0

Český díplom

Reżyseria: Piotr Ratajczak
Český díplom – Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
fot. Maja Piotrowska

O Czechosłowacji, Czechach i wzajemnych stosunkach z Polakami – w dynamicznym spektaklu Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola.

Tekst na podstawie reportaży Mariusza Szczygła znanego pasjonata czeskiej kultury. Spektakl zawiera wiele ciekawych, ale i przygnebiających historii, jak słynne przypadki samospalenia, czy tragiczna Czeska Wiosna 1968, której do dzisiaj nam nasi południowi sąsiedzi wybaczyć nie mogą. Jest także wiele charakterystycznych wydarzeń kulturowych, sportowych, artystycznych, a nawet gastronomicznych (piwo, czy knedliczki). Znakomity dobór tematów, ich odpowiednia kompozycja powodują, że przedstawienie ma swoje tempo i wciąga widza, czego efektem było przychylne przyjęcie wymagającej widowni Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Fenomenem jest jednak przede wszystkim aktorstwo. Aż się nie chce wierzyć, że to spektakl młodych aktorów, w dodatku wydziału lalkarska. Rewelacyjnie radzą sobie bowiem we wszystkich aspektach kunsztu aktorskiego: poprawna dykcja, dobra choreografia, rozkładają akcenty na ośmioro osób, a przede wszystkim fantastycznie nawiązują kontakt z publicznością. Nawet w tak trudnych scenach, w których dochodzą do granicy dobrego smaku, jak rozważaniach religijnych, czy też nakłanianiu do publicznego rozbierania. Gratulacje za talent, młodzieńczy entuzjazm i odwagę artystyczną.

Opis:

„Český díplom” to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Owe historie niezwykłych bohaterów – ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów – starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem. Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, staramy się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną.

Zdjęcia:

  • Autor: Piotr Rowicki
  • Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
  • Reżyseria formy: Wojciech Brawer
  • Współpraca dramaturgiczna: Joanna Kowalska
  • Dramaturgia ruchu: Arkadiusz Buszko
  • Muzyka: Mateusz Winsław
  • OBSADA: Wiktoria Czubaszek, Anna Gabrysz, Helena Hajkowicz, Agata Jakoniuk, Joanna Kowalska, Monika Stanek, Mikołaj Bańdo, Tomasz Tywoniuk, Kornel Sadowski, Jędrzej Wielecki
7 kwietnia 2019 23:36

Komentarze