0

Litwini zapraszają

Ellen Hinsey i Tomas Venclova
Ellen Hinsey i Tomas Venclova
fot. Zeszyty Literackie

Spotkanie w Ambasadzie Republiki Litewskiej z prof. Tomasem Venclovą, poetą, eseistą, tłumaczem i książką o nim.

Rasa Rimickaite,
Attache Kultury Ambasady Republiki Litewskiej w Polsce zaprasza:

Drodzy przyjaciele,
Najserdeczniej zapraszamy wszystkich na spotkanie z poetą, eseistą, tłumaczem, prof. Tomasem Venclovą i prezentację Jego książki „Magnetyczna Północ. Rozmawia Ellen Hinsey”,
prowadzenie Marek Zagańczyk.
Spotkanie odbędzie się 16 maja o godz. 18.00
w Ambasadzie Republiki Litewskiej, Al. Ujazdowskie 14.

Mielieji bičiuliai,
Visus širdingai kviečiame į susitikimą su poetu, eseistu, vertėjų, prof. Tomu Venclova ir jo knygos “Nelyginant šiaurė magnetą. Pašnekesiai su Ellen Hinsey” (lenk. „Magnetyczna Północ. Rozmawia Ellen Hinsey”) pristatymą. Susitikimą ves rašytojas,
eseistas Marek Zaganczyk.
Lauksime jūsų š.m. gegužės 16 d. 18.00
LR Ambasadoje Varšuvoje, Al. Ujazdowskie 14.

RSVP

(czyli trzeba potwierdzić obecność) do 15 maja do godziny 17:00

Wydawca

Książkę w Polsce wydała Fundacja Zeszytów Literackich.
Tłumaczenie: Maryna Ochab

Irena Grudzińska-Gross napisała:

Magnetyczna Północ to wywiad rzeka przeprowadzony przez poetkę i tłumaczkę Ellen Hinsey. Można się z niego nauczyć historii Litwy i Związku Radzieckiego, ale przede wszystkim poznać bliżej Tomasa Venclovę, jego rodzinę, przyjaciół, wybory życiowe i myśli. Na kartach tej książki spotykamy Josifa Brodskiego i Czesława Miłosza, Borysa Pasternaka i Annę Achmatową, Natalię Gorbaniewską i ojca Tomasa – Antanasa Venclovę. Poznajemy inteligencką Litwę, tak interesującą i barwną. Venclova ma nie tylko wspaniałą pamięć, ale także z uporem prowadzony dziennik i niezwykły talent do rzeczowej i oszczędnej prozy.

Tomas Venclova

urodził się 11 września 1937 w Kłajpedzie. Jest litewskim poetą, eseistą, publicystą, badaczem i tłumaczem literatury pięknej.
Jest synem pisarza litewskiego Antanasa Venclovy (1906-1971). W czasie II wojny światowej przebywał z rodziną w Kownie. Od młodości związany z litewską i rosyjską opozycją antykomunistyczną. Absolwent Uniwersytetu Wileńskiego (studia w latach 1954-1960). Mieszkał później okresowo w Moskwie i Leningradzie, w tym czasie poznał Annę Achmatową, Borisa Pasternaka i Josifa Brodskiego. W latach 1966-1971 studiował semiotykę i literaturę rosyjską na Uniwersytecie w Tartu. W latach 70. działał w litewskim ruchu obrony praw człowieka. Do 1977 mieszkał w Wilnie, następnie, zagrożony represjami, wyemigrował do USA, za co został pozbawiony obywatelstwa przez władze ZSRR. Wykładał początkowo, jako profesor wizytujący, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 1980 rozpoczął na Uniwersytecie Yale wykłady z literatury rosyjskiej i literatur słowiańskich. W 1985 uzyskał tam stopień doktora, a od 1993 jest profesorem języków słowiańskich i literatury.

Po zamieszkaniu w Ameryce przyjaźnił się z Czesławem Miłoszem i poznanym już wcześniej Josifem Brodskim. Związany z polską kulturą i literaturą, jest m.in. od 1983 członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika „Zeszyty Literackie”. Tłumaczył też polską poezję na język litewski (m.in. Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławę Szymborską), jest również autorem monografii Aleksandra Wata.

W 2002 r. ukazała się biografia Venclovy, autorstwa Donaty Mitaitė pt.: Tomas Venclova: biografijos ir kūrybos ženklai (Wilno: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas).

Mieszka w New Haven (Connecticut, USA), a czasowo również w Wilnie i Krakowie.

biografii Wikipedia

28 kwietnia 2018 18:51
[fbcomments]