0

Dzień Księgarza

Krystyna Czubówna we wspólnej lekturze książek z czytelnikami
Krystyna Czubówna – we wspólnej lekturze książek z czytelnikami
fot. mat. prasowy

Czy rocznica stanu wojennego jest w stanie przesłonić nam takie święto z tradycją jak Dzień Księgarza?

Wszystkim księgarzom

życzymy inteligentnych i zasobnych klientów, niskich czynszów i szczelnych okien w księgarniach, żeby zbyt często nie trzeba było odkurzać półek. A książki tak szybko znikały z półek by nie zdążyły się zakurzyć.

Redakcja Warszawa.pl

Tradycja

Od międzywojnia księgarze obchodzą swoje święto 13 grudnia.
Czasy, w których po prostu sprzedawali książki odchodzą do lamusa. Księgarz jest dziś coraz częściej osobą pomagającą wybrać książki, organizatorem wydarzeń, a księgarnia kawiarnią, klubem i małym centrum kultury.

Dzień Księgarza jest obchodzony w Polsce od 85 lat.
W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców: przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty, co stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3%. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca. System rabatów z międzywojnia nie przetrwał do dziś, ale księgarze nadal obchodzą swoje święto.

Deczko smutku

Warto wspomnieć, że od kilkunastu lat księgarze świętują swój dzień w cieniu spadku czytelnictwa i wielu problemów na polskim rynku książki. W całym kraju istnieje w tej chwili zaledwie 150-200 niezależnych, autorskich księgarni. Jak podkreślają eksperci, liczba tych miejsc zmniejsza się w wyniku problemów ekonomicznych (wysokie czynsze), ogólnej tendencji spadku zainteresowania książką oraz konkurencji ze strony największych graczy na rynku.

Dla publiczności

Rok 2017 był dla tej branży szczególny.
Dzięki programowi Partnerstwo dla książki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego księgarze zorganizowali w swoich księgarniach dziesiątki spotkań autorskich, wydarzeń i warsztatów dla czytelników.

Dla księgarzy

Specjalne projekty dla branży księgarskiej przygotowali także eksperci i organizacje pozarządowe. Księgarze skorzystali ze szkoleń i webinariów, które poszerzają wiedzę z zakresu promocji, animacji kultury czy obsługi klienta. Jednym z takich projektów jest E-Wiedza Księgarza, cyfrowy poradnik Fundacji Legalna Kultura, która zajmuje się propagowaniem świadomego uczestnictwa w kulturze. Na stronie www.wiedzaksiegarza.pl znajdziemy m.in. video poradnikami z wypowiedziami ekspertów, porady prawne oraz Bazę Dobrych Praktyk Księgarskich – miejsce, w którym księgarze wymieniają się wiedzą i pomysłami.

we wspólnej lekturze książek z czytelnikami
Danuta Stenka – we wspólnej lekturze książek z czytelnikami
fot. mat. prasowy

W tym roku Fundacja Legalna Kultura zaprosiła do niesieciowych księgarni także swoich ambasadorów. Danuta Stenka, Krystyna Czubówna, Marcin Kwaśny i Zbigniew Zamachowski – to uczestnicy projektu Księgarnia Marzeń, którzy w ciągu kilku miesięcy odwiedzili cztery miasta i wzięli udział we wspólnej lekturze książek z czytelnikami z Włocławka, Płocka, Warszawy i Otwocka. Czwórka artystów, prawie 200 wspólnie przeczytanych stron i ponad 650 uczestników – to bilans podróży Fundacji z gwiazdami po niesieciowych księgarniach. Projekt Księgarnia Marzeń wspierał miejsca, które nie tylko zajmują się sprzedażą, lecz są także miejscem spotkań ludzi, dla których książki są ważną częścią życia i inspiracją do rozwoju.

Krystyna Czubówna

o książkach i księgarniach

Danuta Stenka

czyta „Saszeńkę”

12 grudnia 2017 23:59

Komentarze