0

Władysław Bartoszewski – wystawa w KPRM

fot. MPawlik

Pracownicy Kancelarii Premiera Rady Ministrów zapraszają na wystawę poświęconą Władysławowi Bartoszewskiemu.

To kolejne Dni Otwarte w Kancelarii Premiera.

Od jutra wszyscy, którzy będą w pobliżu KPRM, będą mogli zobaczyć jak wygląda kancelaria w środku, ale przede wszystkim zobaczą wystawę poświęconą Władysławowi Bartoszewskiemu.

W piątek, 18 września 2015 r. o godzinie 14:00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy z udziałem pani Ewy Kopacz, premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

Ten wernisaż będzie, niestety, tylko dla oficjalnie zaproszonych gości.
Nie zrobimy z niego relacji, niestety.

Ale już o godzinie 18:00 KPRM otworzy się dla wszystkich chętnych i do godziny 21:00 będzie można zwiedzać wystawę, gabinet prof. Bartoszewskjiego oraz… gabinet pani Premier.

Dni otwarte

to dwa weekendy:

  • 18 września: 18:00 – 21:00
  • 19 września: 11:00 – 18:00
  • 20 września: 11:00 – 18:00

oraz

  • 26 września: 11:00 – 18:00
  • 27 września: 11:00 – 18:00

Co to za wystawa?

O wystawie opowiedział nam pan Cyryl Skibiński, pracownik Kancelarii Premiera i Kustosz Wystawy.

Wystawa opowiada o życiu Władysława Bartoszewskiego, który w pracował w kancelarii do ostatnich chwil swego życia . Jego ostatnie przemówienie odczytała na premier Ewa Kopacz podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Wystawa ta, podobnie jak Wystawa „Polska OdNowa“ [LINK] jest podzielona na trzy części. Te części to dzieła życia Władysława Bartoszewskiego.

  1. Pod prąd
    Pierwsza część opowiada o pracy w konspiracji wojennej, opozycji w czasach PRL, represjach jakie doświadczył Władysław Bartoszewski w tych czasach.
  2. Pamięć
    to co Władysław Bartoszewski robił na co dzień po wojnie. Chciał opowiedzieć i zatrzymać na kartach wspomnień i publikacji o ludziach, którzy odeszli w Auschwitz, Palmirach, czy więzieniach PRL-u.
  3. Pojednanie
    ta część opowiada o pracy Władysława Bartoszewskiego nad poprawieniem stosunków z państwem niemieckim i izraelskim.

Co zobaczymy i posłuchamy?

  • Pierwsze wystąpienie Władysława Bartoszewskiego w polskiej TV
  • Fragmenty wystąpienia pierwszego Polaka, ministra spraw zagranicznych RP, przed niemieckimi parlamentarzystami Bundestagu i Bundesratu w 1995 roku, Władysława Bartoszewskiego (LINK).
    Wystąpienie to obejrzało około 20 milinów niemieckich telewidzów.
  • Radio Szarotka, praktycznie pierwszy, polski przenośny lampowy radioodbiornik. Produkowany w latach 50. XX wieku, w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie na licencji Siemensa. A w nim, fragmenty audycji Radia Wolna Europa, o tym jak polska bezpieka inwigilowała polskich opozycjonistów w Monachium

Władysław Bartoszewski przez 17 lat współpracował z Radiem Wolna Europa, a o tej wspólpracy wiedziały tylko 3 osoby. Dzięki temu bezpieka nie mogła spreparować żadnego procesu, choć miała o tym informacje.

W gabinecie, który będzie można obejrzeć, Władysław Bartoszewski pracował 7 lat.
Od dnia Jego śmierci nikt tam nie pracuje, choć gabinet ten od 1948 roku był zajmowany przez polskich premierów włącznie z Tadeuszem Mazowieckim.
Pozostały tam pamiątki osobiste Władysława Bartoszewskiego, o których opowiedzą pracownicy kancelarii.
Od 10 lat miejsce pracy premiera RP przeniesiono trochę dalej. W trakcie trwania wystawy będzie można również ten gabinet zobaczyć

Wszyscy, którzy na wystaw ę się wybiorą powinni uważać pod nogi.
Twórcy wystawy opowiadają tam o Władysławie Bartoszewskim Jego cytatami.
Władysław Bartoszewski był mistrzem cytatów i maksym. Twórcy wystawy rzucili nam pod nogi, w specjalnych komiksowych dymkach, cytaty Władysława Bartoszewskiego, który był olbrzymim optymistą z dużym poczuciem humoru.

Twórcy wystawy mają nadzieję, że udało im się uniknąć patosu i wystawa jest pozytywnym spojrzeniem na życie Władysława Bartoszewskiego.

Uczestnicy wystawy będą mogli wpisać się do elektronicznej księgi pamiątkowej. Wpisy będą wyświetlane na projektorze (tak jak na górnym zdjęciu), a wieczorem będą one zamieszczane na internetowej stronie dedykowanej wystawie:
dniotwarte.premier.gov.pl

Kurator wystawy:

  • Cyryl Skibiński

Opracowanie i przygotowanie:

  • Daria Tymińska
  • Maciej Konopka

Zdjęcia Katarzyna Dral:

17 września 2015 23:57
[fbcomments]