0

Zatrudniasz opiekunkę do dziecka? Zadbaj o dobre relacje z nianią

fot. mat. prasowy

Znalezienie dobrej niani do dziecka to obecnie nie lada sztuka. Jeśli więc już trafimy na odpowiednią osobę to warto zadbać o wzajemne relacje.

Nawet najlepsza opiekunka odejdzie, jeśli rodzice dziecka nie będą jej traktować właściwie. Pozytywne relacje z nianią to korzyść dla wszystkich, a szczególnie dla naszego malucha. Jak zbudować sobie dobre stosunki z nianią?

Znalezienie dobrej opiekunki to proces często bardzo długi i żmudny.
Nie wystarczy tylko wpisać w internetową wyszukiwarkę np. hasło niania Warszawa i skorzystać z pierwszej lepszej oferty, ale osobę, której powierzymy nasze dziecko musimy bardzo dobrze poznać. Liczy się nie tylko wykształcenie, doświadczenie czy miła aparycja. Powinien to być ktoś z powołaniem, kto autentycznie lubi dzieci i nie traktuje czasu z nimi spędzanego tylko jako sposobu na zarobienie pieniędzy. Przed zatrudnieniem danej osoby warto zasięgnąć porad oraz poczytać specjalistyczne treści związane z tą tematyką np. na www.niania.pl. Dobra opiekunka to prawdziwy skarb, warto więc zadbać o odpowiednie relacje z nianią, aby została u nas jak najdłużej.

Po pierwsze zatrudniając nianię należy dokładnie ustalić z nią zakres obowiązków, aby potem nie było nieporozumień czy niejasności. Niania musi wiedzieć, czego od niej wymagamy, czy zależy nam na tym, aby oprócz opieki nad dzieckiem zajmowała się także np. gotowaniem, a także jakie czynności powinna wykonywać przy dziecku, np. obowiązkowy spacer, ćwiczenie z dzieckiem języka angielskiego czy edukacyjne zabawy. Preferencje rodziców w tych dziedzinach mogą być bardzo różne, dlatego powinniśmy szczegółowo poinformować nianię, czego wymagamy.

Bądź życzliwa i wyrozumiała

Po drugie należy pamiętać o tym, że praca niani to zajęcie bardzo wymagające. Zwłaszcza przy małym dziecku oczy trzeba mieć dosłownie dookoła głowy i być bardzo uważnym przez cały dzień. Zabawy z dzieckiem, usypianie czy spacery – to praca, która wymaga skupienia i uwagi. W dodatku również męcząca. Dlatego nie powinniśmy nakładać na opiekunkę zbyt wielu dodatkowych obowiązków, takich jak gotowanie obiadów czy robienie dużych porządków. Niania to nie pomoc domowa, ale przede wszystkim ma zająć się dzieckiem.

Po trzecie postaraj się okazać niani zaufanie, nie wypytuj o wszystko ze szczegółami i nie wydzwaniaj po kilka razy w ciągu dnia. Nic tak nie psuje wzajemnych relacji jak brak zaufania i podejrzliwość. Jeśli czujesz się niepewnie, zastosuj pewne formy kontroli, ale dyskretne. Posłuchaj, jak niania odnosi się do dziecka czy wróć raz wcześniej z pracy. Ważne jednak żeby nie przesadzić i żeby niania nie miała wrażenia, że ciągle ją sprawdzamy.

Jeśli tylko to możliwe staraj się dokładnie planować tydzień niani i godziny, kiedy będziesz jej potrzebować. Jeśli coś wypadnie ci nagle poinformuj o tym nianię, jak najszybciej. Pamiętaj, że ona też ma własne życie i plany, im wcześniej więc ustalicie dyspozycyjność opiekunki, tym lepiej. Notoryczna zmiana planów czy późniejsze powroty do domu bez uprzedzenia – to wszystko może zniechęcić do współpracy z rodzicami nawet najbardziej cierpliwą opiekunkę. Miłym gestem wobec niani będzie np. zaproponowanie jej podwiezienia do domu, zwłaszcza, gdy w danym dniu pracuje do późna.

Traktuj nianię z szacunkiem

Aby zbudować dobre relacje z opiekunką należy także wiedzieć, jak zwracać jej uwagę w odpowiedni sposób. Wiele razy będą się zdarzać sytuacje, kiedy np. po powrocie z pracy zastaniemy porozrzucane zabawki czy bałagan w kuchni. Należy wtedy grzecznie, bez podnoszenia głosu upomnieć nianię, aby zostawiała po sobie porządek. Traktuj nianię sprawiedliwie i z wyrozumiałością. Każdy może mieć gorszy dzień, poza tym każda mama wie, jak trudno czasem utrzymać porządek, kiedy maluch marudzi i zanosi się płaczem. W relacjach z nianią nie należy też denerwować się drobiazgami, jeśli np. niania schowa kubek w inne miejsce czy przestawi przyprawy to warto to po prostu pominąć, bo takie drobnostki mogą jedynie niepotrzebnie popsuć atmosferę.

Kiedy już wrócisz do domu warto poświęcić niani trochę czasu, aby lepiej ją poznać. Odnoś się do niej z życzliwością, staraj się ją, jak najczęściej chwalić. Wpłynie to pozytywnie zarówno na jej pracę, jak i wasze wzajemne relacje. Zapytaj, jak minął dzień, czy dobrze się u ciebie czuje, czym się interesuje, jak spędzała czas z maluchem. Zawsze dziękuj opiekunce za dobrze wykonaną pracę. Kolejna bardzo ważna rzecz to pieniądze. Wypłatę powinniśmy dostarczyć w terminie i w pełnej wysokości. W miarę możliwości staraj się pamiętać np. o urodzinach niani czy ważnym egzaminie jej dziecka. Miłym gestem będzie np. zrobienie niani z tej okazji drobnego prezentu.

Zachowaj dobre relacje z nianią

także po zakończeniu współpracy

Dobre relacje z opiekunką warto podtrzymywać także po zakończeniu z nią współpracy. Bardzo trudno jest dzisiaj znaleźć dobrą nianię, sprawdzona opiekunka to prawdziwy skarb, szkoda by było stracić więc z nią kontakt. Nigdy nie wiadomo czy jeszcze kiedyś nie będziemy potrzebować pomocy przy dziecku, albo np. nasi znajomi akurat nie spytają czy możemy im kogoś polecić.

Jak podtrzymać dobre relacje?
Przede wszystkim warto zadzwonić od czasu do czasu do niani i zapytać, co u niej słychać albo wysłać jakieś nowe zdjęcie naszego malucha. Przede wszystkim jednak dobre relacje w przyszłości są budowane na tym, jak układała się nam współpraca. Jeśli niania dobrze się u nas czuła i miło nas wspomina to relacje będą poprawne nawet po zakończeniu współpracy, a niania sama chętnie podtrzyma z nami kontakt. Najważniejsza rzecz to szacunek i umiejętność docenienia pracy niani, wtedy wzajemne relacje same świetnie się ułożą i pozostaną poprawne przez długie lata.

17 lutego 2017 15:51

Komentarze