0

Kino VR

Kino VR – 14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity
fot. Materiały prasowe

Festiwal Millennium Docs Against Gravity i technologia Virtual Reality. Po raz pierwszy.

Po raz pierwszy w historii Millennium Docs Against Gravity i po raz pierwszy na festiwalu filmowym w Polsce na taką skalę odbędą się projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR.

Podczas tegorocznej 14. edycji festiwalu w Warszawie będzie można w całkowicie nowy sposób doświadczyć kinowych emocji. Ale kino VR to także wyjątkowa możliwość rozwinięcia empatii i wczucia się w losy bohaterów – a to dzięki wyjątkowym filmom.

Pokazy

w ramach festiwalu przygotuje World of VR.

Podczas 14. Millennium Docs Against Gravity zostanie pokazanych sześć filmów.

Filmy dokumentalne w technologii VR będzie można doświadczać (bo to coś więcej niż tylko oglądanie) na 14. Millennium Docs Against Gravity w piątek i sobotę 19-20 maja w Warszawie (Sala Gagarina w PKiN, wejście od Kinoteki).
Na projekcje jest wstęp wolny.
Z uwagi na duże zainteresowanie projektem zalecane są zapisy:
kontakt@againstgravity.pl

W przeglądzie kina VR na 14. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity widzowie będą mogli zobaczyć film Afripedia (reż. Marie Skovgaard i Senay Berhe), czyli pierwszy na świecie taneczny pojedynek w 360-stopniowej wirtualnej rzeczywistości, który ukazuje najlepszych ulicznych tancerzy z Dakaru w Senegalu. Dzięki interaktywnemu doświadczeniu można zanurzyć się w ruchu, w muzyce i w samym mieście.

Listy do ojca
(reż. Jayisha Patel) to opowieść Ramadevi, hinduskiej prostytutki, która usiłuje pojednać się z ojcem za pomocą listów.

Początki życia
(reż. Fouzi Louahem i Claudio Capanna) to film, który sprawia, że niemożliwe staje się możliwe – możemy dzięki niemu doświadczyć… swoich narodzin.

Chmury nad Sidrą
(reż. Gabo Arora, Chris Milk) są natomiast podróżą do obozu uchodźców Zaatari w Jordanii (mieszka tu 130 000 Syryjczyków), po którym oprowadza nas tytułowa Sidra – dwunastoletnia dziewczynka, dla której obóz jest domem.

Na 14. Millennium Docs Against Gravity będzie można także poczuć, jak to jest mieć autyzm. Polski film VR pt.

Pierwszy dzień w pracy
(reż. Maciej Piwowarczuk) ukazuje świat oczyma i uszami autystyka. Jesteśmy w nowym środowisku pracy i odbieramy wszystkie społeczne relacje jak autystyk – uczestniczymy w rozmowie z przełożonym czy z koleżankami z pracy… Nic nie jest takie, jak się nam dotychczas wydawało. Projekt jest owocem współpracy firmy World of VR (dzięki której odbywają się pokazy VR na festiwalu) i Fundacji Synapsis. Głosu w filmie użyczył Bartłomiej Topa.

W programie także film

W Auschwitz
w reż. Maik Bialk i Dorothe Pitz. To pierwszy w historii film dokumentalny zrealizowany w technologii VR w Auschwitz-Birkenau. Przenosi do rzeczywistości wirtualnej osobiste doświadczenia trzech świadków ocalałych z Holokaustu.

Na 14. Millennium Docs Against Gravity zaprezentowany zostanie również interaktywny projekt, dzięki któremu można się wcielić w osobę niewidomą.

Notatki o ciemności
w reż. Amaury La Burthe, Arnaud Colinart, James Spinney i Peter Middleton – to wersja VR filmu o tym samym tytule, który zostanie pokazany na festiwalu na dużym ekranie. Oparty został na audio pamiętnikach Johna Hulla, pisarza i naukowca, który po kilkudziesięciu latach systematycznej degradacji wzroku stał się całkiem niewidomy w 1983 roku.

27 kwietnia 2017 23:33
[fbcomments]