0

Nagroda Literacka

Nagroda Literacka M. St. Warszawy
fot. Andrzej

Podczas gali w Teatrze Studio poznaliśmy laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej Warszawy.

Kultowy pisarz młodego pokolenia, jedna z najlepszych reportażystek tej dekady, poetka w najczulszy sposób opisująca ciało i tożsamość braku, a także prozaiczka debiutująca w roli pisarki dla dzieci – znamy laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej Warszawy.

Honorowym wyróżnieniem Warszawskiego Twórcy jury objęło poetę, prozaika, jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy – Ernesta Brylla.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy:

Wyróżnieni autorzy to bezsprzecznie twórcy wyjątkowo utalentowani. Mamy nadzieję, że mówiąc o tytułach ważnych dla polskiej kultury literackiej, przyczynimy się do popularyzacji czytelnictwa nie tylko w Warszawie, ale również w Polsce.

Tegoroczna edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy pokazała, że temat stolicy we współczesnej literaturze jest wciąż ważny. 6 czerwca podczas uroczystej gali w Teatrze Studio poznaliśmy nazwiska najlepszych pisarzy minionego roku.

Wyjątkowym wyróżnieniem było uhonorowanie tytułem Warszawskiego Twórcy Ernesta Brylla – prozaika, poety, autora tekstów piosenek, tłumacza i dyplomaty. Teksty jego autorstwa stały się kultowymi piosenkami, takimi jak: „Psalm stojących w kolejce”, które będąc protest songami, przyczyniły się do zmian w polskiej świadomości przełomu ustrojowego.

Jakub Żulczyk
zatryumfował dzięki swojej dojrzałej powieści, thrillerowi traktującemu o prowincji warmińsko-mazurskiej „Wzgórze psów”. Enigmatyczna opowieść, w której pada pytanie o pochodzenie i siłę zła, zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii proza.

Anna Bikont
za swoją książkę „Sendlerowa. W ukryciu” otrzymała laur w kategorii edycja warszawska. To pierwsza książka o życiu Ireny Sendlerowej, ukazująca w tak bezpośredni sposób okrucieństwo okupacji. W kilkunastu udokumentowanych historiach, głównie kobiet, Bikont przywołuje postać Sendlerowej, poszukując odpowiedzi na pytanie: czym tak naprawdę jest człowieczeństwo.

Maria Bigoszewska
laureatka wielu prestiżowych nagród, tym razem została wyróżniona za swój tom poezji „Wołam cię po imieniu”. Autorka w czułej, kobiecej poetyce opowiada o samotności i procesie oswajania. W 42 wierszach pojawia się stały motyw  braku, zbudowany na oszczędnej formie, która niezwykle porusza.

Gdzieś jest las, w którym zwierzęta żyją jak ludzie. Niektóre z nich lubią się bardziej, inne mniej. Mają swoje sprawy, uczą się w grupie, podejmują decyzje i słuchają się wzajemnie. O takim lesie opowiedziała Magdalena Tulli w swojej książce „Ten i tamten las”, która zdobyła laur Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii literatura dziecięca. Piękną historię o zwyczajności uzupełniły oszczędne, ale niezwykle alegoryczne ilustracje Alicji Rose.

Jury

W jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zasiadali:

  • Janusz Drzewucki – przewodniczący
    krytyk literacki, poeta, dziennikarz
  • Grażyna Borkowska
    profesor nauk humanistycznych
  • Rafał Skąpski
    prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
  • Karolina Głowacka
    dziennikarka
  • Anna Maria Czernow
    badaczka literatury dla nie dorosłych
  • Krzysztof Masłoń
    publicysta
  • Anna Romaniuk
    historyk literatury

Przerwana przez II wojnę światową, Nagroda Literacka m.st. Warszawy powrócili po raz jedenasty we współczesnej formie. Laureaci poprzednich edycji to wybitne postaci polskiej literatury. Wśród nich m.in. Wiesław Myśliwski, Hanna Krall czy Anna Janko. O wysokiej randze wydarzenia świadczy wkład laureatów w polską kulturę literacką.  Nagroda Literacka m.st. Warszawy ma kilkudziesięcioletnią tradycję, nie boi się nowości i prezentuje coraz atrakcyjniejszą formę dotarcia do czytelnika. Jest także jednym z zadań, które realizuje m.st. Warszawa, aby wspierać polską kulturę literacką. Obok wyróżnień twórców warto podkreślić fundowanie stypendiów młodym artystom czy modernizacje bibliotek miejskich, które dziś stały się jednym z miejsc atrakcyjnego spędzania wolnego czasu.

Nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń, które popularyzują literaturę.  Podczas Pikniku Literackiego nad Wisłą (8-10 czerwca), Nocy Bibliotek (9 czerwca), czy Imienin Jana Kochanowskiego (23 czerwca) m.st. Warszawa przygotowało spotkania z tegorocznymi laureatami, którzy mówiąc o swoich zwycięskich tytułach, uświetnią wydarzenia.

Laureaci

11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

  • Proza
    Jakub Żulczyk, Wzgórze psów, Wydawnictwo Świat Książki
  • Edycja warszawska
    Anna Bikont, Sendlerowa. W ukryciu, Wydawnictwo Czarne
  • Literatura dziecięca
    Magdalena Tulli, Alicja Rose, Ten i tamten las, Wilk & Król Oficyna Wydawnicza
  • Poezja
    Maria Bigoszewska, Wołam cię po imieniu, Wydawnictwo Forma
7 czerwca 2018 10:51
[fbcomments]