0

Brylant

Brylant... fragment okładki
Brylant... – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Informowaliśmy o ukazaniu się części Kolekcji Literackiej Pierwszy tom przeczytał i prezentuje Roman Soroczyński.

Nasz portal informował o ukazaniu się czterech pierwszych tomów Kolekcji Literackiej, wydanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Warszawa i Instytut Literatury (zob. https://www.warszawa.pl/kultura/kolekcja-literacka-oddzialu-warszawskiego-stowarzyszenia-pisarzy-polskich/).

Autorką pierwszego tomu, zatytułowanego Brylant. Opowiadania prawdziwe, jest Teresa Bochwic. Owe opowiadania dotyczą różnych okresów historii Polski: lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, okresu pierwszej Solidarności i lat tuż po transformacji ustrojowej. Autorka w umiejętny sposób ukazuje – jakże zmienne – nastroje i obyczaje tamtych lat. Odsłania sprawy, o których niby wiemy, ale nie zostały one jeszcze dobrze opisane. Przypomina ówczesne problemy oraz sposób myślenia ludzi, którzy dali się nabierać ówczesnej władzy, ale i tych, którzy nie godzili się na tamten system. Warto wracać do tamtych lat. Nie tylko z sentymentu do swojej młodości, ale przede wszystkim po to, aby zrozumieć to, co się dzieje teraz i co może stać się wkrótce.

Brylant... okładka
Brylant... – okładka
fot. Roman Soroczyński

Dodatkowym walorem opowiadań jest fakt, że Teresa Bochwic czasami sięga po wątki autobiograficzne. Warto nadmienić, że autorka była działaczką opozycji politycznej w PRL. Jest absolwentką filozofii na UW, posiada tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Dziennikarka, publicystka i nauczyciel akademicki. W jej dorobku znajdują się książki traktujące o przemianach społeczno-politycznych w Polsce. Po transformacji pracowała w centralnych urzędach państwowych, zaś w 2016 roku została powołana przez Senat RP w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kiedy czytałem książkę Brylant. Opowiadania prawdziwe Teresy Bochwic, przychodziły mi do głowy rozmaite porównania. Mimo, że większość tych opowiadań jest fikcją literacką, stanowczo mogę stwierdzić, że użyte w podtytule określenie „opowiadania prawdziwe” absolutnie nie jest przesadzone. Nie ukrywam, że niektóre wątki bardzo mnie poruszyły. Ot, choćby Sprawdzić wszystkich, opowiadające o wykorzystywaniu sąsiadów do inwigilacji działaczy opozycyjnych. Okazuje się, że jedna ze śledzonych osób „skompromitowała się” tym, że kilka razy była za granicą, w tym „- uwaga! – w latach1941-43 przebywała w Ravensbrück”!

Takich tragicznych, a zarazem śmiesznych, paradoksów jest w tej książce znacznie więcej. Dlatego być może w trakcie lektury niektórzy młodzi ludzie nie zrozumieją tamtych uwarunkowań. Ale od czego jest starsze pokolenie?

Teresa Bochwic, Brylant. Opowiadania prawdziwe

Redakcja tomu: Zbigniew Zbikowski

Korekta: Małgorzata Strękowska-Zaremba

Projekt graficzny i skład: Tunia

Ilustracje: Joanna Sendłak

Wydawca: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Warszawa i Instytut Literatury, 2020

ISBN: 978-83-66359-89-5 oraz 978-83-938439-4-7

Redakcja serii Kolekcja Literacka:

Piotr Müldner-Nieckowski

Anna Nasiłowska

Małgorzata Karolina Piekarska

8 grudnia 2020 10:44
[fbcomments]