0

Emancypacja i Ekspansja

30-31 lipca
Emancypacja i Ekspansja – Scena Tańca Studio
fot. Teatr Studio

W ramach Sceny Tańca Studio – edycja „Emancypacja i Ekspansja” w Teatrze Studio w dniach 30-31 lipca (poniedziałek-wtorek).

Włodzimierz Kaczkowski – kurator:

Emancypacja kojarzy się głównie z emancypacją kobiet, dotyczy jednak każdej formy wyzwolenia, uniezależnienia czy zdobycia równych praw. Można  mówić również o emancypacji tańca współczesnego spośród innych dziedzin sztuki, jak też – o emancypacji performansu spod władzy tańca.

Nikomu nie trzeba udowadniać, że taniec w Polsce ma twarz kobiety. W tej odsłonie Sceny Tańca Studio 2018 kobiety  są autorkami wszystkich czterech choreografii. W pozostałych odsłonach programu kuratorskiego Osiem stopni wtajemniczenia w taniec również stanowią zdecydowaną większość. W najbliższej odsłonie Sceny Tańca Studio tylko performans Łuczniczki Agnieszki Kryst zajmuje się bezpośrednio tematem feministycznym. Przedstawia rolę kobiety-modelki w procesie tworzenia dzieła przez artystę-mężczyznę. Pozostałe choreografki zajmują się tematami, ważnymi dla współczesności, które jeszcze niedawno stanowiły domenę mężczyzn – formami rytuałów, jak w Seansie z Pamelą u Marty Ziółek; ostrzeżeniem przed całkowitą kontrolą jednostki w nowym społeczeństwie, jak w Polowaniu Weroniki Pelczyńskiej, czy poszukiwaniem źródeł tańca współczesnego w Warszawskim Muzeum Tańca Stowarzyszenia i Kolektywu Artystycznego FORMAT ZERO. Pojęciem określającym te cztery spektakle, a  zarazem typowym dla rozwoju tańca, jest również Ekspansja – zagarnianie nowych terenów, pozornie nietypowych dla tańca. Mamy do czynienia z ekspansją nowych tematów, nowych form, nowych środków wyrazu, nowych przestrzeni. Niech więc Emancypacja i Ekspansja będą kolejnymi stopniami wtajemniczenia w wakacyjnej odsłonie Sceny Tańca Studio i wytaczają nowe kierunki w tańcu na przyszłość.

PROGRAM EDYCJI 30 – 31 lipca

  • 30 lipca, poniedziałek
    19.00 – Marta Ziółek, Seans z Pamelą
    20.30 – Weronika Pelczyńska, Polowanie
  • 31 lipca, wtorek
    19.00 – Agnieszka Kryst, Łuczniczki
    20.00 – Kolektyw Format Zero, Warszawskie Muzeum Tańca
30 lipca 2018 12:02

Komentarze