0

Zamień pasję w biznes, czyli jak otworzyć jednoosobową firmę

Pani przy komputerze z telefonem
fot. Mat. prasowy

Pieczesz wspaniałe torty, projektujesz biżuterię, szyjesz ubrania? Zamień pasję w biznes i zbuduj nową markę!

Otwarcie jednoosobowej firmy jest proste i szybkie.
Jeśli więc masz dobry pomysł na biznes, działaj!

Nie mniej jednak pamiętaj, że założenie własnego biznesu to nie wszystko, wciąż najważniejszy pozostaje produkt czy też usługa, które chcesz sprzedawać. Dlatego dobrze się najpierw zastanów i sprawdź rynek. Jeśli jednak wszystkie koleżanki chcą mieć torebki twojego projektu, a o upieczenie tortu na uroczystości rodzinne proszą cię wszyscy znajomi, to niewątpliwie znak, że możesz próbować na swojej pasji zarabiać.

Jednoosobowa firma jest łatwa do prowadzenia, chociaż, oczywiście, podobnie jak w przypadku każdej innej działalności, jest to też spora odpowiedzialność. Przede wszystkim każdą decyzję podejmujesz sam. Twoja firma nie powinna też generować wysokich kosztów. Chociaż robiąc kalkulację pamiętaj o stałym koszcie – obowiązkowych składkach ZUS, jakie będziesz musiał regularnie płacić, bez względu jaki w danym miesiącu firma będzie miała obrót.

Załatw sprawy urzędowe

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej jest szybkie, bezpłatne i przede wszystkim bardzo proste. Od dłuższego już czasu funkcjonują uproszczone procedury, dzięki którym na pewno nie pogubisz się w prawnych i urzędowych zawiłościach. Wystarczy bowiem, że złożysz wniosek CEIDG, dzięki któremu twoja firma zostanie wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Złożenie tego jednego dokumentu będzie równoznaczne z zarejestrowaniem twojego biznesu jednocześnie we wszystkich urzędach, a więc również w ZUS, GUS i Urzędzie Skarbowym. Wniosek CEIDG możesz złożyć osobiście, przez Internet, a nawet przez telefon. Jednak w każdym z tych przypadków czeka cię wizyta w urzędzie w celu złożenia podpisu (chyba że posiadasz podpis elektroniczny lub tzw. profil zaufany, czyli konto w portalu administracji publicznej ePUAP).

Złożenie wniosku CEIDG rejestruje działalność we wszystkich urzędach. Nie mniej jednak i tak musisz udać się do ZUS osobiście, by zgłosić się do ubezpieczenia. Masz na to 7 dni od zarejestrowania firmy. Pamiętaj, że jeśli jest to twoja pierwsza działalność przysługuje ci przez dwa lata tzw. mały ZUS, czyli niższe składki. Do Urzędu Skarbowego natomiast musisz się wybrać tylko w przypadku, gdyby twoja firma miała być płatnikiem VAT.

Załóż firmowe konto

Zgodnie z przepisami jeśli zakładasz działalność jednoosobową, nie musisz mieć firmowego konta bankowego. Możesz wówczas korzystać z prywatnego. Nie mniej jednak warto rozważyć osobne konto firmowe. Jego posiadanie, po pierwsze, wprowadzi przejrzystość w finansach twojej firmy. Łatwiej ci będzie rozgraniczyć finanse prywatne i firmowe, a co za tym idzie również oceniać finansową kondycję firmy. Poza tym konto firmowe – na przykład takie jakie jest dostępne w ofercie BZ WBK – będzie też świadczyło o profesjonalizmie firmy w oczach klientów.

Konto dla firm oferują niemal wszystkie banki. Wybierz jednak taką ofertę, która zagwarantuje ci jak najkorzystniejsze warunki. Zwróć szczególną uwagę na koszty związane z prowadzeniem rachunku, pamiętając, że konto dla firm nie powinno generować dużych kosztów. Może ono być nawet darmowe, o ile zostaną spełnione określone w umowie warunki. Zazwyczaj bank zastrzega sobie, by konto dla firm służyło do comiesięcznym płatności składek ZUS. Wybierając ofertę zwróć też uwagę na liczbą darmowych przelewów oraz na ewentualne opłaty za korzystanie z bankomatów i wpłatomatów.

Gdy założysz konto firmowe w banku musisz też pamiętać, by zaktualizować dane, które podałeś we wniosku CEIDG. Wcześniej, składając wniosek, wystarczy, że podasz numer konta osobistego, natomiast po otwarciu rachunku firmowego, powinieneś ten numer zmienić. Wprowadzenie tej zmiany jest, oczywiście, również bezpłatne.

8 sierpnia 2017 14:01
[fbcomments]