0

Nowy dom, nowy odbiorca prądu. Jak przepisać umowę prądu na siebie?

W nowym domu - jak przepisać licznik prądu?
W nowym domu – jak przepisać licznik prądu?
fot. mat. prasowy

Kupiłeś dom? Pamiętaj o przepisaniu licznika na siebie!

Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że ponosisz koszty faktycznie zużytej przez siebie energii elektrycznej.

Jak to zrobić?
To prostsze niż mogłoby się wydawać – dzięki dostępnym narzędziom online cała procedura nie zajmie Ci więcej niż 15 minut.

Przepisanie licznika prądu: dlaczego to takie ważne?

Przepisanie licznika prądu jest korzystne zarówno dla sprzedającego nieruchomość, jak i nowego właściciela. Nie można o tym zapomnieć także w przypadku wynajmu. Dzięki temu rachunki będzie opłacać osoba, która realnie użytkuje dom lub mieszkanie.

Co istotne, takie rozwiązanie chroni obie strony przed powstaniem ewentualnego, niesłusznego zadłużenia. Jeżeli jesteś nowym lokatorem i nie przepiszesz licznika na siebie, może zdarzyć się, że dostaniesz do opłacenia nieuregulowane rachunki poprzedniego najemcy lub właściciela. Pomyśl o jak najszybszym uregulowaniu spraw związanych z rachunkami za prąd, aby nie płacić za zużycie energii elektrycznej z minionych miesięcy – wygenerowane przez poprzednich lokatorów.

Czym ryzykujesz? W najgorszym scenariuszu musisz liczyć się nawet z odłączeniem prądu od nieruchomości. Do tego – oprócz konieczności opłacenia kwoty zadłużenia – dochodzą koszty windykacyjne, a także koszt ponownego przyłączenia do sieci.

Przepisanie licznika prądu – prostsze niż mogłoby się wydawać

Aby maksymalnie uprościć i przyspieszyć procedurę, warto zdecydować się na przepisanie licznika online – jeśli tylko sprzedawca energii umożliwia takie rozwiązanie. Dedykowane temu platformy, np. „Przejmij licznik” od innogy Polska, są łatwe w obsłudze –  przepisanie licznika i podpisanie nowej umowy na prąd zajmie Ci nie więcej niż 15 minut.

Najpierw jednak musisz dopełnić kilku formalności. W pierwszej kolejności spisz bieżący stan licznika. Ważne, aby zrobić to w obecności aktualnego odbiorcy prądu, czyli np. poprzedniego właściciela mieszkania. Następnie wypełnij protokół zdawczo-odbiorczy – ten dokument muszą podpisać obie strony. Zawrzyj w nim takie informacje, jak numer Punktu Poboru Energii, numer i stan licznika oraz dane osoby, która zdaje oraz która przejmuje licznik. Na koniec zbierz pozostałe, potrzebne dokumenty, jak akt własności bądź umowa najmu.

Kiedy posiadasz powyższe dane i dokumenty, możesz rozpocząć proces online. Na początku wybierasz jedną z trzech ścieżek, w zależności od tego, czy nieruchomość kupiłeś na rynku pierwotnym, wtórnym lub odziedziczyłeś ją po osobie zmarłej.

Jeśli procedura dotyczy nowego mieszkania, wpisujesz swoje dane i dane licznika oraz określasz interesującą Cię ofertę i taryfę. Sprzedawca drogą mailową wysyła Ci link, którego kliknięcie potwierdza chęć zawarcia umowy. Wystarczy to zrobić i gotowe!

Jeżeli kupiłeś mieszkanie na rynku wtórnym lub je odziedziczyłeś, procedura ma tylko parę dodatkowych kroków. Konieczne jest załączenie protokołu zdawczo-odbiorczego i innych wymaganych dokumentów. Poza tym należy pamiętać o uzupełnieniu informacji związanych z licznikiem.

Przepisanie licznika online jest niezwykle wygodne – możesz to zrobić o dowolnej porze dnia czy nawet w środku nocy. Jednocześnie dajesz sobie tyle czasu na zapoznanie się z warunkami umowy czy regulaminem, ile tylko potrzebujesz. Z drugiej strony to tylko jeden z dostępnych wariantów. Możesz zjawić się w salonie sprzedawcy osobiście lub przepisać licznik drogą mailową – poprzez wysłanie dokumentów do sprzedawcy.

W nowym domu - nowy licznik prądu
W nowym domu – nowy licznik prądu
fot. mat. prasowy.

Przepisałeś licznik? Pomyśl o zmianie taryfy

Skoro już zajmujesz się formalnościami związanymi z rachunkami za prąd, zastanów się także nad ewentualną zmianą taryfy. Pozwoli Ci to zaoszczędzić. Najpopularniejszą w Polsce taryfą jest jednostrefowa G11. Obowiązuje w niej stała stawka za 1 kWh. Dostępne są też taryfy dwustrefowe, w których cena energii elektrycznej uzależniona jest od dnia tygodnia i godziny. W przypadku taryfy G12 mniej za prąd płacimy przeważnie w nocy, między 22:00 a 6:00, oraz w tzw. dolinie dziennej – od 13:00 do 15:00. G12w to z kolei taryfa weekendowa, w której najatrakcyjniejsze ceny obowiązują we wskazanych wyżej godzinach oraz przez cały weekend i dni świąteczne. Jeśli część obowiązków domowych, jak gotowanie czy pranie i prasowanie, realizujesz właśnie w tych porach lub możesz zmienić swoje nawyki, G12 lub G12w to rozwiązanie dla Ciebie.

Przepisanie licznika za prąd to prosta formalność. Tym bardziej nie należy jej bagatelizować. Zaoszczędzi Ci to ewentualnych zmartwień i nie przysporzy niespodziewanych wydatków.

Artykuł sponsorowany

20 maja 2021 13:13
[fbcomments]