0

Festiwal Dwa Brzegi

Dwa Brzegi – Kazimierz Dolny
fot. Małgorzata Moryc

W sobotę 27 lipca rozpoczęła się 13 edycja Festiwalu Filmowego Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu.

Na niedzielę 28 lipca organizatorzy przygotowali następujące atrakcje:

Niezwykłe emocje towarzyszące sobocie otwarcia za nami, w niedzielę utrzymujemy tempo i poziom.

Dziś zaprezentujemy znakomity film Krzysztofa Kutza, pierwszy z trylogii śląskiej, „Sól ziemi czarnej”. To obsypane nagrodami arcydzieło wymykające się gatunkowym klasyfikacjom.

Poetycka ballada, nieomal baśniowa, a zarazem ludowa, splatająca perspektywę rodziny starego górnika i jego siedmiu synów w szerszym kontekście historycznym – drugim powstaniu Śląskim. Rozpoczynamy także retrospektywę aktorską Wojciecha Pszoniaka. Na otwarcie sekcji pokażemy film „Danton Andrzeja Wajdy, aktorski pojedynek mistrzów, Wojciecha Pszoniaka i Gerarda Depardieu.

Dziś pokażemy też dwa filmy po raz pierwszy w Polsce. Premiera filmu „Staniczek”, liryczna, ale i z dowcipem opowiedziana historia, w której nie pada ani jedno słowo. Ponadczasowa, metaforyczna opowieść o miłości. Wariacja bajki o Kopciuszki, w którym rolę pantofelka gra znaleziony przypadkiem stanik. Zapraszamy również na spotkanie z twórcą filmu, Veitem Helmerem, nietuzinkową osobowością, scenarzystą, reżyserem, dokumentalistą i producentem.

Również premierowo dla publiczności festiwalowej obraz „Pavarotti” – w lubianej i popularnej sekcji „Muzyka – moja miłość”. Bohater filmu, gwiazda opery, włoski tenor Luciano Pavarotti miał status supergwiazdy i swoją pasją muzyczną zaraził miliony ludzi na całym świecie. Reżyser Ron Howard dotarł do nieznanych materiałów archiwalnych pokazujących tego niezwykłego człowieka w chwilach radości i smutku, triumfu i załamania, oficjalnie i intymnie.

Rozpoczynamy retrospektywę jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów, włoskiego kontestatora i non konformisty Marco Bellocchio. Dziś jego najnowszy film, nominowany do Złotej Palmy „Zdrajca”. To epicka opowieść, której bohaterem jest Tomasso Buscetta, przywódca Cosa Nostra, a tematem jego bezprecedensowy proces sądowy, spotkania z sędziami Falcone i Borsalino. Kto jest w tym wszystkim zdrajcą? To pytanie zostawiamy otwarte.

W Małym Kinie początek cyklu „Kino litewskie wczoraj i dziś”. Zaczniemy od najmłodszego z planowanych pokazów, filmu „Cud” w reżyserii Eglė Vetelytė, opowiadającego o Litwie w czasach zmiany ustrojowej i cenie, jaką płaci społeczeństwo za skok w kapitalizm z gospodarki centralnie planowanej. To też film o zmaganiach nie tylko natury zawodowej, ale i marzeniach. Ciekawie jest popatrzeć na ten obraz z perspektywy polskiej, ponieważ przechodziliśmy podobną drogę i mieliśmy podobne doświadczenia. Gościnnie w filmie Daniel Olbrychski!

W Małym Kinie nowy film Magdaleny Łazarkiewicz „Powrót”. Reżyserka wnikliwie portretuje społeczność prowincjonalną, w której wiara i rodzina są wartościami nadrzędnymi, pod warunkiem, że mieszczą się w określonym schemacie. Tytułowy powrót jest bolesny dla każdej ze stron, zarówno dla poranionej przez los Urszuli, jak i dla jej rodziny, która traktowała ją jak zmarłą. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserką filmu, Magdaleną Łazarkiewicz do Salonu Black Red White.

Drugiego dnia Festiwalu odbędzie się również panel z gwiazdami produkcji TVN i Playera. W spotkaniu „Mocna płeć kontra mocna płeć, czyli o łamaniu stereotypów w serialach” sprawdzimy czy na przestrzeni ostatnich lat bohaterki przestały być zależne od mężczyzn, stając się silnymi, pełnoprawnymi partnerkami oraz jak ewoluował obraz kobiety w ostatnich latach w produkcjach serialowych.

W Klubie Festiwalowym Perła zespół Kirszenbaum.
W warstwie muzycznej mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym.

28 lipca 2019 08:35
[fbcomments]