0

Filmobus „7 miliardów Innych” zawita do stolicy

Wnętrze FIlmobusowego studia nagrań Fundacji GoodPlanet
Wnętrze FIlmobusowego studia nagrań – Fundacji GoodPlanet
fot. mat. prasowe

We wtorek, 27.10, na dwa dni do Warszawy dotrze studio na kołach, by nagrać wypowiedzi warszawiaków.

Filmobus „7 miliardów Innych”, czyli mobilne studio nagraniowe, odwiedzi Warszawę. Był już we Wrocławiu, Katowicach i Krakowie.

Ekipa filmobusu ponownie zada zwykłym ludziom najbardziej uniwersalne pytania:

  • Co to jest miłość?
  • Czym jest szczęście?
  • Czego się obawiasz?

Yann Arthus Bertrand to francuski artysta, który stawia ludziom XXI wieku pytania uniwersalne. Co to jest miłość? Czym dla Ciebie jest szczęście? Czego się boisz? Dlaczego płaczesz? Bertrand tak opowiada o genezie projektu:

Wszystko zaczęło się od usterki helikoptera pewnego dnia w Mali. W oczekiwaniu na pilota rozmawiałem przez cały dzień z mieszkańcem tamtejszej wioski. Opowiadał mi o swojej codzienności, nadziejach, obawach; jego jedyną ambicją było wykarmienie dzieci. Zanurzyłem się w świat najbardziej elementarnych trosk. Ten nowopoznany człowiek patrzył mi prosto w oczy bez śladu najmniejszej skargi, prośby, poczucia krzywdy. Wyjechałem, by fotografować krajobrazy, a zostałem urzeczony jego spojrzeniem i słowem.

Spotkanie z Malijczykiem i jego rodziną stało się impulsem do zadania tych samych pytań ludziom na całym świecie. Tak też się stało i dzięki mecenatowi BNP Paribas reporterzy Fundacji GoodPlanet ruszyli w niezwykłą podróż. Odpowiedzi z całego świata stworzyły monumentalną wystawę video z potężnym ładunkiem emocjonalnym. Fundacja GoodPlanet na zaproszenie polskiego producenta projektu – Agencji PR Pan Pikto – kończy ten globalny projekt w Polsce. Najpierw filmobus „7 miliardów Innych” zaprosi Polaków do mobilnego studia, by odpowiedzieli na pytania, z którymi zmierzyli się ludzie na całym świecie. Zwieńczeniem projektu będzie ostatni światowy pokaz projektu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Kiedy w 2009 roku w szacownym paryskim Grand Palais uroczyście otwarto wystawę video pod nazwą 6 miliardów Innych, niewielu spodziewało się tak gigantycznego sukcesu projektu. Wówczas na Ziemi mieszkało jeszcze 6 miliardów ludzi, zaś podczas 5 tygodni trwania projektu wystawę obejrzało 150 000 osób. Sukces frekwencyjny to atrybut, który towarzyszy temu przedsięwzięciu pod każdą szerokością geograficzną.

Projekt (nazwa cyklu uległa zmianie wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi) gościł już m.in. w Rzymie, Moskwie, Brukseli, San Diego, Sao Paolo czy we Frankfurcie.

„7 miliardów Innych” odwiedził też Azję i Afrykę. Szczególnym pokazem była prezentacja na EXPO w Szanghaju w pawilonie ONZ. W sumie wystawę video składającą się z kilkudziesięciu filmów tematycznych (m.in. „Miłość”, „Strach”, „Szczęście”, „Różnice”) obejrzało już ponad 4 miliony ludzi.

Filmobus „7 miliardów Innych” to pierwszy etap inaugurujący przedsięwzięcie w Polsce. Wysłannicy Fundacji GoodPlanet zadają Polakom pytania o ich definicję szczęścia i miłości. Pytają także o to, czego się boimy, kiedy płaczemy, a także proszą o refleksje nad zmieniającym się światem. Tour filmobusa rozpoczął się 26 września od Miedzianki na Dolnym Śląsku – miasteczka opisanego w głośnej książce Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania”. Następnie filmobus odwiedził m.in. Kamienną Górę, Wrocław, Kraków, Katowice, Bytom.

We wtorek (27.10) wysłannicy Fundacji GoodPlanet przybędą do Warszawy.
Podczas dwudniowego pobytu w stolicy zaproszą warszawiaków i turystów do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat szczęścia, marzeń czy obaw. Dzięki współpracy z Instytutem Reportażu każdy będzie mógł odwiedzić mobilne studio między godziną 14:00 a 16:00 przed Księgarnią Wrzenie Świata (przy ul. Gałczyńskiego 7). Natomiast w środę filmobus zawita pod najbardziej rozpoznawalny symbol Warszawy. Na placu Defilad u stóp Pałacu Kultury i Nauki reporterzy dowiedzą się, czym dla mieszkańców tego regionu jest rodzina, jakie jest ich pierwsze wspomnienie oraz co oznacza dla nich „być Polakiem”. Wszyscy chętni do wystąpienia przed kamerą zaproszeni są między godziną 8:00 a 13:00.

Zebrane wypowiedzi Polaków uzupełnią wystawę video, która 3 grudnia zostanie otwarta w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wystawie będzie towarzyszył również cykl debat i warsztatów, a także polskie wydanie książki-albumu pod tym samym tytułem: „7 miliardów Innych”. Przedsięwzięcie w Polsce zakończy się 4 stycznia 2016.

  •  Kiedy?
    27.10 i 28.10.2015
  • Gdzie?
    we wtorek 27.10
    przy ul. Gałczyńskiego 7 przed Księgarnią Wrzenie Świata
    14:00 – 16:00
    środa 28.10 
    PKiN, 
    plac Defilad
    8:00 – 13: 00

Projekt Fundacji GoodPlanet w Polsce realizowany jest pod mecenatem BGŻ PNP Paribas.

Patroni projektu:

  • Polski Komitet ds UNESCO,
  • Instytut Francuski,
  • Marszałek Województwa Śląskiego.
26 października 2015 07:25
[fbcomments]