0

Getto, Auschwitz, wojna

Instytut Pileckiego zaprasza na pokaz filmowy ”Pamięć na pokolenia. Pokaz filmów o Zagładzie”.

Pokaz filmów odbędzie się z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną filmy dotyczące warszawskiego getta i obozu Auschwitz-Birkenau, a także relacje świadków historii – dokumentów zrealizowanych w ramach projektu Instytutu – Świadkowie Epoki.

Pokaz filmowy odbędzie się:

  • 25 stycznia (sobota) 2020 r.
  • o godz. 15:00
  • w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki).

Bezpłatne wejściówki są już do odbioru w kasach kina.

W przerwach między seansami widzowie będą mogli wysłuchać muzyki improwizowanej w wykonaniu Pawła Szamburskiego – kompozytora, muzyka warszawskiej sceny alternatywnej i jazzowej, a także zapoznać się z działalnością Instytutu Pileckiego.

Pokaz filmów o Zagładzie

  1. Godz. 15:00
    Warszawa: Miasto Podzielone,
    reż. Eric Bednarski, Polska 2019, 70’.
    To dokument, który powstał na bazie odnalezionego po latach materiału filmowego, ukazującego rzeczywistość warszawskiego getta. Twórcy zestawili go z obrazami współczesnej stolicy, w której wciąż widoczne są rany z przeszłości. Zdjęcia uzupełniają wspomnienia ocalałych, a także wypowiedzi historyków, architektów oraz artystów.
  2. Godz. 17:00
    Świadkowie Epoki: Czas Zagłady
    Trwający 45 minut  dokument, powstał w oparciu o relacje Świadków Epoki dotyczące getta warszawskiego i Auschwitz. Film ilustrowany jest materiałami archiwalnymi pochodzącymi ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Projekcji towarzyszyć będzie rozmowa z twórcami dokumentu. Partnerem pokazu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
    Świadkowie Epoki to projekt Instytutu Pileckiego dokumentujący wypowiedzi świadków minionych wydarzeń, które w czasie II wojny światowej doświadczyły zbrodniczej działalności totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego, a także tych, którzy pamiętają powojenne okresy stalinizmu i komunizmu. W zbiorach projektu znajduje się ponad 1100 relacji, a ich fragmenty dostępne są na platformie YouTube Świadkowie Epoki.
  3. Godz.18:15
    Ostatni etap,
    reż. Wanda Jakubowska, Polska 1947, 104’
    Jest to jeden z najbardziej wstrząsających filmów na temat drugiej wojny światowej. Zrealizowany w autentycznej scenerii obozu. Opowieść o życiu i walce bohaterskich  kobiet różnych narodowości, więźniarek Auschwitz-Birkenau, których historie przywołała była więźniarka Oświęcimia – Wanda Jakubowska.

Instytut Pileckiego

Instytut Pileckiego logo to placówka naukowa realizująca projekty badawcze, wystawiennicze, edukacyjne i kulturalne, które służą międzynarodowej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami XX wieku: dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim, a także konsekwencjami ich działań. Instytut służy upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów obywateli polskich.

20 stycznia 2020 22:20
[fbcomments]