0

Nowy mural reklamowy na Pradze

Ściana z Colą na Pradze przy skrzyżowaniu ulic Targowej z Kijowską
Ściana z Colą na Pradze – przy skrzyżowaniu ulic Targowej z Kijowską
fot. Łukasz Król

Co było pierwsze Cola czy Pepsi?
Tym razem na Pradze pierwsza jest butelka Coca-Coli.

Na wykonanie muralu Cocacolowcy namówili Piotra Młodożeńca znanego artystę sztuk wizualnych.

Można powiedzieć, że jest on artysta sztuk wszelakich, bo realizuje się miedzy innymi jako malarz, rysownik, grafik, ilustrator, projektant i autor filmów animowanych. Między innymi zaprojektował rozpoznawalny na całym świecie znak Coexist, jako litery połączone z symbolami trzech największych religii, na zlecenie Museum of the Seam w Jerozolimie. Znak ten wykorzystał Bono, lider U2, w scenografii jednej z międzynarodowych tras koncertowych.
Artysta tworzy i mieszka w Warszawie.

Piotr Młodożeniec powiedział:

Z radością przyjąłem propozycję muralowego projektu konturowej butelki Coca-Cola. Tym bardziej, że zastosowałem proste kolory i czarne rastrowe działanie, po które często ostatnio sięgam. Projekt jest czytelny, wyrazisty, a poprzez zastosowane barwy również elektryzujący. A tego szczególnie potrzebuje przestrzeń miasta.

Dlaczego ta butelka?

Czy dlatego, że taką butelkę wszyscy na Kuli Ziemskiej kojarzą z Coca Colą?
Otóż no nie za bardzo. Na dość długi czas firma schowała tę butelkę w sektorze  hotelarsko-gastronomicznym. Od stycznia br. dostępna jest również w sprzedaży detalicznej.

Butelka konturowa, bo tak ją wszyscy nazywają,  jednoznacznie kojarzy się z marką i choć przez ponad 100 lat przechodziła modyfikacje, to nikt nie ma kłopotu z jej rozpoznaniem. A do tego można ją było zobaczyć w rękach Marilyn Monroe, Elvisa Presleya, Raya Charlesa, a Andy Warchol powiedział o niej:

Możesz oglądać telewizję i zobaczyć Coca-Cola i wiesz, że prezydent pije Colę, Liz Taylor pije Colę i pomyśl, że ty też możesz pić Colę.

Mural Coca Coli stanowi integralną część kampanii reklamowej Ikona powraca.

Trzeba przyznać, że przede wszystkim zrobiło się w tej okolicy weselej.
Adres butelki: ul. Targowa 15

Zdjęcia Łukasz Król

 

6 lutego 2019 22:29

Komentarze