0

Koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego na Bemowie

Jan Ptaszyn Wroblewski - Sextet
Jan Ptaszyn Wroblewski – Sextet
fot. Mat. prasowy

W Amfiteatrze Bemowo, w Parku Górczewska, wystąpi gwiazda polskiego jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski.

Muzyka pochodzi z Bemowa

czerwiec-wrzesień 2017
Amfiteatr Bemowo w Parku Górczewska
wstęp wolny

Bemowo słynie z Klubu Karuzela na Osiedlu Przyjaźń, koncertów na lotnisku, niepowtarzalnej atmosfery fortów, blokowisk sąsiadujących z drewnianymi domkami i… bogatego środowiska muzyków.

Podczas pierwszej edycji wakacyjnego festiwalu Muzyka pochodzi z Bemowa pokażemy to, co w muzycznym Bemowie najlepsze. Różnorodne style, ciekawi twórcy, gwiazdy polskiej muzyki alternatywnej i rozrywkowej. To wszystko od czerwca do września w Amfiteatrze Bemowo.

Odcinek pierwszy: 

  • 18 czerwca, niedziela, godz. 19:00
  • Jan „Ptaszyn” Wróblewski Sekstet
  • Amfiteatr Bemowo w Parku Górczewska 
  • Wstęp wolny

Pierwszy odcinek wakacyjnego festiwalu  Muzyka pochodzi z Bemowa to koncert wybitnego jazzmana Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego oraz dwóch innych zespołów związanych z naszą dzielnicą:

  • godz. 14:00
    Kwartet Smyczkowy Time Quartet – muzyka klasyczna
  • godz. 17:30
    15 cm above the ground – muzyka new acoustic
  • godz. 19:00
    Jan „Ptaszyn” Wróblewski

Jan Ptaszyn Wróblewski

ikona polskiego jazzu, znakomity saksofonista, kompozytor i doskonały aranżer, dyrygent i pedagog, publicysta i bezkompromisowy krytyk muzyczny; radiowiec, którego sztandarowa audycja „Trzy kwadranse jazzu” od ponad 45 lat jest stale obecna na antenie Programu III.

Jego profesjonalny debiut miał miejsce na scenie legendarnego I Festiwalu Jazzowego w Sopocie, gdzie w 1956 roku grał w składzie Sextetu Krzysztofa Komedy. Już po dwóch latach, w 1958 r., został zaproszony do międzynarodowej orkiestry, która na słynnym Festiwalu w Newport (USA) akompaniowała Louisowi Armstrongowi.
Był twórcą i liderem wielu kultowych formacji jazzowych m.in. Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Mainstream, Chałturnik, Grand Standard Orchestra.
Przez wiele lat, z mistrzowskimi efektami, trwała przygoda Ptaszyna z piosenką. Do jego kompozycji teksty pisali Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta i Agnieszka Osiecka, a wśród śpiewających gwiazd – Ewa Bem, Maryla Rodowicz, Andrzej Dąbrowski, Andrzej Zaucha i wielu, wielu innych. Po laury Opolskich Festiwali sięgnęły dwie jego piosenki: „Żyj kolorowo” i „Zielono mi”.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski jest jednym z pierwszych polskich muzyków, którzy znaleźli się w prestiżowej „Encyklopedia off Jazz” Leonarda Feathera.
W 2007 roku otrzymał „Złotego Fryderyka” za całokształt twórczości, a w 2017 – specjalny Paszport Polityki w kategorii kreator kultury.

Na bemowskim koncercie Jan „Ptaszyn” Wróblewski wystąpi na czele swojego Sextetu, który od kilku już lat gra w składzie: Robert Majewski – trąbka, Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy, Wojciech Niedziela – piano, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja oraz Lider na saksofonie tenorowym.

Usłyszymy niezwykły program – „Moi pierwsi mistrzowie”, którym Ptaszyn chciał podziękować trzem, nieżyjącym już, wspaniałym kolegom, a zarazem mistrzom, którzy pojawili się na początku jego artystycznej drogi: Komedzie, Trzaskowskiemu i Kurylewiczowi.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski:

…Tak więc moi pierwsi mistrzowie, ogromnie wiele mam wam do zawdzięczenia, nie mówiąc już o frajdzie wspólnego koncertowania i choćby tym skromnym programem chciałem wam za to podziękować.

Następne spotkania

Kolejnymi gwiazdami festiwalu będą:

  • ✪ 8 lipca
    Warszawska Orkiestra Rozrywkowa
  • ✪ 22 lipca
    SUPER GIRL ROMANTIC BOYS
  • ✪ 27 sierpnia
    Ewa Bem
  • ✪ 1 września
    Mitch & Mitch

Bemowskie Centrum Kultury

12 czerwca 2017 17:16
[fbcomments]