0

Odwagi

Wystawa Fotografii Ulicznej - Odwagi!
fot. Małgorzata Moryc

Wystawa fotografii ulicznej tuż obok Sejmu. 1 grudnia została uroczyście otwarta.

Dokumentacja zdjęciowa dwóch lat protestów musiała zawierać tysiące fotografii. Organizatorzy wybrali na potrzeby wystawy kilkanaście. Jesteśmy wielce dumni, że dwa zdjęcia są autorstwa naszej koleżanki redakcyjnej Małgorzaty Moryc.Wystawa Fotografii Ulicznej - Odwagi!

Gosia została przedstawiona następująco:

Pochodzi z Opola Lubelskiego, od kilkunastu lat mieszka w Warszawie, którą kocha za historię i współczesne możliwości. Chciała zostać archeologiem, ale wylądowała w korporacji. Wychowana na death metalu i punk rocku, miłośniczka kina i teatru. Na demonstracjach widywana od grudnia 2015, twierdzi że nie godzi się na działania obecnej władzy; dokumentuje i relacjonuje demonstracje. Ma serce po lewej stronie. Fotografia to jej pasja.

Fotogaleria z otwarcia wystawy:

Organizatorzy o wystawie, która potrwa do połowy grudnia:

Ta wystawa jest nieobiektywna. Jest to bowiem historia ulicznej opozycji przez nią samą opowiedziana. Nasza narracja zaczyna się od momentu, w którym przecięły się nasze ścieżki i zaczęła uliczna współpraca, czyli od października 2016 r. Jest to historia przemian, jakim ulega Polska z dnia na dzień mroczniejąca i brunatniejąca. Przemian, jakim podlegamy my sami: coraz mocniej nękani i i coraz brutalniej traktowani przez aparat państwowy. I w końcu przemian, jakim niestety podlega coraz częściej wychodząca przeciw nam, a nie chroniąca nas policja. Nie chcemy, aby dokumentacja naszych twarzy sylwetek i postaw znajdowała się wyłącznie w kartotekach policyjnych. Zależy nam, aby widzieć w nas konkretnych ludzi. Zdeterminowanych, ale niezmiennie pokojowych. Doznających przemocy, ale od przemocy się odżegnujących. Stających obok siebie, wspierających się, ciągle wolnych. I ciągle mających dość odwagi, aby mówić „nie” złej zmianie, bezprawiu, faszyzmowi.

Dziękujemy naszym Fotografikom za wytrwałe towarzyszenie nam wszędzie – nawet tam, gdzie niespokojnie i niewygodnie – za talent patrzenia, widzenia i zapamiętywania tego, co ważne. Dziękujemy „sędziom pokoju”, wywodzącym się z ruchów Obywatele RP, ODnowa, Protest Kobiet i Warszawski Strajk Kobiet oraz tym niezrzeszonym, za wysiłek przejrzenia kilku tysięcy zdjęć i umiejętność wypracowania kompromisu. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie koncepcji, przygotowanie, produkcję i montaż wystawy. Dowiedliśmy, że potrafimy razem nie tylko protestować, ale także tworzyć.

Wystawę tworzą zdjęcia następujących osób: Marta Bogdanowicz/Spacerowiczka, JohnBob & Sophie Art, Marek Kraszewski, Piotr Łapiński/LAPP Foto, Katarzyna Pierzchała/Obywatel KP Fotograf, Agata Kubis, Marta Puczyńska/Puczigrafia, Radek Wojnar/Punk Parrot, Małgorzata Moryc, Aleksandra Perzyńska, WILK, Monika Nowak, Renata Zawadzka – Ben Dor.

Tam, gdzie uliczna opozycja, tam i oni. Dyskretnie, z wyczuciem, refleksem i poświęceniem. Dokumentują puls protestów, ich temperaturę, utrwalają emocje, dają świadectwo. Dokumentują przemoc jednej strony i godność drugiej. Opowiadają prawdę o czasie, w którym znów chodzi o wolność, prawo, solidarność. Kadrują obronę demokracji.

2 grudnia 2017 01:06
[fbcomments]