0

Festiwal Ciało / Umysł

Le journal secret – Iza Szostak
fot. Marta Ankiersztejn

12 października Festiwal Ciało / Umysł świętował swoją pełnoletniość.

18. edycja C/U zakończyła się owacją na stojąco dla artystów, urodzinowym tortem i tanecznym szaleństwem festiwalowej publiczności, artystów i zespołu w swingującym rytmie lindy hop.

Edyta Kozak – dyrektorka artystyczna

Ta edycja C/U ma dla mnie szczególne znaczenie emocjonalne. Martwiłam się, walczyłam o ten festiwal od jego powstania w 1995 roku, a 18. edycja pokazała, że festiwal dojrzał i mogę się już tylko o niego troszczyć.

Za nami 6 dni spotkań z artystami z Danii, Polski, Portugalii, Włoch oraz USA i 23 festiwalowe wydarzenia. W tym czasie taniec i performans opanował 4 sceny w 2 teatrach. Obejrzeliśmy 10 spektakli. Rozmowy i dyskusje z udziałem publiczności przed spektaklami i po nich trwały w sumie prawie 7 godzin (rozmowy o spektaklach prowadzone w kuluarach trwały jeszcze dłużej!), a w festiwalowych wydarzeniach uczestniczyło ponad 1600 widzów. Artystom wręczaliśmy zielone mieczyki, a widzom – festiwalowe gazety. Przed spektaklami i po nich zostało zjedzonych blisko 100 kg śliwek, jabłek i winogron.

Festiwal rozpoczął wieczór premier: w intymnym solo Izy Szostak spojrzenie wstecz, jej osobista konfrontacja z „bogami” i „demonami” przeszłości, otwierało zarazem perspektywę spojrzenia w przyszłość. Portugalscy artyści Ana Borralho i João Galante wraz z młodymi warszawiakami i warszawiankami będącymi na progu dorosłości prowokowali nas do zadania sobie pytania o to jaka będzie nasza – wspólna – przyszłość.

21 października 2019 12:59