0

Produktywność pracowników – 4 sposoby na jej poprawę

Pracownik
Pracownik
fot. mat. prasowy

Chcąc poprawić efektywność firmy, należy zacząć od zwiększenia produktywności zatrudnianych specjalistów.

Jedynie przemyślane działania są w stanie sprawić, aby wykonywana przez nich praca dawała wymierne efekty.

Nie jest tajemnicą ani nowością twierdzenie, że efektywność pracowników jest kluczem do sukcesu całej firmy. Chęć jej poprawy jest celem rzeszy menedżerów zarówno niewielkich, jak i dużych przedsiębiorstw. Produktywność zatrudnionych pomaga zwiększyć wiedza na temat skutecznego zarządzania pracownikami. Liderzy liczący na wymierne efekty swojej działalności powinni bliżej przyjrzeć się nie tylko życiu zawodowemu członków swojego zespołu – warto też dowiedzieć się, co ich motywuje do działania i jakie są ich pasje. Może to mieć ogromne znaczenie, ponieważ każdy człowiek jest inny, dla jednego najważniejsza jest możliwość rozwoju, dla drugiego atmosfera w pracy, trzeci z kolei liczy na wyższe zarobki.

Grunt to zdrowie

Aby zwiększyć produktywność zatrudnianych specjalistów, należy w pierwszej kolejności zadbać o ich zdrowie. Oszacowano, że do zwiększenia wydajności przedsiębiorstwa o 20% wystarczy dobrze zaprojektowana przestrzeń biurowa (źródło: https://www.ergotest.pl/_media/sukces.pdf). Dlatego każde miejsce pracy trzeba wyposażyć w sprzęt i meble umożliwiające wygodne wykonywanie wielu zadań bez nadmiernego obciążenia układu szkieletowo-mięśniowego. Prawidłowo zaprojektowane stanowisko pracy powinno umożliwiać zmianę pozycji ciała. Zapewniając zatrudnionemu specjaliście optymalne warunki pracy, będzie można oczekiwać, że w pełni wykorzysta on swoje zdolności.

Pracownika trzeba wyposażyć m.in. w biurko o regulowanej wysokości oraz w fotel lub krzesło, którego siedzisko będzie w stanie zapewnić naturalne położenie rąk przy obsłudze klawiatury. Kluczowe znaczenie mają wymiary oparcia i siedziska, regulacja wysokości tych elementów, a także podłokietniki. Odpowiednie krzesło do pracy biurowej można znaleźć w ofercie AJ Produkty – jest to firma, która poza typowymi meblami biurowymi proponuje mniej popularne rozwiązania zapewniające prawidłową postawę podczas siedzenia. Na uwagę zasługuje stołek siodłowy, który sprawia, że zdecydowanie prostsze jest znalezienie odpowiedniej postawy podczas pracy, a przy tym gwarantuje swobodę ruchów i pomaga trenować mięśnie przykręgosłupowe. Miłośnicy nowoczesności, dynamicznego siedzenia i ergonomii powinni też zwrócić uwagę na proponowaną przez AJ Produkty piłkę balansującą. W trakcie siedzenia na niej aktywowane są mięśnie brzucha i pleców, wzmacnia się kręgosłup oraz umożliwia ona poprawę krążenie w nogach i stopach.

Jasny podział obowiązków 

Niestety zdarza się, że pracownik nie zna zakresu swoich obowiązków i najważniejszego celu swojej pracy. Sprawia to, że te same zadania realizowane są przez kilka osób, a zatrudnieni specjaliści skupiają się na czynnościach, które są nieistotne dla realizowanego projektu. Należy mieć świadomość, że nie jest najważniejsze to, ile czasu spędza się w pracy, ale skupianie się na najistotniejszych zadaniach. Robienie kilku rzeczy na raz, praca po godzinach i w weekendy jest stratą czasu – zbytnie obciążanie organizmu zmniejsza jego produktywność, a także sprawność zarówno fizyczną, jak i intelektualną.

Aby uniknąć wymienionych błędów, kluczowe znaczenie ma opracowanie opisu stanowiska pracy. Dopilnować tego powinien doświadczony lider, który wie, jak poprawić produktywność pracowników, którzy do tej pory pozostawali w tyle. Potrafi on także delegować obowiązki, nie ma problemu z podejmowaniem trudnych decyzji, wie, jak rozwiązywać bieżące problemy i jak stworzyć rodzinną atmosferę wśród pracowników.

Premie i podwyżki 

Do najważniejszych czynników mających decydujący wpływ na produktywność pracownika należą pieniądze. Jasny system premii i podwyżek motywuje zatrudnianych specjalistów do działania na rzecz firmy. Każdy pracodawca musi mieć świadomość, że niska płaca sprawia, że pracownik jest niezadowolony i nie daje z siebie wszystkiego w trakcie realizowania powierzonych zadań. Podwyżka powinna być efektem realizacji celów mających podnieść efektywność pracy; premia zaś – formą nagrody za realizację zadań, które wykraczają poza założone cele firmy. Błędem jest przyznawanie podwyżek, aby zatrzymać pracownika i uzależnionych od stażu pracy.

Rozwój pracownika 

Pracownik będzie efektywniejszy, jeśli będzie miał poczucie, że się rozwija. Powinien systematycznie uczestniczyć w szkoleniach i kursach, to sprawia, że czuje się ważny i doceniany. Dzięki takim działaniom poszerza się zakres wiedzy i kompetencji zespołu. Znacząco przekłada się to na produktywność pracowników, którzy stają się przy tym bardziej lojalni.

Podsumowując, zwiększenie produktywności pracowników jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy pamiętać o zapewnieniu im ergonomicznego miejsca pracy i jasnym podziale obowiązków. Nie można też pominąć kwestii podwyżek, systemu premii, szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zatrudnianych osób.

13 czerwca 2019 12:13
[fbcomments]