0

Halo Ziemia

Halo Ziemia – reż. Paulina Majda
fot. Centrum Kopernika

Od wieży Babel do Internetu i lotów kosmicznych. Oszałamiająca wizualnie wędrówka po historii komunikacji w Planetarium Centrum Kopernika.

Halo Ziemia” – najnowszy film, stworzony przez planetarium Centrum Nauki Kopernik:

  • Tysiąclecia rozwoju rożnych form komunikacji
  • Trzy lata wspólnej pracy artystów filmowych i naukowców
  • Zbigniew Zamachowski w roli narratora
  • Muzyka specjalnie skomponowana przez Jana Duszyńskiego
  • Nowoczesny system projekcyjny, pozwalający zobaczyć 16 razy więcej pikseli niż w telewizorze full HD.

Z JASKINI W KOSMOS

Dążenie do kontaktu z innym człowiekiem jest jedną z najwcześniej ujawniających się i najsilniejszych ludzkich potrzeb. Próbując ją zaspokoić odkryliśmy pismo, radio, telefon, telegraf, a w końcu Internet. Pokonywaliśmy bariery językowe, problemy związane z odległością i czasem przepływu informacji. Dzięki nowoczesnym technologiom i urządzeniom ułatwiających komunikowanie się rozwijamy naszą cywilizację – zmieniamy świat oraz siebie samych.

„Halo Ziemia” zabiera nas w podróż, podczas której poznamy ważne momenty w historii komunikacji. Przelecimy nad mityczną wieżę Babel, obejrzymy malowidła w jaskini Lascaux, złożymy wizytę Johannesowi Gutenbergowi. Odwiedzimy surrealistyczną bibliotekę, będziemy świadkami pierwszej rozmowy telefonicznej, początków internetu i startu rakiety Voyager. Wspólnie wsłuchamy się w Kosmos. Może uda nam się usłyszeć kogoś, kto szuka kontaktu właśnie z nami?

Zwiastun:

Twórcy:

  • Narrator wersji polskiej – Zbigniew Zamachowski
  • Muzyka – Jan Duszyński
  • Reżyseria i montaż – Paulina Majda

OTOCZENI FILMEM

Filmy prezentowane na sferycznych ekranach planetariów są  tworzone w technologii fulldome. Dzięki niej możemy obserwować akcję rozgrywającą się przed nami, nad nami, z boku i z tyłu. Obraz nas otacza, oddziałuje na zmysły i daje wrażenie uczestniczenia w fabule. Taka produkcja jest wyzwaniem dla twórców, którzy zarówno storyboardy, jak i całe kadry muszą wpisywać w format koła. Wszystkie pokazywane w filmie obiekty są „ustawione” na jego obwodzie i zbiegają się ku środkowi.  W produkcjach fulldome nie stosuje „ostrego” montażu. Ujęcia zmieniają się w wyniku przejść i przenikań. Specyficzne są także ruchy kamery – o wiele wolniejsze niż w tradycyjnych filmach.

NAJNOWOCZEŚNIEJSZE PLANETARIUM W POLSCE

Teraz w planetarium Centrum Nauki Kopernika to 2,5 razy więcej pikseli niż wcześniej i 16 razy więcej niż w telewizorze full HD! Zmieniła się także strefa wejścia do planetarium. Przestrzeń stała się bardziej przestronna, lepiej oznakowana i wygodniejsza. To kolejny etap procesu doskonalenia się, który prowadzimy w Koperniku od 2015 r.

30 kwietnia 2017 23:41
[fbcomments]