0

Warszawa na wegańskim pudle

Brokuły - i inne zielone warzywa z rodziny kapustowatych są bogatym źródłem wapnia w diecie wegańskiej (fot: Cyclonebill from Copenhagen, Denmark, Wikimedia)
Brokuły – i inne zielone warzywa z rodziny kapustowatych są bogatym źródłem wapnia w diecie wegańskiej (fot: Cyclonebill from Copenhagen, Denmark, Wikimedia)
fot. Cyclonebill (Wikimedia)

Według serwisu ”Szczęśliwa krowa” (HappyCow.net) Warszawa jest 3. miastem na świecie wśród najprzyjaźniejszych miast dla wegan.

HappyCow.net została powołana do życia przez Erica Breneta w 1997 roku jako ogólnie dostępne wsparcie dla wszystkich poszukujących jedzenia na bazie roślin i zdrowej żywności. Po 20 latach rozwoju miliony użytkowników korzystają z pomocy oferowanej przez HappyCow.

W opublikowanym 11 sierpnia zestawieniu dziesięciu miast najbardziej przyjaznych weganom na świecie Warszawa wymieniona została na trzeciej pozycji. Wyprzedził nas Berlin (1) i Los Angeles (2).

W swym zestawieniu seriws HappyCow.net kierował się trzema głównymi kryteriami.

 1. Ilość miejsc gastronomicznych o charakterze wegańskim w mieście
 2. Gęstość zaludnienia w stosunku do współczynnika miejsc wegańskich
 3. Własne odczucia na temat wegańskości miasta czyli życzliwości dla osób preferujących potrawy wegańskie.

W uzasadnieniu wyniku czytamy, że Warszawa gwałtownie urosła do jednego z najbardziej przyjaznych weganom miast na naszej planecie. Że mamy ponad 38 w pełni wegańskich restauracji rozłożonych w niedalekich odległościach na obszarze miasta. Że restauracje Krowarzywa pokonywały, w głosowaniach na najlepsze burgery w Warszawie. całą mięsną konkurencję.

Że miasto zostało pobłogosławione dwoma spektakularnymi restauracjami wegetariańskimi typu sushi (Edamame i Youmiko Vegan Sushi), świetną wegańską restauracją włoską (Leonardo Verde) oraz licznymi innymi znakomitymi restauracjami. W śród nich serwis HappyCow wyróżnia Vege Miasto, lokale Vegan Bistro i Vege Bistro serwujące wegańskie wersje tradycyjnych polskie potraw takich jak pierogi, gołąbki czy schabowy (kotlety w wersji wegańskiej).

Miło czytać, że mamy również wiele znakomitych restauracji w stylu bliskowschodnim takich jak Tel Awiw czy Falafel Bejrut

Zauważono także lokal Vegestacja, który  oferuje spektakularne lody wegetariańskie, Dela Krem serwujący wspaniałe ciasta i inne wypieki. Wyroby cukiernicze zauważono w Physalis, który to lokal serwuje wspaniałe ciasta na zamówienie, wypieki z półki i makarony.

HappyCow zauważa, że w Warszawie znajdują się dwa wegańskie sklepy spożywcze (Evergreen i TerraVege) oraz wegańska i certyfikowana winiarnia organiczna (Solvino Bio).

HappyCow odnotowuje w swym bazach ponad 118 miejsc wege-przyjaznych w Warszawie, a liczba ta rośnie szybciej niż w jakimkolwiek mieście na świecie.

Ranking:

 1. Berlin
 2. Los Angeles
 3. Warszawa
 4. Tajpej
 5. Nowy Jor
 6. Singapur
 7. Londyn
 8. Tel Awiw
 9. Portland
 10. San Francisco

Zestawienie miast z opisami: [LINK]

Restauracje

Użytkownicy serwisu HappyCow zagłosowali także na najbardziej przyjazne weganom restauracje na świecie. Na 81 zestawionych lokali w klasyfijkacji znalazł sie także jeden z Warszawy.

Na 55 miejscu weganie uhonorowali Marakesh Cafe (siostrzany lokal Tel Aviw’u), w którym są wegańskie pozycje w menu. Lokal jest klasyfikowany jako przyjazny weganom.

Nie sposób nie zauważyć na tej liście polsko brzmiącej nazwy. To plasująca się na 65 miejscu Bozena’s Bar and Restaurant z Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich (Hiszpania).

Pełne zestawienie: [LINK]

19 sierpnia 2017 16:36

Komentarze