0

Oświadczenie w sprawie ursynowskiego Bazarku na Dołku

Bazarek na Dołku - widok z nieba
Bazarek na Dołku – widok z nieba
fot. Google Earth

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami dot. przeniesienia „Bazarku na Dołku” do tymczasowej lokalizacji pojawiającymi się w kontekście Stowarzyszenia NASZ URSYNÓW zostało wydane\ oświadczenie w tej sprawie.

Oświadczenie

dotyczące nieprawdziwych informacji
pojawiających się w sprawie „Bazarku na Dołku”
w kontekście Stowarzyszenia NASZ URSYNÓW

  1. W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami dot. przeniesienia „Bazarku na Dołku” do tymczasowej lokalizacji, przedstawianymi opinii publicznej, postanowiliśmy wydać niniejsze oświadczenie. Powyżej wspomniane informacje mają na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd i są rozpowszechniane przez środowisko kupców z „Bazarku na Dołku” oraz przez osoby związane z rządzącą Ursynowem koalicją (Platforma Obywatelska, Projekt Ursynów, Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa i Teresa Jurczyńska-Owczarek).
  2. Stanowczo oświadczamy, iż stowarzyszenie i klub radnych NASZ URSYNÓW popiera istnienie „Bazarku na Dołku” zarówno w czasie budowy, jak i po wybudowaniu Południowej Obwodnicy Warszawy. W naszej ocenie władze samorządowe powinny wspierać istnienie tego typu targowisk, gdyż podnoszą one komfort i standard życia mieszkańców, a także stanowią ważny element wypływający na rozwój miast (handel, funkcja integracyjna).
  3. NASZ URSYNÓW od 2013 r. podejmuje konsekwentnie działania na rzecz istnienia bazarku (m.in. wnioski do koncepcji Południowej Obwodnicy Warszawy, wnioski do planu zagospodarowania przestrzennego, stanowisko Rady Dzielnicy Ursynów w sprawie bazarku, petycja, posiedzenia komisji, interpelacje, czy też wskazywanie propozycji lokalizacji). Niestety wszystkie nasze propozycje praktycznie zawsze były lekceważone przez środowisko kupców oraz przez obecny zarząd dzielnicy Ursynów.
  4. NASZ URSYNÓW w 2014 r. w kampanii wyborczej w swoim programie zawarł postulat przywrócenia „Bazarku na Dołku” do obecnej lokalizacji po wybudowaniu drogi ekspresowej S2 oraz o tymczasowe przeniesienie bazaru w miejsce, które będzie dogodne dla mieszkańców i przez nich akceptowane. Od samego początku sprzeciwialiśmy się lokalizacji bazarku przy ul. Polaka.
  5. Uważamy, iż propozycja przeniesienia bazarku w okolice ul. Polaka jest nietrafiona. Przyczyni się to do pogorszenia jakości życia i bezpieczeństwa dla okolicznych mieszkańców; degradacji środowiska przyrodniczego; pogorszenia estetyki okolicy (wydane warunki zabudowy pozwalają na wybudowanie hali namiotowej w centrum dzielnicy); paraliżu komunikacyjnego oraz parkingowego – nie jest bowiem możliwe zaprojektowanie odpowiednich wjazdów i wyjazdów do potencjalnego bazarku, a klienci będą zmuszeni korzystać z okolicznych miejsc parkingowych, których w tym obszarze i tak już brakuje (wydana decyzja na warunki zabudowy przewiduje likwidację chodnika wzdłuż Al. KEN, zostanie on zamieniony na ciąg pieszo-jezdny); zwiększenia emisji hałasu. Nie jest to także dobre miejsce dla handlu, gdyż w niedalekiej odległości będą trwały prace budowlane dotyczące POW. Po zapoznaniu się z wydanymi w dniu 26 lipca 2016 r. warunkami zabudowy tylko utwierdziliśmy się w przekonaniu, że mamy rację. Bazarek przy ul. Polaka to brak zapewnienia ładu przestrzennego i brak poszanowania zasad koncepcji zrównoważonego rozwoju.
  6. Nasz pogląd, a także mieszkańców z ul. Polaka, prawie jednogłośnie został poparty w październiku 2014 r. przez ówczesnych radnych dzielnicy (PO, NU, PiS) w formie stanowiska Rady Dzielnicy Ursynów. W stanowisku radni zwrócili się o znalezienie dogodnej lokalizacji dla bazarku i sprzeciwili się lokalizacji przy ul. Polaka. To stanowisko do tej pory nie zostało zmienione przez obecny skład Rady Dzielnicy Ursynów.
  7. Zatem NASZ URSYNÓW działa konsekwentnie i nie zmienia zdania w sprawie „Bazarku na Dołku”. Natomiast, w naszej opinii, działania środowiska kupców są nieodpowiedzialne i stanowią próbę siłowego narzucenia swojej koncepcji, gdzie bazarek powinien zostać zlokalizowany, mimo iż nie dysponują żadnym gruntem, gdzie on mógłby być zlokalizowany. Aby bazarek mógł funkcjonować grunt komunalny musi zostać specjalnie wydzierżawiony dla kupców.
  8. Tu pojawia się poważny problem, ponieważ osobą kierującą Stowarzyszeniem Kupców Inwestorów Giełdy „Na Dołku” jest radny z Platformy Obywatelskiej, Piotr Karczewski. Zgodnie z prawem radny nie może prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego. Jego działania nie mogą w żaden sposób podważać zaufania do sprawowanego mandatu radnego. Niestety, w tym przypadku radny Piotr Karczewski wykorzystuje swoją pozycję polityczną do zapewnienia sobie dogodnych dla niego rozwiązań, mających wpływ na prowadzone przez niego stowarzyszenie gospodarcze – zamiennie występuje jako radny, prezes, czy też redaktor gazety lokalnej (Gazeta Punkt), która jest kolportowana w Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Niestety pozostali radni tworzący koalicję rządzącą Ursynowem nie widzą w tym żadnej nieprawidłowości i dają ciche przyzwolenie dla takich działań.
  9. Mieszkańcy ul. Polaka, a także NASZ URSYNÓW, wielokrotnie podejmowali próby dialogu ze środowiskiem kupców. W zeszłym roku odbyło się spotkanie, w którym kupcy mieli przedstawić swój projekt na bazarek przy ul. Polaka, ale ostatecznie kupcy nie przyszli na spotkanie. W tym roku również, w ramach tzw. Paktu na Rzecz Bazarku, próbowaliśmy umówić spotkanie z kupcami za pośrednictwem burmistrza Roberta Kempy (PO) – kupcy nie byli zainteresowani spotkaniem. Niestety burmistrz Robert Kempa również od czterech miesięcy nie potrafił się z nami spotkać. Dlatego też wszelkie oświadczenia środowiska kupców, czy władz dzielnicy, o tym, że chcą dialogu są fałszywe i spóźnione.
  10. Ani NASZ URSYNÓW, ani mieszkańcy ul. Polaka, czy sygnatariusze Paktu na Rzecz Bazarku nie prowadzimy żadnych działań mających na celu zablokowanie przeniesienia bazarku do tymczasowej lokalizacji. Urząd Dzielnicy Ursynów 13 maja br. wydał warunki zabudowy na tymczasowy bazarek u zbiegu ulic Płaskowickiej i Pileckiego (przy hali Arena Ursynów), a więc jest inna lokalizacja, gdzie bazarek może zostać przeniesiony. Proponowaliśmy także inne lokalizacje, np. od ul. Gandhi przy Arenie Ursynów.
  11. Środowisko kupców oraz zarząd dzielnicy Ursynów od dawna mieli wiedzę na temat tego, że wielu mieszkańców nie akceptuje lokalizacji przy ul. Polaka. Niestety, te prawie ostanie dwa lata zostały przez nich zmarnowane, ponieważ nie potrafili rozwiązać konfliktu społecznego – dążyli do jego eskalacji wierząc, że „po cichu uda się załatwić sprawę”. Nie potrafili nawiązać dialogu, tym samym narażając mieszkańców na to, że być może istnienie bazarku w ogóle jest zagrożone. Dodatkowo uważamy, iż sytuacja, w której radny zabiega o swój interes gospodarczy w dzielnicy, w której sprawuje mandat i ma to związek z mieniem komunalnym, jest sytuacją patologiczną i bezprecedensową. Być może to powoduje, że zarząd dzielnicy nie informuje w otwarty sposób o działaniach dotyczących bazarku (mimo wcześniejszych deklaracji), nie chce spotykać się z mieszkańcami, gdyż krępuje go konflikt interesu radnego z PO Piotra Karczewskiego.
  12. Biorąc powyższe pod uwagę, jeszcze raz z całą mocą oświadczamy, iż istnienie bazarku jest dla nas niezwykle ważne. Kwestia dot. jego lokalizacji to istotny społecznie problem wymagający pilnego rozwiązania, ale miejsce, w którym bazarek będzie funkcjonował powinno spełniać oczekiwania kupców, ale także mieszkańców, a nie tylko tych pierwszych. Uważamy ponadto, co proponowaliśmy już wielokrotnie, że na Ursynowie docelowo powinien powstać nowoczesny, estetyczny bazar miejski i już dziś trzeba o tym myśleć, a nie skupiać się na walce politycznej, która jest prowadzona przez radnego z PO Piotra Karczewskiego i jego środowisko polityczne.

Jeżeli bazar przestanie istnieć to odpowiedzialność za to poniesie właśnie Stowarzyszenie Kupców Inwestorów Giełdy „Na Dołku” oraz zarząd dzielnicy Ursynów – podmioty, które nie potrafią w odpowiedni, transparentny sposób zaangażować się w znalezienie właściwego, kompromisowego rozwiązania, dobrego dla wszystkich, a nie tylko dla wąskiej grupy. Dziś jest czas na przeniesienie bazarku do tymczasowej lokalizacji, a nie czas na jej szukanie, bo prawdopodobnie bazarek w obecnej formie będzie mógł istnieć do końca 2016 r.

Warszawa, dnia 3 sierpnia 2016 r.

Piotr Machaj
Prezes Stowarzyszenia
NASZ URSYNÓW

Piotr Skubiszewski
Wiceprezes Stowarzyszenia
NASZ URSYNÓW

4 sierpnia 2016 09:32
[fbcomments]