0

Jubileuszowy „Kram z piosenkami” w Teatrze Powszechnym

Kram z piosenkami - próba gry na instrumentach
Kram z piosenkami – próba gry na instrumentach
fot. Magda Hueckel

Inscenizowany w Teatrze Powszechnym Kram z piosenkami nie jest musicalem. Dlaczego? Odpowiada Roman Soroczyński

Wbrew nazwie, inscenizowany w warszawskim Teatrze Powszechnym Kram z piosenkami nie jest musicalem.

Próba zespołu zgodnie z rozpiską
Próba zespołu – zgodnie z rozpiską
fot. Magda Hueckel

Autor, Leon Schiller, zbierał stare pieśni pochodzące z różnych środowisk: wiejskie, szlacheckie, mieszczańskie, obrzędowe czy sceniczne. Opracowywał je i na nowo interpretował – czy to w Zielonym Baloniku i w Reducie, czy to podczas Powstania Warszawskiego, a wreszcie po II wojnie światowej. W 1924 roku w warszawskim Teatrze Reduta zostało wystawione widowisko muzyczno-sceniczne Dawne czasy.

Biesiada podczas kuligu
Biesiada – podczas kuligu
fot. Magda Hueckel

Nowa aranżacja przedwojennego widowiska, nosząca tytuł Kram z piosenkami, miała swoją premierę 1 grudnia 1945 roku w Teatrze Ludowym im. W. Bogusławskiego w Lingen. Ów teatr znajdował się w obozie dipisów, czyli przeznaczonym dla osób, które podczas wojny zostały wywiezione z kraju, a po jej zakończeniu znalazły się poza granicami swoich krajów. Warto nadmienić, że wśród aktorów grających w Kramie… znaleźli się wówczas Tadeusz Fijewski i jego siostra, Barbara.

Według portalu e-teatr.pl od tamtej pory spektakl miał 38 innych realizacji.
Co ciekawe, siedemnaście z nich wyreżyserowała Barbara Fijewska (w tym w warszawskim Teatrze Polskim w 1996 roku). Ostatnia premiera Kramu… miała miejsce w 2008 roku w Teatrze Syrena. Spektakl Teatru Powszechnego jest czterdziestą, a więc jubileuszową, inscenizacją Kramu z piosenkami.

Arkadiusz Brykalski z trąbką
Arkadiusz Brykalski – z trąbką
fot. Magda Hueckel

„Teatr, który się wtrąca” (taka dewiza, autorstwa Zygmunta Hübnera, przyświeca działalności teatru) zrealizował spektakl w ramach II edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe. Nie mógł więc pominąć aktualności wielu spośród tekstów Kramu…. Przyznam jednak, że czyniono to w sposób delikatny, puszczając oczko w stronę publiczności. Aktorzy, a zwłaszcza Michał Jarmicki, zachowali duży dystans wobec samych siebie. Niby bawili się, robili sobie psikusy, udawali nieumiejętność gry na instrumentach, ale nad wszystkim widać było sprawną rękę reżysera, Cezarego Tomaszewskiego. Dużo emocji wśród widzów budziły chwile, kiedy to na widowni poszukiwano chętnych do wyjścia na scenę. Nie tylko z tego powodu śmiech widzów mieszał się z głęboką ciszą.

"Debata" na temat kultury
"Debata" – na temat kultury
fot. Magda Hueckel

Bowiem Kram z piosenkami nie ogranicza się li tylko do prezentacji rozmaitych utworów muzycznych. To spektakl z przesłaniem. Jakim? Warto przekonać się na własne oczy i uszy!

Różne pozy podczas gry
Różne pozy – podczas gry
fot. Magda Hueckel

Kram z piosenkami – premiera: 30.12.2017 r., Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Autor: Leon Schiller

Reżyseria – Cezary Tomaszewski
Aranżacja muzyczna, przygotowanie wokalne – Weronika Krówka
Dramaturgia – Iga Gańczarczyk
Scenariusz – Aldona Kopkiewicz
Scenografia i kostiumy – Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży)
Charakteryzacja – Kacper Rączkowski
Reżyseria światła – Antoni Grałek
Inspicjentka – Barbara Sadowska

Występują:
Aleksandra Bożek, Anna Ilczuk, Weronika Krówka, Maria Robaszkiewicz, Arkadiusz Brykalski, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak, Wiktor Loga Skarczewski, Oskar Stoczyński

5 stycznia 2018 10:11
[fbcomments]