimy się na przedmiotowe traktowanie mieszkańców naszego regionu i próby ich skłócenia. Nie jest właściwą sytuacja, w której poszczególnym miastom subregionalnym obiecuje się rolę stolicy nowego województwa, antagonizując w ten sposób społeczności lokalne. Nie godzimy się na tworzenie sztucznego podziału, który rozerwie naturalne więzi Warszawy i Mazowsza. Nie godzimy się również na chaos i generowanie dodatkowych kosztów, jakie przyniosłaby tak duża i – z dużym prawdopodobieństwem niedopracowana – zmiana administracyjna.

W żadnym wypadku nie możemy się zgodzić na rozbicie Mazowsza i tworzenie dwóch skrajnie różnych województw: jednego bogatego, opartego na Warszawie, i drugiego biedniejszego, pozbawionego perspektyw. Warszawa jest lokomotywą rozwojową całego regionu. To stąd w dużej mierze pochodzą wpływy do budżetu województwa. Tam również mają swoją siedzibę specjalistyczne szpitale i inne instytucje o randze wojewódzkiej. Podział administracyjny stworzyłby nienaturalne w formie województwo oparte na subregionach wokół metropolii, które finansowo nie byłoby w stanie samodzielnie funkcjonować. Powstałby również obszar metropolitalny, który – będąc samodzielnym województwem – byłby skazany na płacenie jeszcze większego „janosikowego”, a to drenowałoby budżet aglomeracji i zmniejszało możliwości realizacji potrzeb jej mieszkańców. Przypominamy, że już obecnie miasto stołeczne Warszawa płaci „janosikowe”. W modelu, który jest proponowany, płaciłaby podwójnie – jako miasto i jako województwo.

Rozwój każdego regionu jest ściśle powiązany z rozwojem jego stolicy. Nie da się prowadzić zrównoważonego rozwoju regionu bez zachowania standardowego układu: ze stolicą będącą lokomotywą rozwoju i korzystającym z tego regionem wokół. Mazowsze jest sercem Polski, a Warszawa – sercem Mazowsza.

Deklarujemy, że priorytetem jest dla nas utrzymanie dynamicznego rozwoju Mazowsza. Zadbamy także o to, by nie zostało ono sztucznie podzielone w imię korzyści politycznych jednego ugrupowania.

Podpisali:
Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicemarszałek Sejmu RP
Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy
Podpisy kandydatów do Senatu RP.

Deklaracja wspólnych działań na rzecz jedności terytorialnej województwa mazowieckiego
Deklaracja wspólnych działań na rzecz jedności terytorialnej województwa mazowieckiego – kopia podpisana
fot. UM Warszawy
30 września 2019 19:40
[fbcomments]