0

Agawa – duch narodu

Konkurs Filmów Dokumentalnych
Agawa - Duch Narodu – reż. Nicholas Kovacic
fot. Warszawski Festiwal Filmowy

agawy robi się mezcal, którego jednym z gatunków jest znana (i lubiana …) na całym świecie – tequilla.

Prezentowana podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego w sekcji konkursowej filmów dokumentalnych produkcja w reżyserii Nicholasa Kovacica próbuje przybliżyć tematykę związaną z plantacjami agawy. Ukazuje sposób zbierania, destylowania, pokazuje również ludzi, którzy parają się tym zajęciem. Niestety robi to bardzo chaotycznie, w sposób nieuporządkowany. Popada nawet w rozważania natury finansowej, klimatycznej, czy wręcz egzystencjonalnej. Ale jest to na poziomie, że: „śnieg spadł po raz pierwszy od 30 lat, co ma być dowodem na … globalne ocieplenie”.

Także realizacyjnie jest bardzo przeciętnie. Dominuje głos z offu, który opowiada widzowi o kolejnych aspektach poruszanych w filmie. Dominują statyczne obrazy przyrody. Wtykane stare zdjęcia, czy animacje ukazujące proces produkcji w niewielkim stopniu zmniejszają poczucie znużenia formą wybraną przez reżysera.

Mimo krótkiego czasu trwania jest wiele scen i wątków niepotrzebnych, typu dziecko rzucające kamienie do rzeki, czy zagubiona sarenka przygarnięta przez jednego z bohaterów. Są momenty gdy wydaje się, że film ma o kimś konkretnym opowiadać, ale po naszkicowaniu jego charakterystyki postać ta praktycznie znika. Trudno też dostrzec nawiązanie do dziedzictwa narodowego Meksyku, co w pewnym stopniu sugerowałby tytuł.

Może po prostu jest to film do oglądania wyłącznie po spożyciu odpowiedniej dawki alkoholu, o którym opowiada? Albo tylko dla amatorów klimatów meksykańskich.

Do obejrzenia podczas warszawskiego festiwalu (zapewne tylko, bo trudno liczyć na dystrybucję kinową) w Kinotece:

  • we wtorek 16 października o godz. 12.00
  • w środę 17 października o godz. 19.00

Zwiastun:

Agave: The Spirit of a Nation | OFFICIAL TEASER | from Digital Cave on Vimeo.

Opis filmu:

Reżyser Nicholas Kovacic, po nagradzanych dokumentach o winie („Decanted.”) i piwie („Brewmore”), zabiera nas w podróż do krainy tequili i mezcalu. To w Meksyku rośnie najwięcej odmian agawy, z której od dwóch tysięcy lat produkowane są te dwie, coraz popularniejsze odmiany alkoholu. Między zapierającymi dech w piersiach wzgórzami Jalisco a surowymi strzelistymii szczytami Oaxaca, odwiedzamy trójkę producentów, których rodziny destylują agawy od pokoleń. Poznajemy historię Carlosa, którego rodzina sadziła pierwsze błękitne agawy pod koniec XIX wieku, Gracieli, produkującej mezcal w tradycyjnych glinianych naczyniach i Aquilino, spadkobiercy rodzinnej destylarni mezcalu działającej od trzech pokoleń. Historie trójki ambitnych producentów, pełne pasji i poświęcenia splatają się z burzliwą historią Meksyku. Tequila i mezcal to coś więcej niż alkohol. To część ducha, który tworzy kulturę tego kraju.

  • reżyseria: Nicholas Kovacic
  • scenariusz: Chantal Martineau
  • montaż: Clementina Mantellini
  • zdjęcia: Ernesto Pardo, Nathan Pesce
  • muzyka: Caleb Stine
  • dźwięk: Matt Davies
  • obsada: Carlos Camarena, Graciela Angeles Carreño, Aquilíno García Lopez
12 października 2018 13:44

Komentarze