0

Anioły u Bernardynów

Anioł - Stanisława Pietrzak-Krupińska
Anioł – Stanisława Pietrzak-Krupińska
fot. Stanisława Pietrzak-Krupińska

W korytarzu Kaplicy Adoracji czerniakowskiego kościoła w parafii św. Bonifacego oglądać można obrazy znanej artystki.

Tam gdzie zaczyna się Czerniaków, a przynajmniej ulica Czerniakowska, u ojców Bernardynów swoje anielskie prace wystawia Stanisława Pietrzak-Krupińska, abstrakcjonistka metaforyczna, oryginalna artystka niebanalna.

Jako, że w kościele parafialnym wystawa ma miejsce to i tematyka odpowiednia.
To Anioły.

Anioły w różnych sytuacjach i miejscach. I tyle jest w obrazach tajemniczości i podświadomego przekazu, że każdy może odnaleźć i swojego anioła i siebie.

Jest rybak polujący na wzburzonym morzu, jest marzyciel na łące wśród kwiatów szukający natchnienia, czy też leśnik rozmawiający ze zwierzętami w coraz mniej mrocznej puszczy.

Obrazy przemawiają do  nas także muzyką, bo przecież jak twierdził Zygmunt Krasiński muzyka jest mową aniołów, więc nie może jej zabraknąć na takich obrazach. Drugoplanową, ale jakże ważną, rolę gra Natura. Barwna przyroda wprowadza w nastrój odpowiedni dla każdej pracy. Anioły odnajdują się wśród fantazyjnych roślin, wzburzonych fal, groźnych skał i budowli.

Gdybyśmy chcieli przywołać wieszcza:
(Juliusz Słowacki, „Beniowski”, pieśń V, w. 133-140)

Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa;
A czasem był jak piorun jasny prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga Nimfy miętki,
A czasem piękny jak Aniołów mowa…
Aby przeleciał wszystko ducha skrzydłem.
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem.

Dla Stanisławy Pietrzak-Krupińskiej giętkim językiem jest pędzel i piękny jest jak mowa Aniołów. Z tą różnicą, że język mówi to co pomyśli głowa mówiącego, a pędzel artystki przemawia tak jej myślą jak i myślą oglądającego jej prace.

Artystka urodziła się w Podrajewie, niedaleko mazowieckiej Mławy (7 km) w gminie Wiśniewo. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi w pracowni malarstwa prof. Jerzego Nowosielskiego. Studiowała także w pracowni kompozycji prof. Stanisława Fijałkowskiego i projektowanie tkanin w pracowni prof. Teresy Tyszkiewiczowej.

Stanisława Pietrzak-Krupińska jest jedną z najbardziej oryginalnych polskich artystek malarek. Prace swoje wystawiała w kraju i za granicą zapraszana na liczne wystawy.

Jest wielokrotną laureatką rozlicznych nagród i wyróżnień. Była kilkukrotną stypendystką Ministra Kultury.
O swojej twórczości mówi:

Chciałabym, aby moje malarstwo i rysunek dawały piękno oczom i wzruszenie sercu.

Prace artystki można oglądać w galerii korytarzowej kościoła pw. św Jana z Dukli, przy ul. Czerniakowskiej 2, w godzinach od 16:00 do 19:00.

16 kwietnia 2017 13:41
[fbcomments]