0

Wyrzucamy za dużo jedzenia

Co trzeci Polak wyrzuca jedzenie na śmietnik. W koszu najczęściej ląduje wędlina i pieczywo.

Niemal 1/3 Polaków przyznaje się, że zdarza im się wyrzucać żywność.
Wśród produktów, które najczęściej lądują w koszu są wędliny, pieczywo i warzywa. To dane z najnowszego raportu „Nie marnuj jedzenia 2016” opracowanego przez Federację Polskich Banków Żywności.

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności – coroczne święto, podczas którego warto uświadomić sobie, jak dużo jedzenia wyrzucamy każdego dnia i jak to ograniczyć. Tegoroczne działania Banków Żywności zostały objęte mecenatem firmy IKEA.

Co wyrzucamy?

Z raportu wynika, że badani Polacy wśród najczęściej wyrzucanych produktów wskazują kolejno:

  1. wędliny (43%),
  2. pieczywo (36%),
  3. warzywa (32%),
  4. owoce (27%),
  5. jogurty (23%),
  6. ziemniaki (20%),
  7. mięso (17%),
  8. mleko (17%),
  9. ser (12%),
  10. ryby (8%),
  11. dania gotowe (8%)
  12. oraz jaja (4%).

Dlaczego wyrzucamy?

Z kolei wśród najczęściej wymienianych przyczyn wyrzucania żywności są:

  1. przegapienie terminu przydatności do spożycia – 38%,
  2. zbyt duże zakupy – 15%,
  3. zbyt duże porcje posiłków – 13%,
  4. niewłaściwe przechowywanie żywności – 11%,
  5. zakup złego jakościowo produktu – 9%,
  6. produkt lub danie jest niesmaczne – 6%,
  7. brak pomysłów na wykorzystywania resztek – 3%,
  8. brak listy zakupów – 2%

Oznacza to, że przyczyną takiej sytuacji nie jest zła wola Polaków, ale ich nieświadomość dotycząca niemarnowania żywności.

Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, podkreśla:

Wyrzucanie jedzenia to bardzo ważny problem pojawiający na co dzień w każdym polskim domu. Chcemy uświadomić i edukować Polaków, jak w prosty sposób ograniczyć wyrzucanie wędlin, warzyw, owoców czy resztek z obiadu

CBOS w tegorocznych badaniach „Deklaracje Polaków dotyczące marnowania żywności” wskazuje, że wyrzucanie żywności zdarza się częściej osobom bardziej zamożnym oraz zajmującym wysokie stanowiska. To w zdecydowanie mniejszym stopniu dotyczy osób starszych i tych o niższym poziomie dochodów. Ponadto Polacy deklarują, że wyrzucają mniej jedzenia niż w 2005 roku, co może świadczyć o skuteczności realizowanych kampanii społecznych zachęcających do prawidłowego postępowania z żywnością.

W Polsce o pełne wykorzystanie produktów spożywczych walczą Banki Żywności. Tworzą system, w którym wszelkie nadwyżki, dzięki hojności darczyńców, mogą być błyskawicznie przekazane osobom najbardziej potrzebującym. Banki Żywności to również sztab ekspertów, którzy o zdrowym odżywianiu, ale i o smacznej kuchni wiedzą wszystko. Zbiórki jedzenia w sklepach organizowane przez Banki Żywności kilka razy do roku pozwalają dziesiątkom tysięcy Polaków pokazać swe wielkie serca i podzielić się zakupami tak, by zaspokoiły głód ludzi żyjących w trudnych warunkach.

Z okazji Światowego Dnia Żywności Banki Żywności zorganizują ponad 25 wydarzeń specjalnych w całej Polsce. Będą to happeningi, warsztaty kulinarne oraz zbieranie jabłek w sadach. Wydarzenia są organizowane z myślą o dzieciach i młodzieży, aby zmieniać nawyki i zachęcać do ograniczania marnowania żywności oraz odżywiać się prawidłowo.

www.kurier.pap.pl

7 października 2016 14:18
[fbcomments]