0

O poszukiwaniu pracy w Warszawie

fot. Mat prasowy

Warszawski rynek pracy bywa postrzegany w kategoriach szansy na dochodową, ciekawą, a na dodatek łatwą w znalezieniu posadę.
Ile w tym prawdy?

Znalezienie dobrze płatnej i zarazem rozwijającej umiejętności pracy, to marzenie sporej liczby osób. Marzenie, które dotyczy zwłaszcza mieszkańców małych miejscowości o dużym stopniu bezrobocia. Niewielka ilość dobrze prosperujących przedsiębiorstw w połączeniu z nikłymi szansami znalezienia interesującej posady sprawia, że decydują się oni na opuszczenie rodzinnych okolic i poszukiwanie pracy w dużym mieście. Jak łatwo się domyślić, największym zainteresowaniem bezrobotnych cieszy się Warszawa.

Zdecydowana większość poszukujących pracy osób zakłada, że to właśnie w Warszawie najłatwiej znaleźć stałe zatrudnienie, które dostarczy do portfela sporą ilość gotówki, a CV wzbogaci o nowe, przydatne umiejętności. Ile w tym prawdy? Całkiem sporo, niemniej jednak należy brać pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak poziom wykształcenia, posiadane doświadczenie czy też branże, w których mamy zamiar działać.

Poziom bezrobocia

– najniższy w Warszawie?

Biorąc pod uwagę dane statystyczne GUS z bieżącego roku, najniższa stopa bezrobocia odnotowana została w województwie Wielkopolskim (6,6%). Jak – w stosunku do Wielopolski – wypada stolica? Wbrew pozorom całkiem nieźle, gdyż stopa bezrobocia w województwie Mazowieckim wyniosła 8,9%. Dla porównania dodajmy, że największy odsetek bezrobotnych odnotowany został w województwie Warmińsko – Mazurskim, gdzie ilość pozostających bez pracy waha się w granicy 16,3%.

Innym, również ważnym czynnikiem decydującym o łatwości podjęcia zatrudnienia, jest ilość chętnych na jedno miejsce. W Warszawie liczba kandydatów aplikujących na wybrane stanowisko wynosi ok. 2,09. Czy to dużo? Raczej nie, niemniej jednak warto brać pod uwagę fakt, że w Poznaniu wspomniana liczba aplikacji wynosi jedynie 0,78. Wniosek? Poszukując pracy w Warszawie nastaw się na większą konkurencję i… równie dużą ilość ofert. Jak się okazuje, to właśnie w Warszawie odnotowana została największa ilość ogłoszeń o pracę (21%). Nieco słabszym wynikiem może poszczycić się Kraków (20%) i Wrocław (19%). Ostatnie znaczące pozycje zajął wspomniany Poznań (4%) i Łódź (4%).

Praca dla specjalistów

Kto – w pierwszej kolejności – nie musi obawiać się o brak pracy? Zarówno w Warszawie, jak i w innych miastach Polski, odnotowuje się duże zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT i programistów, co jest bezpośrednio związane z dynamicznym rozwojem nowych technologii. Na ilość ogłoszeń nie mogą narzekać także handlowcy; zarówno ci zajmujący się sprzedażą detaliczną, jak i hurtową. Również księgowi oraz pracownicy sektora finansowego z łatwością znajdą zatrudnienie w stolicy, gdyż to właśnie ich poszukuje większość firm outsourcingowych.

Czy to oznacza, że przyjeżdżając do Warszawy z dyplomem informatyka – za to bez żadnego doświadczenia – z miejsca możemy liczyć na zatrudnienie? Oczywiście może się tak zdarzyć, jednak zdecydowanie większe szanse na otrzymanie etatu mają osoby z doświadczeniem, które mogą pochwalić się specjalistyczną wiedzą techniczną, znajomością systemów operacyjnych i języków programowania. I chociaż powyższy przykład dotyczy ściśle branży IT, to jednak – wyłączając konkretne umiejętności – podobne zasady rekrutacji obowiązują także w innych sektorach zatrudnienia.

Korporacja nie gryzie

Tym, co plasuje Warszawę na pierwszym miejscu listy miast, mogących pochwalić się sporą ilością wolnych etatów, jest duża liczba firm korporacyjnych. I chociaż o pracy w korporacji zwykło się mówić w kategoriach zajęcia nudnego i średnio dochodowego, to jednak faktem jest, że firmy korporacyjne oferują w standardzie to, co w przypadku małych przedsiębiorców uchodzi za swego rodzaju luksus, czyli umowę o pracę. Ponadto pracownicy korporacji mogą liczyć na dobre warunki pracy, zaplecze socjalne, a także sporą ilość benefitów, choć ta uzależniona bywa od osiąganych wyników.

Poszukiwania pracy

– tylko na miejscu?

Zanim spakujesz walizki i na dobre przeniesiesz się do stolicy w poszukiwaniu wymarzonego zatrudnienia, w pierwszej kolejności przejrzyj ogłoszenia o pracę i sprawdź, czy pracodawcy również okażą się podzielać Twój entuzjazm. Sporą ilość ofert znajdziesz na stronie serwisu Money: http://praca.money.pl/praca-warszawa-m1.html. W ten prosty sposób dowiesz się czy, a jeśli tak, to na jak duży odzew możesz liczyć, ubiegając się o dane stanowisko. Wysyłając CV koniecznie zaznacz, że chociaż obecnie nie przebywasz w stolicy, to jednak wyrażasz chęć i gotowość do zmiany miejsca zamieszkania. W ten prosty sposób możesz rozpocząć poszukiwania pracy bez konieczności ponoszenia opłat związanych z wynajmem mieszkania/pokoju.

Jeśli posiadasz specjalistyczną wiedzę, doświadczenie, a Twój zawód widnieje na liście branż wykazujących duże zapotrzebowanie na nowych pracowników, to pomysł poszukiwania pracy w Warszawie jest jak najbardziej na miejscu. Pamiętaj jedynie o tym, aby dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, gdyż to właśnie w stolicy powiedzenie „konkurencja nie śpi” wydaje się być jak najbardziej na miejscu.

30 stycznia 2016 18:02
[fbcomments]