0

Hannah. Nieznana historia buddyzmu

Hannah. Nieznana historia buddyzmu – pokaz premierowy w kinie Luna
fot. Andrzej

Pełna sala, dobry i popularny temat, ciekawe spotkanie z twórcami – czego chcieć więcej od premiery filmu? W warszawskim kinie Luna pierwszy polski pokaz dokumentu robiącego już furorę na całym świecie.

Buddyzm

To film przede wszystkim o buddyzmie, ale nie tylko sympatycy tej religii i światopoglądu powinni go obejrzeć. Przedstawionych jest bowiem bardzo wiele uniwersalnych prawd życiowych i poruszane są tematy wspólne dla wszystkich religii, a także dla każdego człowieka.

Hannah Nydahl

Główną postacią dokumentu jest Dunka z pokolenia 1968, w tym roku miała bowiem 22 lata. Podobnie jak jej rówieśnicy próbowała buntu wobec zastałej rzeczywistości, ale dostrzegła zupełnie wówczas nieznane w Europie religie wschodnie. Jej wyprawa w Himalaje zapoczątkowała wielką fascynację buddyzmem. Była jedną z propagatorek tej religii na całym świecie, a zarazem kobietą niezwykle aktywną i przebojową. Najlepiej świadczy o tym jej krótki wycinek przedstawiony w dokumencie: podróż na dwa dni do Moskwy, potem na dwa dni do Meksyku, a stamtąd na Węgry.Wraz ze swoim mężem Ole Nydahla odwiedziła 80 krajów i założyła 550 ośrodków buddyzmu.



Wątek polski

Małżeństwo Nydahl przyczyniło się również do pojawienia się popularności buddyzmu w krajach wschodniej Europy, a pierwszym krajem który odwiedzili była jeszcze komunistyczna Polska. Ten wątek jest podkreślony w filmie, także ze względu na osobę Tomka Lehnerta, który znał tytułową bohaterkę 24 lata i wiele podróży spędzili razem.

Spotkanie po filmie

Właśnie Lehnert był jednym z gości w warszawskiej Lunie. Obecna była również reżyserka Marta György-Kessler. Spotkanie było niezwykle ciekawe, bo goście wspominali bardzo ciepło Hannah i opowiadali niezliczone interesujące, dowcipne, ale także smutne epizody.

Wypowiedź Marty György-Kessler

Wypowiedź Tomka Lehnerta:

Nagrody

Film powstał w 2014 roku i jest niezwykle popularny na wszystkich pokazywanych festiwal, został obsypany już nagrody, w tym:

  • najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny na The Film Maker’s Festival, London 2016
  • najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny na Indian Cine Film Festival
  • nagroda publiczności za najlepszy film dokumentalny w trakcie ARPA w Los Angeles, w 2014 r., gdzie wyświetlono go w słynnym Teatrze Egipskim

W Polsce do regularnej dystrybucji kinowej wchodzi 28 października.

Ocena: 6/10




Zwiastun:


Hannah. Nieznana historia buddyzmu – polski zwiastun

21 października 2016 10:04
[fbcomments]