0

Dokumenty na WFF

32. Warszawski Festiwal Filmowy
Filmy dokumentalne – 32. Warszawski Festiwal Filmowy
fot. Warszawski Festiwal Filmowy

Filmy dokumentalne to filmy dokumentujące skrawki życia. Momenty, które sami obserwujemy, lub które chcielibyśmy zobaczyć.

To historie dziejące się tam, gdzie nas akurat nie ma, ale bardzo pragniemy być. Na Warszawskim Festiwalu Filmowym następujące propozycje kina dokumentalnego:

  • Bangaologia – nauka o stylu,  reż. Coréon Dú (Angola, Portugalia 2016).
    Film szuka odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się to rosnące zainteresowanie estetyką afrykańską w świecie. Co za tym stoi i dlaczego? Czym jest tajemnicze zjawisko „banga” w Angoli? Dokument o stylu i modzie.
  • Bestia wciąż żyje,  reż. Mina Mileva, Vesela Kazakova (Bułgaria 2016).
    Film przygląda się ideom socjalizmu w formie na wpół mistycznego dialogu między młodą kobietą a jej dawno zmarłym dziadkiem.
  • Cztery lata rewolucji,  reż. Jessie Deeter (USA 2016).
    Film opowiada historię dwóch kobiet o odmiennych poglądach politycznych walczących za swoje różne wersje demokratycznej przyszłości Tunezji.

    Dennis Hopper: Uneasy Rider / Dennis Hopper: Uneasy Rider / Dennis Hopper: Uneasy Rider,  reż. Hermann Vaske (Niemcy 2016) 89 min. Konkurs Dokumentalny
    Dokument Hermanna Vaske o legendarnym, kultowym aktorze pochłoniętym przez sztukę i kino.

  • Dobry dzień, żeby umrzeć,  reż. Harold Monfils (Malezja, Holandia, Kanada 2016).
    Kręcony przez 5 lat film o życiu fotografa Jasona P. Howe przez 12 lat dokumentującego brytyjskie konflikty zbrojne. Niezwykle poruszająca opowieść o zabójczej pasji, która prowadzi tylko w jedną stronę.
  • Dziewczyny nie latają,  reż. Monika Grassl (Niemcy, Austria 2016).
    Młode dziewczyny z wiejskich terenów Ghany uczęszczają do pierwszej szkoły lotniczej w Afryce Zachodniej. Chcą zostać pilotkami.
  • Houston, mamy problem!,  reż. Žiga Virc (Chorwacja, Słowenia, Niemcy, Czechy 2016).
    Intrygujący fikcyjny dokument o jugosłowiańskim programie kosmicznym. Mit czy rzeczywistość? Decyzja należy do ciebie.
  • Komunia,  reż. Anna Zamecka (Polska 2016).
    Czworo bohaterów i jedna mała przestrzeń, która staje się sceną rodzinnego dramatu. “Komunia” od środka obserwuje próbę scalenia rozbitego domu, którą samotnie podejmuje nastoletnia dziewczynka. Film zdobył Grand Prix Tygodnia Krytyki na tegorocznym Festiwalu w Locarno.
  • Mali Blues,  reż. Lutz Gregor (Niemcy 2016).
    Muzyczny film drogi o niezwykle bogatej kulturze muzycznej Mali położonego w Afryce Zachodniej. Muzycy w walce z szariatem opowiadają się za wolnością wyrażania się i pokojem. Jedną z bohaterek filmu jest międzynarodowa gwiazda Fatoumata Diawara.
  • Mało ważny człowiek,  reż. Khushboo RankaVinay Shukla (Indie 2016).
    Unikalne spojrzenie na jedną z najstarszych demokracji na świecie, której towarzyszy narracja rodem z politycznego thrillera. Bohaterem jest Arvind Kejriwal, najpopularniejszy w Indiach aktywista. Co się stanie z idealistą, kiedy zdecyduje się wejść w świat nieczystych politycznych gierek?
  • Mój ojciec z Syriusza,  reż. Einari Paakkanen (Finlandia 2016).
    Kiedy Einari miał 12 lat, jego ojciec doświadczył oświecenia i ogłosił się posłańcem między ziemią a przestrzenią kosmiczną. Dzisiaj, 25 lat później, Einari dzieli się z ojcem swoimi wątpliwościami. Co tak naprawdę się wtedy wydarzyło?
  • Paris Tower 13,  reż. Thomas Lallier (Francja 2016).
    Paryż rok 2013. Opuszczony budynek mieszkalny staje się największą na świecie wystawą prac ponad setki street artowców. Dla artystów to będzie manifest street artu jako działań, które z założenia mogą nie przetrwać nawet dnia.
  • Polująca z orłami,  reż. Otto Bell (Wlk. Brytania, Mongolia, USA 2016).
    13-letnia Aisholpan ma zostać pierwszą od 12 pokoleń kobietą treserką orłów. Przy wsparciu rodziców Aishoplan zostaje pierwszą w historii dziewczyną, która bierze udział w Golden Eagle Festival, na którym rywalizować będzie z siedemdziesięcioma doświadczonymi treserami orłów. Unikalny dokument przedstawiający jedne z ostatnich na ziemi dzikich miejsc, w których ludzie i natura stanowią jedno. Hit publiczności na tegorocznym festiwalu Sundance.
  • Putin Forever?,  reż. Kirill Nenashev (Rosja 2016).
    Film jest próbą odpowiedzi na pytania: Kim naprawdę jest dziś dla Rosjan Putin? Dlaczego Rosjanie nie chcą zmian? Czy era Putina będzie trwała wiecznie?
  • Rozjemca,  reż. James Demo (USA 2016).
    Historia Padraiga O’Malleya – znanego na świecie negocjatora pokojowego i niepijącego alkoholika, który pomaga innym osiągnąć pokój, ale też walczy o swój własny.
  • Rozwód przed ślubem,  reż. Ben Lankester, Matt Hopkins (Wlk. Brytania 2016).
    Pięć lat temu zespół I Like Trains był gwiazdą. Dziś sytuacja na rynku diametralnie się zmieniła. Filmowy portret pięciu mężczyzn, którzy pragną wygrać walkę z szarą codziennością.
  • Sekret Aidy,  reż. Alon Schwartz, Shaul Schwarz (Izrael, Niemcy, USA 2016).
    Niesamowita i niezwykle emocjonalna historia braci Izaaka i Shepsela, którzy po raz pierwszy spotkali się wieku 60 lat i wspólnie zaczęli odkrywać kolejne rodzinne tajemnice.
  • Śmierć jest życiem,  reż. Ali Alvarez (Wlk. Brytania, USA, Kanada, Meksyk 2015).
    Meksykanin Sabino wierzy, że wędrowne motyle monarcha, które co roku przylatują do Meksyku w czasie Dnia Zmarłych, są w istocie duszami zmarłych członków rodziny. Magiczny dokument o powiązaniach pomiędzy śmiercią i naturą.
  • Sztuka i kara,  reż. Evgeny Mitta (Rosja 2016).
    Pussy Riot – portret fenomenu akcjonizmu łączącego sztukę, historię i politykę. Czy akcje Pussy Riot można traktować jako kontynuację starej rosyjskiej tradycji „świętych głupców”, którzy nie bali się mówić niewygodnej prawdy nawet carom?
  • Szukając schronienia,  reż. Eva Orner (Australia 2016)
    Australia wprowadziła jedne z najsurowszych przepisów imigracyjnych na świecie. Film pokazuje psychiczne, fizyczne i finansowe konsekwencje australijskiej decyzji, by ubiegające się o azyl rodziny zamknąć daleko w urągających człowiekowi warunkach, w ukryciu przed mediami. Jak niszczy się życie tych ludzi pod pretekstem ratowania go.
  • Tancerz,  reż. Steven Cantor (UK 2016).
    Pochodzący z Ukrainy Sergei Polunin świat baletu powalił na kolana. Został najmłodszym w historii pierwszym solistą The Royal Ballet. Podbił też internet tańcząc w teledysku „Take Me to Church”. Wciągający portret „baletowego niegrzecznego chłopca”.
  • Teatr życia,  reż. Peter Svatek (Kanada 2016).
    Refettorio Ambrosiano — najbardziej niezwykła darmowa jadłodajnia dla bezdomnych i uchodźców w Mediolanie. Prowadzi ją światowej sławy szef kuchni Massimo Bottura i 40 najlepszych kucharzy z całego świata. Używają jedzenia wyrzuconego po Światowej Wystawie EXPO 2015. Ten film nakarmi ciało i ducha.
  • W środku wulkanu,  reż. Sölvi Tryggvason (Islandia 2016).
    Niewiarygodna historia złotej generacji islandzkiego futbolu, jednej z największych niespodzianek w historii światowej piłki nożnej. Prawdziwa historia tego, jak naród liczący 330 tysięcy ludzi wyrównał swoje szanse przy pomocy nastawienia i nowego trenera, i fantastycznie zagrał w Euro 2016.
  • W zamrożeniu,  reż. Hulda Rós Gudnadottir (Islandia 2016).
    20 tysięcy kartonów ryb do załadowania przez 48 godzin w temperaturze minus 35 stopni. Niezwykły dokument pokazujący pracę w porcie w Reykjaviku.
  • Wujek Howard,  reż. Aaron Brookner (Wlk. Brytania, Stany Zjednoczone 2016).
    Aaron Brookner oddaje hołd swojemu zmarłemu na AIDS w 1989 roku wujowi Howardowi – legendarnemu, nowojorskiemu reżyserowi. W filmie zobaczymy m.in. Madonnę, Jima Jarmuscha, Andy’ego Warhola, Williama S. Burroughsa, Allena Ginsberga, Franka Zappę.
1 października 2016 01:14
[fbcomments]