0

Mazowsze dokapitalizuje Port Modlin

Port Modlin plan
Port Modlin – plan
fot. Port Modlin

PPL mięknie i Port Lotniczy w Modlinie dokapitalizowany zostanie kwotą 50 mln zł przez Województwo Mazowieckie.

Umowa spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin Sp. z o.o. stanowi, że najważniejsze uchwały muszą być podejmowane jednomyślnie.  Jedno liberum veto i… sprawy stoją w miejscu.

Jak dotąd z takiego prawa korzystał przede wszystkim przedstawiciel Polskich Portów Lotniczych, który nie dysponuje pierwszym pakietem udziałów w spółce.

Samorząd Mazowsza, według danych KRS z 8 lutego 2019 r., 222 970 udziałów w  kwocie 111 485 000 zł.  Kapitał zakładowy spółki, to aktualnie kwota w wysokości 340 834 500 zł.

W dniu 12 marca zostało wznowione spotkanie współwłaścicieli Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin wyraziło zgodę na dokonanie podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 50.000.000 zł.
Dokapitalizowanie nastąpi poprzez ustanowienie nowych udziałów, które w całości zostaną objęte przez Województwo Mazowieckie.

Leszek Chorzewski, p.o. prezesa spółki MPL Warszawa-Modlin:

Dzisiejsza decyzja wspólników, to wielki krok w kierunku zakończenia wielomiesięcznego impasu na naszym lotnisku. Mamy nadzieję, że to początek dalszych zmian, które pozwolą wrócić portowi na drogę dynamicznego rozwoju.

Dokapitalizowanie portu pozwoli na rozpoczęcie inwestycji, które będą służyć nowym pasażerom, w tym budowę terminalu tymczasowego i nowych płyt postojowych. Pozwoli to zwiększyć przepustowość naszego portu.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin w okresie styczeń – luty 2019 r. obsłużył łącznie 463 311  pasażerów, co oznacza wzrost o 3,9 % w odniesieniu do analogicznego okresu w 2018 roku i historycznie najwyższe przewozy w tych dwóch miesiącach od początku działania portu.

Lotnisko Warszawa/Modlin

zlokalizowane jest 6 km (3,24 NM) na północny zachód od Nowego Dworu Mazowieckiego, przy trasie wylotowej w kierunku Warszawy i Gdańska.

12 marca 2019 21:01