0

Festiwal Sztuka Ulicy – Highlights z Kijowa

Highlights z Kijowa - Festiwal Sztuka Ulicy
Highlights z Kijowa – Festiwal Sztuka Ulicy
fot. Dominik Kotowski

Dzisiejszy występ o nazwie „Korowód tańca” na Rynku Nowego Miasta przyniósł widzom dużo radości. Artyści z Kijowa powtórzą go jutro o 18:00 na Placu Zamkowym.

Zespół Highlights wywodzi się z Kijowskiego Teatru Ulicznego KET, który założony został w 1993 roku przez zawodowych aktorów Kijowskiego Akademickiego Teatru Młodego Widza. Do 2003 pracował jako Kijowski Teatr Eksperymentalny przy Akademii Mogiliańskiej w Kijowie. Realizował spektakle z klasycznego i współczesnego repertuaru światowego. W bardzo krótkim czasie stał się niekwestionowanym liderem ukraińskiego teatru studyjnego. Przedstawienia „Czekając na Godota”, „Amphitrion”, „Łysa Śpiewaczka” zdobywały nagrody na europejskich festiwalach.

Od początku istnienia zespołu w jego działalności teatralnej istotne miejsce zajmowały przedstawienia uliczne. Były to chociażby „Marzenia albo Karnawał”, „Marko Piekielny”, „Pomiędzy niebem i ziemią”, „Hołubka” czy „Kozacy, baby, czorty i sól”. Łączyły one aktorską ekspresję z tańcem i elementami o charakterze wizualnym używanymi w spektaklach plenerowych

Teatr prezentował swoje przedstawienia na międzynarodowych festiwalach w Niemczech, Dani, Tunezji, Turcji, w Słowacji i na Cyprze oraz wielu miastach. Nie brakowało go także w Polsce. Kilkakrotnie był gościem festiwalu Sztuka Ulicy. Wszędzie przyjmowany jest z bardzo dobrze.

W 2011 roku aktorzy Teatru KET – artystyczna rodzina Swietłakowych – powołali zespół Highlights. Jest on kontynuatorem dokonań KET na ulicy. Młoda i żywiołowa grupa z doświadczeniem zdobytym na wielu festiwalach znakomite radzi sobie z dynamicznym i barwnym przedstawieniem „Korowód tańca”.

29 czerwca 2014 00:03