0

Nie dla chaosu w szkole

NIE dla chaosu w szkole
fot. Małgorzata Moryc

Pod gmachem parlamentu odbyła się pikieta w związku z pierwszym czytaniem projektu ustawy wprowadzającym zmiany w polskim systemie oświaty.

W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektów ustaw wprowadzających reformę edukacji, w tym zmieniających strukturę szkół w Polsce, m.in. likwidujących gimnazja. Chodzi o dwa projekty ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe.

W związku z planowaną reformą edukacji zawiązała się Koalicja „NIE dla chaosu w szkole”. Tworzą ją organizacje, instytucje, ruchy społeczne, rodzice i nauczyciele, którym leży na sercu dobro dzieci i młodzieży. Wg Koalicji, polska szkoła nie potrzebuje rewolucji, lecz mądrych i przemyślanych zmian.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie oświaty, który zakłada między innymi likwidację gimnazjów i przywrócenie 8-letnich szkół podstawowych oraz 4-letnich liceów.

Chcemy podnieść jakość polskiej edukacji, chcemy przywrócić kształcenie ogólne, przestaniemy uczyć pod testy – mówiła minister edukacji Anna Zalewska, przedstawiając projekty ustaw wprowadzających reformę oświaty. A co z zarzutami, że reforma nie jest przygotowana i nauczyciele stracą pracę? – To jest nieprawda – dodała.

  • Zgodnie z projektami, w miejsce obecnie istniejących rodzajów szkół mają powstać: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.
  • Zmiany miałyby się rozpocząć od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej, zamiast rozpocząć naukę w gimnazjum, staną się uczniami VII klasy. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie prowadzona rekrutacja do nich.
  • W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik uczniów klas III ukończy gimnazjum; 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym przestaną istnieć gimnazja.
29 listopada 2016 18:35
[fbcomments]