0

Fantazja polska w Ateneum

Ignacy Jan Paderewski - Krzysztof Tyniec
Ignacy Jan Paderewski – Krzysztof Tyniec
fot. Bartek Warzecha

17 listopada 2018 roku Teatr Ateneum zaprezentował Fantazję polską. Tło spektaklu opisuje Roman Soroczyński.

Fantazja polska - jedna ze scen
Fantazja polska – jedna ze scen
fot. Bartek Warzecha

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do przypomnienia osoby, która w tamtym czasie miała duży wpływ na decyzje polityczne zapadające w USA: Ignacego Jana Paderewskiego. Wybitny kompozytor i pianista stworzył ponad siedemdziesiąt utworów orkiestrowych, instrumentalnych i wokalnych, w tym jedną operę (Manru). Szczególne miejsce zajmuje wśród nich Fantaisie polonaise sur des thèmes originaux (Fantazja polska na tematy własne).

Właśnie ten utwór – w powiązaniu z pamiętnikami Mary Lee McMillan – stał się inspiracją dla Macieja Wojtyszki do napisania sztuki Fantazja polska, której prapremiera odbyła się 17 listopada 2018 roku w Teatrze Ateneum.

Ignacy Jan Paderewski (K.Tyniec) i prezydent Wilson (M. Lewandowski)
Ignacy Jan Paderewski (Krzysztof Tyniec) – i prezydent Wilson (M. Lewandowski)
fot. Bartek Warzecha

Rzecz dzieje się w hotelu Gotham w Nowym Jorku, gdzie państwo Paderewscy mieli swój apartament. W spektaklu pojawiają się postaci znane z historii, jednak Fantazja polska nie jest sztuką historyczną. Wbrew pozorom Paderewski nie jest najważniejszą postacią. Dużą rolę odgrywają starania i intrygi kobiet z otoczenia wybitnego muzyka, co chyba nikogo nie zaskakuje. Warto o tym przypomnieć choćby w kontekście zbliżającej się setnej rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych (28 listopada 1918 r.). W programie spektaklu napisano, że Helena Paderewska „potrafiła być bezwzględna i niesympatyczna” w kwestii interesów osobistych lub męża, jednak bardzo głęboko poruszyła mnie scena, w której – dla dobra polskiej sprawy – oddaje prezydentowej USA recepturę pewnej odmładzającej mikstury. Z podtekstu wynika, że Edith Wilson zarobi na tym niezłe pieniądze, za co stanie po stronie Polaków. Czyż nie jest to miarą patriotyzmu Pani Heleny?

Helena Paderewska - Marzena Trybała

Dlatego sądzę, że ten spektakl powinni obejrzeć wszyscy: zarówno ci, dla których miarą patriotyzmu jest rzetelna praca, jak i ci, którzy potrafią swój patriotyzm manifestować jedynie podczas publicznych manifestacji.

Bohaterowie spektaklu słuchają J.I. Paderewskiego
Bohaterowie spektaklu – J.I. Paderewskiego
fot. Bartek Warzecha

Nie lubię wystawiać cenzurek aktorom, ale przyznam, że wszyscy zachowali zdrowy dystans do granych przez siebie postaci. Szczególnie poruszyła mnie gra dwóch aktorek: Ewa Telega w roli słynnej śpiewaczki, Marceliny Sembrich-Kochańskiej, jest bardzo ekspresywna, a przy tym niezwykle dowcipna; z kolei Marzena Trybała – jako Helena Paderewska – mogłaby stanowić wzór przedsiębiorczej, a zarazem fascynującej, gospodyni. Marek Lewandowski i Katarzyna Łochowska w roli państwa Wilsonów sprawiają wrażenie wycofanych, ale do czasu! Chyba wszystkich w pewnym momencie zaskoczyła Magdalena Andres, występująca w roli Holly. Również zakończenie spektaklu wywołuje duże zaskoczenie. Nie będę jednak zdradzał szczegółów. Jestem pewien, że każdy, kto obejrzy Fantazję polską, nabierze szacunku wobec osób zabiegających o niepodległość Polski oraz wobec sposobu, w jaki pokazały to wszystkie osoby współtworzące spektakl.

Toast za Polskę
Toast – za Polskę
fot. Bartek Warzecha

Na zakończenie warto zaznaczyć, że 1 grudnia 2018 roku – w myśl zasady „jeśli Paderewski to Ameryka; jeśli Ameryka to angielski” – podczas spektaklu pojawią się napisy w języku angielskim.

Fantazja polska premiera: 17 listopada 2018 r., Duża Scena Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Twórcy

  • autor: Maciej Wojtyszko
  • opracowanie tekstu i reżyseria: Andrzej Strzelecki
  • scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
  • opracowanie muzyczne: Wojciech Borkowski
  • asystentka scenografa: Wiesława Nowacka

Obsada:

  • Ignacy Jan Paderewski – Krzysztof Tyniec
  • Helena Paderewska – Marzena Trybała
  • Marcelina Sembrich-Kochańska – Ewa Telega
  • Mary Lee – Maria Sobocińska / Katarzyna Ucherska
  • Edith Bolling Galt Wilson – Katarzyna Łochowska
  • Thomas Woodrow Wilson – Marek Lewandowski
  • Marcel Piou – Dariusz Wnuk
  • Holly – Magdalena Andres
24 listopada 2018 13:21
[fbcomments]