0

Rejestrator wideo zmniejsza koszty utrzymania floty

Rejestrator samochodowy
Rejestrator samochodowy
fot. Mat. prasowy

Samochód służbowy często sprawdza się w firmach jako pozapłacowy motywator dla pracowników,…

…zwłaszcza jeśli jest to samochód wyższej klasy niż ten, którym na co dzień poruszają się pracownicy.

Dla firmy utrzymywanie floty to jednak spore wyzwanie, przede wszystkim jeśli chodzi o koszty. Jest jednak sposób, który pozwala nieco zredukować koszt utrzymywania firmowych pojazdów – to zamontowanie w każdym aucie rejestratora wideo.

Jak rejestrator oszczędza pieniądze firmowe?

Rejestratory samochodowe kojarzą się przede wszystkim ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drodze. Gdy kierowca ma świadomość, że każdy jego ruch jest zapisywany, będzie jechał ostrożniej. Uważniej też podejdzie do manewrów na drodze czy na parkingu, bo w przypadku stłuczki czy zarysowania auta, nie wykręci się od odpowiedzialności za spowodowane szkody. Zapis z kamery samochodowej może być bowiem dowodem dla policji czy firmy ubezpieczeniowej. To przydaje się wówczas, gdy w przypadku kolizji czy wypadku nie ma świadków i trudno odtworzyć przebieg zdarzenia. Dzięki rejestratorom wideo jest to znacznie łatwiejsze.

Zachowanie większej ostrożności na drodze przekłada się wprost na zmniejszenie kosztów utrzymania floty. O ile przy większych wypadkach, zwłaszcza tych, które nie są winą pracownika firmy, ale innych użytkowników drogi, można liczyć na pokrycie strat z ubezpieczenia, o tyle gdy w grę wchodzą np. zarysowania auta na parkingu, trudno oczekiwać, by za usunięcie rys zapłacił ubezpieczyciel. W takim przypadku można pociągnąć do odpowiedzialności kierującego firmowym samochodem, ale jeśli będzie on wiedział, że w samochodzie jest rejestrator, z dużym prawdopodobieństwem po prostu będzie jeździł ostrożniej.

Ale to nie jedyny sposób na oszczędzanie pieniędzy dzięki rejestratorom wideo w samochodach. Nierzadko zdarza się, że pracownicy, mając do dyspozycji firmowe auto, korzystają z niego także do celów prywatnych mimo, iż nie powinni. To oczywiście wiąże się z wyższymi kosztami paliwa, ale i zwiększeniem wydatków na ewentualne naprawy. Częściej eksploatowane samochody wymagają częstszej wymiany części, które się zużywają. Instalacja wideorejestratora może sprawić, że pracownicy firmy nie będą wykorzystywać samochodu służbowego do celów prywatnych, jeśli firma nie wyrazi na to zgody. W przypadku większych przedsiębiorstw, posiadających flotę złożoną z kilkunastu czy kilkudziesięciu pojazdów, oszczędności wygenerowane dzięki rejestratorom mogą być zauważalne.

Warto wiedzieć również, że rejestratory samochodowe mogą mieć wbudowany GPS, mogą uruchamiać się automatycznie, wyczuwając wstrząs, a zapis z kamery przesyłać do wirtualnej chmury. Wszystkie te funkcje sprawiają, że gdy samochód służbowy zostanie skradziony, można w łatwy sposób ustalić, gdzie się znajduje. Ponadto świadomość, że tak działają rejestratory może powstrzymać złodzieja przed kradzieżą. To kolejny powód, dla którego warto zainwestować w tego typu urządzenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rejestrator?

Nowoczesne urządzenia do rejestrowania, montowane w samochodach, mogą posiadać bardzo rozbudowane funkcje (wystarczy sprawdzić na stronie jednego z producentów, na visiontrack.com). Najważniejsze parametry to rozdzielczość (minimalna, która pozwoli na dobry odczyt nagrania to 720), kąt widoczności obiektywu (warto postawić na kamerkę oferującą kąt przynajmniej 120 stopni), dobry mechanizm automatycznego ustawiania ostrości, bateria, którą można ładować z zapalniczki (niektóre wideorejestratory nie pozwalają na ładowanie baterii, a jedynie na podtrzymywanie jej pracy), możliwość użycia dodatkowych kart pamięci. Przydaje się także czujnik, który reaguje na wstrząsy i uruchamia kamerę przy starcie pojazdu (nie trzeba pamiętać o włączeniu rejestratora), GPS oraz nanoszenie daty i godziny na nagranie, dzięki czemu zapis z rejestratora może być wykorzystany jako dowód po kolizji czy wypadku.

1 lipca 2016 16:05
[fbcomments]