0

Radni bronią Muzeum Techniki

Neon Muzeum Techniki i Przemysłu NOT na Pałacu Kultury i Nauki
Neon Muzeum Techniki i Przemysłu NOT – na Pałacu Kultury i Nauki
fot. Adrian Grycuk (WIkimedia)

Część radnych Warszawy sprzeciwia się eksmisji Muzeum Techniki, którą zapowiedział Pałac Kultury i Nauki.

Radna m.st Warszawy, Aleksandra Sheybal-Rostek, przekazała krótką informację o interpelacjach w sprawie eksmisji Muzeum Techniki.

Zwróciłam się do Pani Prezydent z prośbą o podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do zachowania Muzeum Techniki w dotychczasowej lokalizacji, udaremnienia prób wyrzucenia go w przyszłości i do znalezienia wraz z właściwym ministerstwem optymalnego rozwiązania obecnych problemów łącznie z reorganizacją placówki i dostosowaniem jej do współczesnych realiów.

W interpelacji napisałam:

„Pragnę podkreślić, że pomieszczenia w których Muzeum Techniki funkcjonuje zostały wybudowane specjalnie na jego potrzeby. Pałac Kultury i Nauki składa się bowiem z 8 integralnie ze sobą połączonych części, z których każda stanowi budynek mający odrębne przeznaczenie oraz własne fundamenty, niezależną konstrukcję i wszelkie urządzenia techniczne niezbędne dla użytkowników. Część muzealna pałacu jest specjalnie przystosowana do eksponowania w nich maszyn i urządzeń mechanicznych – sala na parterze ma własny fundament, co pozwala na uruchamianie maszyn bez obawy ujemnego wpływu drgań na konstrukcję całego budynku. Innymi słowy Muzeum Techniki było, jest i będzie jedynym możliwym najemcą zajmowanych obecnie pomieszczeń, zaś jakiekolwiek działania zmierzające do pozbycia się go są kuriozalne”.

Interpelację w tej sprawie złożył też radny Lech Jaworski.

„Rozumiem, że PKiN jest spółką, która w założeniu ma zarabiać. Problem jednak polega na tym, że wyrzucenie z dotychczasowej siedziby muzeum, które wśród warszawiaków i turystów cieszy się dużym uznaniem, będzie działaniem zubażającym stołeczną kulturę”
– napisał radny Jaworski.

Od 1 stycznia 2016 r. Muzeum Techniki zostało pozbawione środków na prowadzenie działalności. Z powodu narastających od początku roku zaległości czynszowych otrzymało od Zarządu Pałacu Kultury wypowiedzenie umowy najmu.

Muzeum Techniki w obecnej siedzibie funkcjonowało od 60 lat. Przez dziesięciolecia działalności Muzeum zgromadziło 15 tys. eksponatów dokumentujących rozwój techniki polskiej i światowej od XIX do XXI w. Posiada zarówno bezcenne unikaty, jak i tysiące oryginalnych przedmiotów pokazujących dorobek kultury technicznej Narodu Polskiego. 90% zbiorów to dary osób prywatnych i instytucji pragnących w ten sposób udostępnić i przekazać ten dorobek przyszłym pokoleniom Polaków.

Tymczasem od 30 września Muzeum musi opuścić aktualną siedzibę. Będzie to jednoznaczne z jego likwidacją i rozproszeniem kolekcji, gdyż nie ma w Warszawie odpowiednich pomieszczeń do eksponowania zbiorów kultury technicznej.

Muzeum Techniki wymaga gruntownych zmian organizacyjnych. Nie ulega wątpliwości, iż jest archaicznie i fatalnie administrowane. Organizacyjnie zawieszone jest niezmiennie w głębokim PRL. Ale nie znaczy to, iż powinno przestać istnieć.

Serdecznie zapraszam też na debatę poświęconą Muzeum Techniki, która odbędzie się 6 lipca (środa) o godz. 19.30 w Klubie CH25 przy ul. Chłodnej 25. [LINK]

Aleksandra Sheybal-Rostek,
radna m.st. Warszawy

Interpelacja radnego Lecha Jaworskiego:

Interpelacja radnej Aleksandry Sheybal-Rostek

6 lipca 2016 07:36
[fbcomments]