0

1968. Czasy nadchodzą nowe

1968. Czasy nadchodzą nowe – Teatr Powszechny
fot. Mat. prasowe

Dziesięć historii opowiedzianych z perspektywy ludzi, na których życiu odcisnęły piętno wydarzenia z 1968 roku.

Niekonwencjonalna opowieść idąca pod prąd, na przekór stereotypowym narracjom ukazana poprzez filtr ludzkich historii oraz zdarzeń z Polski i świata. Przy okazji premiery nowej książki Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza spotkanie dotyczące książki „1968. Czasy nadchodzą nowe”. Spotkanie, które poprowadzi Justyna Sobolewska odbędzie się w Teatrze Powszechnym 20 marca.

Rok 1968, czyli właściwie – co? Para wybitnych reporterów opisała go brawurowo, chociaż zadanie było trudne – trzeba było połączyć ogień z wodą. Gdy polscy studenci chcieli wolności słowa, francuskim chodziło najpierw o relacje z dziewczynami, czyli koedukacyjne akademiki. Czesi walczyli z inwazją „bratnich krajów”, a angielscy robotnicy zmieniali w menu ziemniaki na makaron. Po zamieszkach w Paryżu władze zaczynają słuchać młodych. Po zamieszkach w Warszawie więzienia są pełne studentów, a kilkadziesiąt tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia musi opuścić Polskę.

W kilkunastu wyrazistych jak ciuchy hipisów, zaskakujących i przejmujących, dramatycznych, a czasem po latach zabawnych (choć humor to czarny) „flashbackach”, Winnicka i Łazarewicz rozwijają nici z poszczególnych kłębków. Nawijają je na jeden wielki – burzliwy, niezapomniany i pełen nieoczekiwanych wątków oraz konsekwencji.

Ewa Winnicka

Dziennikarka i reporterka. Od 1999r. publicystka tygodnika „Polityka”. Zajmuje się sprawami społecznymi, zwłaszcza polityką wobec dysfunkcyjnych rodzin i ochroną dzieci. Pisze także reportaże zagraniczne, m.in. o ataku na WTC, o palestyńskiej Intifadzie i gwałtownym kryzysie w londyńskim City.

Cezary Łazarewicz

Dziennikarz prasowy i publicysta. Po przemianach politycznych organizował „Gazetę Obywatelską”. Od 2007 związany z „Polityką”, następnie z „Newsweekiem” i z „Wprost”. W 2015 dołączył do redakcji portalu Wirtualna Polska. W 2017 został laureatem Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za książkę „Żeby nie było śladów”.

  • 20 marca, godz. 19:00
  • Teatr Powszechny
  • Warszawa, ul. Zamoyskiego 20
20 marca 2018 10:33

Komentarze