0

(Nie)oczekiwane zmiany (felieton)

Ratusz na Woli
Ratusz – na Woli
fot. MPawlik

Wybory zakończone, głosy udało się wreszcie policzyć, rusza więc sezon transferowy wśród burmistrzów i ich zastępców.

Jedni oskarżają, że zarząd został „przyniesiony w teczce”, inni wytykają burmistrzom brak związków z dzielnicą. A jeszcze inni tłumaczą, że taka po prostu jest specyfika Warszawy. Wielokrotnie padały zarzuty, że Platforma Obywatelska zawłaszczyła sobie warszawski samorząd, traktując go instrumentalnie, przykłady synekur można mnożyć.

Piotr Milowański, radny Woli, PiS
Piotr Milowański – radny Woli, PiS
fot. Arch. Piotra Milowańskiego

W toku powyborczych roszad na burmistrza Woli, rządzonej od ośmiu lat przez PO, wybrany został Krzysztof Strzałkowski, były radny powiatu wołomińskiego, następnie od 2010 r. zastępca marszałka województwa mazowieckiego, a od maja 2014 r. burmistrz Bemowa. Na jego zastępcę wybrano z kolei Mariusza Budziszewskiego, dotychczasowego wiceburmistrza Białołęki.

Skoro ktoś przyszedł, to ktoś musiał odejść.

Urszula Kierzkowska w ciągu dwóch kadencji miała okazję być zastępcą burmistrza Woli, później burmistrzem Ursynowa, a na końcu wróciła na Wolę już jako burmistrz. Dziś wiemy, że w nowej kadencji będzie burmistrzem Ursusa. Natomiast Katarzyna Łęgiewicz od 2011 r. była zastępcą burmistrza Pragi-Północ, później Woli, a obecnie została wybrana na stanowisko burmistrza Ochoty.

Wola, jak widać, ma wątpliwe szczęście być głównie pozycją w CV dla kolejnych burmistrzów. Niestety, podobnie sytuacja wygląda w innych dzielnicach.

Wątpliwości budzi tempo zmian i łatwość, z jaką dochodzi do transferów pomiędzy dzielnicami. Zastanawiające, czy nowi burmistrzowie zdążą poznać specyfikę „swoich” dzielnic i problemy ich mieszkańców? I najważniejsze: Czy tak naprawdę będą chcieli to zrobić, skoro być może niedługo przyjdzie im zarządzać zupełnie inną dzielnicą.

21 grudnia 2014 07:47
[fbcomments]