0

Lato w Sinfonii Varsovii

Simfonia Varsovia - Mirosław Pietruszynski i Orkiestra
Simfonia Varsovia – Mirosław Pietruszynski i Orkiestra
fot. Pr osv (Wikimedia)

Z nadejściem maja Sinfonia Varsovia rozpoczyna letni sezon artystyczny – po raz pierwszy w nowopowstałym Pawilonie Koncertowym.

Nową przestrzeń na muzycznej mapie Warszawy wypełnią zarówno koncerty symfoniczne, jak i kameralne. Ich bogaty program obejmie muzykę wielu epok i stylów, a znakomici artyści zaprezentują się w różnorodnych składach. Ale to nie wszystko – na Grochowskiej znów zagoszczą potańcówki, spektakle i wystawy.

Lato w Sinfonii Varsovii – pod tym hasłem przez najbliższe pięć miesięcy – od 12 maja do 21 września –  odbywać się będą koncerty, wystawy, spektakle, potańcówki oraz wiele innych atrakcji.

Łącznie prawie 100 wydarzeń, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Po raz pierwszy w historii w siedzibie orkiestry zabrzmią regularne koncerty symfoniczne, a wszystko dzięki przestrzeni Pawilonu Koncertowego, który pomieści 400-osobową publiczność. Na czas sezonu letniego powrócą także Letnie Koncerty na Grochowskiej i Potańcówki, cieszące się niezwykłą popularnością i wśród stałych bywalców, i słuchaczy dopiero rozpoczynających przygodę z muzyką. Jak co roku, w czerwcu odbędzie się Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, który rozpocznie się i zakończy w siedzibie orkiestry.

Letnie Koncerty na Grochowskiej

(12.05-26.08)

Ósmą edycję popołudniowych koncertów kameralnych, które będą odbywać się niezmiennie w soboty i niedziele o godz. 16.00, zainauguruje znakomity duet – Janusz Olejniczak i Tomasz Strahl (12.05). Podczas kolejnych wydarzeń posłuchamy m.in. Olgi Pasiecznik, Wakarecy Duo Piano, Alexandra Geberta i Macieja Frąckiewicza czy Kai Danczowskiej oraz młodych zdolnych uczestników Akademii Sinfonia Varsovia i Akademii Operowej. Co więcej, podczas koncertów wystąpią zespoły zarówno w tradycyjnych składach kameralnych, jak i rzadziej spotykanych – kwartet gitarowy czy oktet wiolonczelowy. Dzięki szerokiemu repertuarowi Letnie Koncerty od lat cieszą się powodzeniem wśród znawców, okazjonalnych bywalców oraz osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z muzyką.

Sinfonia Varsovia na Grochowskiej

(25.05, 31.08, 7.09, 21.09)

Premierowy cykl Sinfonia Varsovia na Grochowskiej w Pawilonie Koncertowym to nie lada gratka dla miłośników symfoniki poza murami filharmonii i sal koncertowych. Podczas czterech spotkań muzycy zaprezentują różnorodny repertuar – od muzyki klasycznej, poprzez filmową, aż po jazz.

Cykl rozpocznie Koncert Życzeń (25.05), którego program zostanie wyłoniony w głosowaniu publiczności. Głosowanie odbędzie się internetowo – poprzez aplikację Going i stronę orkiestry – oraz stacjonarnie w siedzibie Sinfonii Varsovii. W czasie drugiego koncertu Zbigniew Zamachowski zaprosi na spotkanie z piosenkami z kultowego filmu Blues Brothers (31.08), a trzeci wypełnią najsłynniejsze tematy filmowe pod batutą Krzysztofa Herdzina (7.09). Kalendarzowe lato zakończy podróż po krainie żywiołowych węgierskich tańców i melodii w towarzystwie znakomitego skrzypka Roby’ego Lakatosa i jego porywającego zespołu (21.09).

Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

(16-23.06)

Muzyczny prezent orkiestry dla mieszkańców Warszawy, czyli Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu (16 – 23 czerwca) to kolejna okazja, aby usłyszeć na Grochowskiej orkiestrę w symfonicznym składzie, bowiem inauguracja i finał odbędą się w Pawilonie. Na dobry początek muzycznego święta skrzypek Mariusz Patyra wykona I Koncert Skrzypcowy Niccolò Paganiniego w 200. rocznicę skomponowania tego dzieła (16.06). W trakcie koncertu finałowego, przypadającego w Dzień Ojca, na estradzie pojawią się ojciec i syn – dyrygent Jean-Jacques Kantorow i pianista Alexandre.

Noc Muzeów i Dzień Dziecka

(19.05, 2.06)

W programie letniego sezonu znalazły się dwa wyjątkowe wydarzenia, które do instytucji muzycznej wniosą wiele niespodzianek, także z innych dziedzin sztuki. W Noc Muzeów (19 maja) na wszystkich, którzy odwiedzą Grochowską 272, będą czekać wystawa alternatywnych technik fotograficznych i warsztaty. To jednak nie wszystko. Teatr 59 minut zaprezentuje teatralny evergreen –  spektakl Bóg Mordu. Z kolei przy blasku zachodzącego słońca na scenie pojawi się Sinfonia Varsovia z towarzyszeniem Andrzej Jagodziński Trio. Po koncercie jazzmani zostaną na scenie na nocne jam session.

Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Dziecka będą zwierzęta.
Choć od wielu lat w przestrzeniach byłego Instytutu Weterynarii króluje muzyka, to 2 czerwca znów zagoszczą zwierzęta – w ogródku będzie można spotkać alpaki. Dodatkowo na najmłodszych miłośników muzyki będą czekały: mini-koncerty, interaktywna baśń muzyczna o księżniczce Muzalindzie, spektakle Małego Teatru Ilustracji, fotobudka oraz malowanie twarzy. Dzień zakończy koncert fabularny pt. Gdzie jest Reksio w wykonaniu Etnos Ensemble i lalkarza Marka Żyły.

Potańcówki

(6.07-24.08)

Spotkania taneczne z muzyką na żywo wpisały się w wakacyjną panoramę kulturalnej Warszawy, dlatego Potańcówki wracają na Grochowską już w lipcu. W osiem kolejnych piątków, od 6 lipca do 24  sierpnia, odbędą się wspólne tańce w rytm muzyki granej przez najlepszych specjalistów w swoim stylu. W tym roku tematami Potańcówek będą: muzyka bałkańska, ojczysta ludowa, warszawska, klezmerska oraz tango, salsa, charleston i swing. Wśród występujących znajdą się zespoły Bubliczki, Tango Attack, NeoKlez oraz znakomici tancerze – Piotr Zgorzelski, Zespół Iglika czy Warsaw Shag Team. Każdą zabawę poprzedzi pokaz oraz krótkie warsztaty, podczas których zademonstrowane zostaną podstawowe kroki danego tańca.

Recitale na Instrumentach Historycznych

(28-29.07, 5-9.09)

W tym roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina po raz pierwszy organizuje Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Z tej okazji na Grochowskiej w lipcu odbędą się recitale kandydatów, a we wrześniu wystąpią uczestnicy zakwalifikowani do konkursowych zmagań. Historyczne instrumenty od lat cieszą się  rosnącym zainteresowaniem wśród wykonawców muzyki barokowej. Jednak wykonywanie muzyki okresu romantyzmu na instrumentach z epoki to stosunkowo nowy trend. Dlatego też sam konkurs, jak i recitale zapowiadają się jako wyjątkowa gratka dla miłośników twórczości Chopina.

Wystawy

(15-29.06, 23.07-16.09)

Lato w Sinfonii Varsovii to jednak nie tylko koncerty, ale również wystawy prac graficznych. W przestrzeniach zabytkowego Pałacu zagości najpierw wystawa obrazów Henryka Zagórskiego Powiedział, że blizna zostanie. Tematem przewodnim kolekcji dzieł będzie szeroko rozumiana kwestia tożsamości, niepozbawiona odniesień do filozofii zen czy tradycji katolickiej. Wernisaż odbędzie się 15 czerwca, wystawa potrwa do 29 czerwca. Z kolei 23 lipca rozpocznie się wystawa w ramach Dni Fotografii Alternatywnej. Towarzyszyć jej będą otwarte warsztaty alternatywnych technik fotografii. Zwieńczeniem zajęć będzie pokaz najlepszych prac wykonanych przez uczestników warsztatów.

Bilety

  • Informacje o biletach, wydarzeniach i głosowaniu są dostępne na stronie: www.sinfoniavarsovia.org
  • Bilety (2, 15/10 zł) do nabycia za pośrednictwem strony orkiestry, aplikacji Going oraz w kasach na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

Sinfonia Varsovia

28 kwietnia 2018 16:08
[fbcomments]