0

Aplik@cja

reż: Vang Brothers
Aplik@cja – reż: Vang Brothers
fot. Materiały prasowe

Strach się bać. Ten film jest naprawdę straszny, ale nie w znaczeniu, o którym marzyliby twórcy horroru.

W niewyjaśnionych okolicznościach umiera młode dziewczyna. Jej szkolni koledzy są w szoku. Co nie przeszkadza im kilka dni później zainstalować aplikacji wysłanej z jej numeru. Apka początkowo jest całkiem użyteczna, na przykład potrafi zgasić wszystkie światła w mieszkaniu, ale już jej nazwa, a przy okazji angielski tytuł filmu: „BeDeviled” powinna dać do myślenia. Szczególnie w kontekście śmierci właścicielki telefonu, z którego została wysłana. Jak więc można z miejsca zgadnąć będą większe problemy, a i odinstalowanie nie będzie takie: „hop siup”.

Porażka braci Vang nie musiałaby specjalnie boleć, bo w sumie sami sobie napisali scenariusz i sami to „barachło” wyreżyserowali. Boli jedynie dlatego, że można mieć wrażenie jakoby mieli w trakcie filmu refleksję. I gdyby skręcili w odpowiedni korytarz to kto wie, czy nie byłby to wartościowy horror.
Po pierwsze mogli wykorzystać motyw współczesnego uzależnienia młodzieży od telefonu komórkowego. Jest taka scena w filmie, w której bohaterowie nawet zastanawiają się, czy przy tak częstym użytkowaniu jakaś aplikacja im się zwyczajnie nie przywidziała. I w tą stronę należało pójść scenariuszowo.
Drugie rozwiązanie dla braci Vang to zrobić z tego pomysłu utrzymując się w młodzieżowym slangu „pełną bekę”. Niestety, do końca jest na poważnie.

Obsada to: dwie ładne dziewczyny, czarnoskóry – chełpiący się poprawnością rasową (nie jest to horror, bo „czarny” zginąłby pierwszy), Azjata, Afroamerykanin i przystojniak. Nawet na kilka minut jest na czym oko zawiesić, ale nie na dziewięćdziesiąt jeden.

Dystrybutor „rzutem na taśmę” wprowadził ten film jeszcze w grudniu, czym po części ułatwił wybór najgorszych ubiegłorocznych premier kinowych. Jedno jednak trzeba mu przyznać, polski tytuł jest naprawdę pomysłowy.

Ocena 3/10

Zwiastun:

APLIK@CJA – oficjalny zwiastun

  • Tytuł: Aplik@cja (Bedeviled)
  • Reżyseria i scenariusz: Abel Vang, Burlee Vang
  • Muzyka: David C. Williams
  • Zdjęcia: Jimmy Jung Lu
  • Obsada: Saxon Sharbino, Alexis G. Zalla, Brandon Soo Hoo, Bonnie Morgan
  • Kraj produkcji: USA
  • Rok produkcji: 2016
6 stycznia 2017 01:31

Komentarze