0

Sklep internetowy a omnichanel – na co postawić?

Omnichannel a sklep internetowy
fot. mat. prasowy

Sprzedaż w Internecie poszerza rynek zbytu. Tylko na co się zdecydować?  Co na to ekspert?

Początek przeniesienia rynku zbytu różnego rodzaju przedmiotów i usług do Internetu umiejscawia się na lata 80-te XXw. Podejmując pierwsze próby nikt nie spodziewał się, że sprzedaż internetowa stanie się tak popularna i okaże się równorzędnym konkurentem dla tradycyjnych rozwiązań. Niegdyś to sklepy stacjonarne wiodły prym, ale dziś działalność handlowa w Internecie stawiana jest na tym samym poziomie, a czasami uznawana jest za znacznie bardziej rentowną.

Właśnie dlatego coraz więcej firm przenosi swoje działania do sieci i jest zadowolona z takiego obrotu sprawy. W związku ze wzrostem zainteresowania konsumentów zakupami internetowymi, platform zakupowych pojawia się coraz więcej z każdym dniem. Co za tym idzie poprzeczka funkcjonalności sklepów online stale podnoszona jest wyżej, a twórcom nie jest już tak łatwo zadowolić klienta.

Fast White Cat to firma, która tworzy sklepy internetowe od podstaw i jest w stanie dopasować je dokładnie do wymagań klienta, zatem można nazwać ją ekspertem w tej sferze, dlatego też pracownicy zdradzili nam jakie trendy panują teraz w strefie e-commerce.

Tradycyjny sklep internetowy

Znany wszystkim sklep internetowy może stworzony być na wiele różnych sposobów, dlatego warto wiedzieć czym różnią się od siebie poszczególne modele takiego biznesu i od czego powinno się zacząć jego tworzenie. Sklep internetowy powinien być dopasowany zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką do branży, sprzedawanych produktów czy umiejętności osób go obsługujących. O ile zmiana kolorów, czcionki czy obrazów nie jest rzeczą, nad którą należy zastanawiać się w pierwszej kolejności, o tyle sposób działania sklepu należy zaplanować przed rozpoczęciem działań programistycznych. Powinno się stwierdzić ile produktów będzie zawartych w sklepie, jakie zakładki i podstrony są wymagane, jak ma wyglądać strona główna oraz jakie są preferowane formy kontaktu. Oczywiście, jak powszechnie wiadomo w trakcie prac wiele aspektów ulega zmianie. Jednak najważniejsze jest to, aby przed rozpoczęciem mieć precyzyjny schemat, który może zostać później delikatnie zmodyfikowany.

Równie ważny jest wybór podstawy, na której stanie sklep. To często najtrudniejsza kwestia, ponieważ właściciele firm nie mają pojęcia czym różnią się między sobą poszczególne możliwości. Zdecydowanie najlepszą opcją są sklepy Magento, polecane w szczególności osobom, które decydują się na zbudowanie dużych sklepów internetowych z kilkudziesięcioma produktami. To wielka machina produktowa, która pozwala na wprowadzenie wielu modyfikacji i dopasowanie sklepu dokładnie do swoich potrzeb. Można dzięki niej, między innymi, generować szczegółowe analizy działań sprzedażowych, doprowadzać do rotacji produktów czy też tworzyć specjalnych raportów funkcjonalności. Jednak warto mieć na uwadze, że posiadając sklep na platformie Mangento należy mieć też spore wymagania wobec serwerów, na których jest on umieszczony, aby udźwignęły tę dużą platformę. Inna opcja, stosowana często przez usługodawców lub osoby posiadające niewiele produktów, to sklepy e-commerce znajdujące się na mniejszych platformach, takich jak PrestaShop lub tworzonych w oparciu o WooCommerce (WordPress).

A może omnichannel?

Coraz częściej przedstawia się klientom ofertę pójścia w stronę Omnichannel, czyli swego rodzaju polityki prowadzenia biznesu, która nakazuje przekaz wielokanałowy. Taki sposób funkcjonowania sprzyja przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy prowadzą sprzedaż na dużą skalę, mają wiele różnorodnych produktów i chcą sprzedawać je bardzo szerokiej grupie odbiorców. Jest to również dobry model prowadzenia biznesu w przypadku firm, które mają silnie rozwinięty proces produkcyjno-sprzedażowy. Czym właściwie jest model omnichannel? Według specjalistów z Fast White Cat najprostsza definicja to ta mówiąca, iż omnichannel to nic innego jak połączenie wielu kanałów przekazu. Przykładem tutaj może być firma obuwnicza, która posiada sklep stacjonarny w kilku miastach, nie rezygnując przy tym z posiadania sklepu internetowego, a do tego mająca swój własny wyspecjalizowanego dział contact center oraz profile w Social Media, które również generują pośrednią lub bezpośrednią sprzedaż.

Tworząc sklep internetowy warto więc spojrzeć na niego obiektywnie, zdecydować jakie funkcjonalności są najistotniejsze dla potencjalnego klienta, jak ma wyglądać, by odpowiadać branży i na co ma zezwalać jego kokpit, a następnie oddać jego stworzenie profesjonalistom, którzy służą pomocą w trakci i po zakończeniu projektu.

9 sierpnia 2018 07:45
[fbcomments]