0

Kino Virtual Realisty

Kino Virtual Realisty – Millennium Docs Against Gravity
fot. Mat. prasowe

19-20 maja widzowie 15. Millennium Docs Against Gravity będą mieli szansę zobaczyć projekcje filmów dokumentalnych kina VR (Virtual Realisty).

Warszawskim pokazom będzie towarzyszył konkurs, w którym widzowie będą mogli zagłosować na ulubiony film. Zwycięzca plebiscytu publiczności otrzyma Nagrodę VRsawa w wysokości 1000 euro, ufundowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa. Wstęp do kina VR jest darmowy!

Po raz drugi podczas Festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędą się projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR. Zapraszamy w niezwykłą podroż 360° w miejsca, do których trudno dotrzeć. Przeżyjecie stany, o które sami byście się nie podejrzewali. Tu wirtualna rzeczywistość jest bardzo blisko rzeczywistości realnej…

Wśród prezentowanych filmów VR m.in. „Człowiek Delfin VR” – zainspirowana koncepcją jedności człowieka z oceanem autorstwa Jacquesa Mayola zmysłowa podróż poprzez zapierające dech w piersiach głębiny oceanów. Jacques Mayol to jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem człowieka delfina, teoretyk i pasjonat nurkowania, filozof, którego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit” (do którego Mayol współtworzył scenariusz). Jego historia została zaprezentowana w dokumencie „Człowiek Delfin” Lefterisa Charitosa, który można zobaczyć na 15. Millennium Docs Against Gravity w sekcji „Bohaterowie są wśród nas”.

Wśród VR’owych projekcji także takie projekty jak „Jestem Rohingya” reż. Zahra Rasool czy „Człowiek Delfin VR” reż. Benoît Lichté. Pierwszy z wymienionych tytułów to historia Jamalidy, jednej z setek tysięcy muzułmanów Rohingya, którzy doświadczyli licznych i okrutnych prześladowań w ich ojczystym kraju, Mjanmie i zostali zmuszeni do opuszczenia swojego domu. Temat birmańskich muzułmanów Rohingya jest również poruszany w prezentowanym na Festiwalu filmie „Wielebny W.” Barbeta Schroedera. Został on nakręcony jeszcze przed największą eskalacją aktów ludobójstwa na birmańskich muzułmanach Rohingya w 2017 roku i jest filmowym portretem  wpływowego i szanowanego mnicha z Birmy, znanego jako Wielebny Wirathu, który od lat rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę nienawiści i podżega do etnicznych czystek.  Reżyserem tego obrazu jest Barbet Schroeder – który spotka się z warszawską publicznością 20 maja o godz. 18 w warszawskiej Kinotece.

  • Warszawskie projekcje będą miały miejsce w majestatycznej Sali Gagarina w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie rozstawionych będzie 15 stanowisk do doświadczania świata wirtualnej rzeczywistości.
  • Pokazy odbędą się w godzinach 12-17.
19 maja 2018 11:09

Komentarze