0

Książkożercy – interesująca seria

Książkożercy - seria wydawnicza
Książkożercy – seria wydawnicza
fot. Roman Soroczyński

Rozpalenie w dzieciach miłości do czytania to marzenie wielu rodziców, którzy sami są molami książkowymi.

Jak bez stresu i z przyjemnością wprowadzić maluchy w świat książek? Jak sprawić, by stały się książkożercami?
Wystarczy podsunąć im odpowiednio przygotowane lektury.

Wydawnictwo Wilga przygotowało trzypoziomową serię książeczek, która będzie wsparciem w twórczej nauce czytania. Książkożercy pomogą małym uczniom wejść w świat liter, słów i zdań, zgodnie z poziomem zaawansowania. Cała seria została przygotowana pod opieką metodyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dzięki humorystycznym i wciągającym historiom oraz sympatycznym
bohaterom, młodzi czytelnicy chętnie sięgną po lekturę. Czytanie uprzyjemniają też ilustracje ułatwiające zrozumienie tekstu. Zagadki, przygody, tajemnice – kto nie chciałby doczytać książki do końca?
W serii Książkożercy ukażą się teksty o różnym stopniu zaawansowania, by ułatwić rodzicom wybór lektury na miarę umiejętności dziecka.

Super Marian nad jeziorem - okładka
Super Marian nad jeziorem – okładka
fot. Roman Soroczyński

Poziom A

jest odpowiedni dla książkogryzaków, czyli maluchów dopiero rozpoczynających przygodę z nauką czytania.
Książeczki na tym poziomie zawierają historyjki idealne do pierwszych prób samodzielnego czytania. Składają się one z prostych słów z jak najmniejszą liczbą dwuznaków i liter ze znakami diakrytycznymi. W tekstach przeważają zdania pojedyncze i na każdej stronie występuje jedno zdanie.

Akcja Jogi - okładka książki
Akcja Jogi – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Poziom B

to wyzwanie dla książkołasuchów. Książki oznaczone tą literą zawierają słowniczek trudniejszych wyrazów. Na tym etapie w tekstach wprowadzane są poszczególne wieloznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi w zakresie dopasowanym do poziomu dziecka. Historie są opowiadane przy użyciu zdań pojedynczych oraz złożonych. Na każdej stronie mały czytelnik znajdzie od dwóch do czterech zdań.

Bomberka - okładka książki
Bomberka – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Poziom C

czeka na najbardziej zaawansowanych w sztuce czytania, czyli na książkożerców. W tych książeczkach dzieci również mają do dyspozycji słowniczek trudnych wyrazów. W tekstach użyte są wszystkie wieloznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi. Książkożercy mogą podczas lektury zmierzyć się z dłuższymi zdaniami oraz trudnymi ortograficznie wyrazami.

W serii ukazały się m.in. Super Marian nad jeziorem i Akcja Jogi Barbary Wicher oraz Bomberka Grażyny Nowak-Balcer. Seria Książkożercy trafiła już do księgarń. Patronami medialnymi serii są: blog dla świadomych rodziców nebule.pl oraz magazyn Mały Uczeń.

Z zainteresowaniem przeczytałem trzy wspomniane książeczki.
Są niezwykle interesujące i pouczające. Mam zastrzeżenia do pewnej sytuacji opisanej w książeczce dla najmłodszych, czyli w Super Marian nad jeziorem. Otóż, jeden z bohaterów, Jacek, „wskakuje do jeziora jak bomba”. Zastanawiam się, czy – w kontekście wielu wypadków spowodowanych gwałtownymi skokami do wody – jest to dobry przykład dla czytelników?

Ta drobna wpadka nie ogranicza jednak mojego uznania wobec pomysłodawców serii Książkożercy.

3 marca 2019 11:55

Komentarze