0

Nagrodzone dokumenty

Gala zwycięzców – 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity
fot. Bartosz Mrozowski

Znamy już zwycięzców 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Konkurs Główny

W Konkursie Głównym festiwalu Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro zwyciężył film Ostatni w Aleppo (reż. Feras Fayyad). Nagrodę przyznało jury w składzie: Agnieszka Traczewska, Mariusz Grzegorek oraz Jan P. Matuszyński.

Uzasadnienie jury:

Kino daje możliwość pokazania głębszego i bardziej złożonego obrazu rzeczywistości niż setki medialnych newsów. Film, który nas najbardziej dotknął, pokazuje nie tylko wielki dramat w pozornie odległej części świata, ale przede wszystkim ludzi, którzy przyjmują bohaterską postawę zamiast uciekać przed przytłaczającym ich zagrożeniem. Ich walka o zachowanie człowieczeństwa zmusza nas do postawienia sobie pytania o granice poświęcenia siebie dla innych oraz zaangażowania w konflikty, które zdają się nas nie dotyczyć.

Wyróżnione zostały dwa filmy: Dobry listonosz (reż. Tonislaw Hristow) oraz Safari (reż. Ulrich Seidl).

Uzasadnienie jury przyznania wyróżnienia filmowi Dobry listonosz:

Za tragikomiczny, przepełniony wnikliwą obserwacją obraz niewielkiej, rozpadającej się wspólnoty, który staje się przejmującą metaforą uniwersalnych problemów europejskich.

Uzasadnienie jury przyznania wyróżnienia filmowi Safari:

Za perfekcję warsztatową reżysera w ukazaniu próżności i ignorancji oraz za bezkompromisowość w przedstawieniu świata, którego nie oglądamy w filmach przyrodniczych.

Nagroda Fiction/Non-Fiction

O werdykcie zadecydowało jury w składzie Marta Minorowicz, Syllas Tzoumerkas, Tomasz Wasilewski. Nagrodę Fiction/Non-Fiction dla najlepszego filmu z pogranicza filmu dokumentalnego i fabuły i 4 000 euro otrzymuje film Dom rodzinny (reż. Tala Hadid).

Za wyjątkowe połączenie dokumentu z fabularnymi środkami wyrazu, by opowiedzieć o najgłębszych emocjach i bliskości w sytuacji rozłąki dwojga rodzeństwa, przy jednoczesnym zrozumieniu pozycji kobiety w tak specyficznych okolicznościach
– brzmi uzasadnienie jury.

Wyróżnienie dla najlepszego reżysera w konkursie Fiction/Non-Fiction: otrzymał Piotr Stasik za 21 x Nowy Jork:

Za uchwycenie tętna współczesnej metropolii poprzez niezwykłe sportretowanie skrawków życia jej mieszkańców
– uzasadnia swój werdykt jury.

Wyróżnienie za najlepszą współpracę aktora i reżysera otrzymali:
Valentijn Dhaenens
i Guido Hendrikx za film Obcy w raju.

Za oryginalne, bezprecendesowe, niekonwencjonalne i wnikliwe podejście do wrzącej kwestii.

Grand Prix Dolnego Śląska

Jury w składzie: Konrad Imiela, Robert Gonera, Agnieszka Wolny-Hamkało przyznało Grand Prix Dolnego Śląska Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3 000 euro filmowi Dobry listonosz Tonislawa Hristowa:

Za umiejętne zogniskowanie w jednym obrazie najważniejszych problemów współczesnego świata: niechęci do uchodźców, mechanizmów populizmu, wymierania wsi, arogancji władzy, starzejącego się społeczeństwa, ubóstwa, problemów przygranicznych społeczności. Za subtelny, ale mocny głos w sprawie uchodźców. Za głęboko humanistyczną perspektywę, w której nadal liczy się człowiek, a jego zła kondycja egzystencjalna nie pozbawia go mocy sprawczej. Za przypomnienie, że człowiek zawsze, nawet kiedy przegra, może podejmować decyzje, które mają wpływ na rzeczywistość. Za pełne czułej ironii portrety bohaterów, w których rozpoznajemy naszych polityków, sąsiadów i przyjaciół. Jury doceniło wymiar krytyczny filmu, ale i jego doskonałą realizację w ramach gatunku, łączenie publicystyki z literacką przypowieścią, tonu anegdotycznego z realizmem. Za to, że twórcy pozwolili nam poznać dobrego listonosza, bohatera, który pilnuje tego, w co wierzy,  który jest mądry i wrażliwy na sprawy innych. Za ciepło, humor i inteligencję.

oraz wyróżnienie specjalne filmowi Ostatni w Aleppo Farasa Fayyada.

Za silny, radykalny, boleśnie prawdziwy głos, który powinni usłyszeć wszyscy; za wstrząsający dokument, pokazujący ludzkie okrucieństwo i odwagę, głupotę i szlachetność; za pokazanie tego, od czego najchętniej odwracamy oczy. To wyróżnienie chcieliśmy zadedykować córkom Khaleda, z nadzieją, że świat, w którym będą dorastać, stanie się kiedyś lepszy.

Nagroda Amnesty International

O przyznaniu Nagrody Amnesty International dla najlepszego filmu opowiadającego o prawach człowieka i 3 000 euro zadecydowało jury w składzie: Draginja Nadaždin, Mirosław Chojecki oraz Tadeusz Sobolewski.

Zwyciężył film The War Show (reż. Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon).

Film ukazuje narastający konflikt w Syrii oczami młodej DJ-ki i jej znajomych – uczestników protestów podczas Arabskiej Wiosny, którzy marzą o wolności. Wkrótce okazuje się, że mieszkańcy Syrii znajdują się w pułapce narastającej przemocy i pogłębiającego konfliktu, który niszczy społeczeństwo, zabija całe miasta i rozwiewa nadzieję na wyjście z opresji reżymu. Film niesie uniwersalne przesłanie o kruchości społeczeństwa, łatwo niszczonego przez przemoc, która krok po kroku, w sposób nieunikniony doprowadza do wojny domowej. Ten film mówi także o niezniszczalnym marzeniu o wolności, która jednak – jak się okazuje – nie znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Wyróżnienie otrzymał film Obcy w raju (reż. Guido Hendrikx)

Za wnikliwe spojrzenie na proces decydowania o przyszłości i życiu migrantów i uchodźców przybywających do Europy, proces oparty na nieraz absurdalnych regulacjach i władzy. Film stawia niewygodne pytania o europejską politykę migracyjną, nie pozostawiając ani migrantom ani widzowi złudzeń – brutalność i arbitralność tej polityki jawią się w sposób niezwykle jaskrawy.

Wyróżnienie otrzymał film Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow (reż. Askold Kurov)

Za niezwykle pokazanie odwagi skazanego w pokazowym procesie ukraińskiego reżysera Seńcow, który we własnym procesie obnaża brak niezależności rosyjskiego sądu. Film pokazuje cenę jaką płaci on sam i jego rodzina, ale i budującą solidarność okazaną mu w Rosji, na Ukrainie i na całym świecie.

Nagroda Nos Chopina

Jury w składzie Anda Rottenberg, Agnieszka Obszańska i Wacław Zimpel zadecydowało o przyznaniu nagrody dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce i 2 000 euro filmowi La Chana (reż. Lucija Stojevic).

Za mocny i wciągający obraz artystki i człowieka, w pełni oddający determinację i siłę osobowości. Za chwytającą za serce i inspirującą opowieść o tym, że prawdziwa pasja nie zna żadnych ograniczeń.

Wyróżnienie otrzymał film Beuys. Sztuka to rewolucja (reż. Andres Veiel).

Za sugestywną i bardzo aktualną dziś opowieść o bezkompromisowym artyście, w której temat, narracja, forma i przesłanie budują opowieść wielopoziomową, wykraczającą poza samą postać bohatera.

Nagroda czytelników „Co Jest Grane 24”

Czytelnicy „Co Jest Grane 24”, którzy głosowali w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Bydgoszczy, zadecydowali o przyznaniu nagrody i 2000 euro za film Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie (reż. Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk).

Green Warsaw Award

Nagrodę dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej i 3 000 euro jury w składzie Leszek Drogosz, Justyna Kościńska i Nina Józefina Bąk przyznało filmowi Punkt Krytyczny. Energia odNowa (reż. Łukasz Bluszcz).

Kompleksowo mierzy się z globalnymi problemami klimatycznymi z zaangażowaniem, ale bez zacietrzewienia. Mówi prawdę o uwikłaniu naszego kraju i jego elit politycznych w etos górnictwa, jako ważnej gałęzi gospodarki narodowej. Pokazuje też drogi wyjścia – z honorem, dla wszystkich. Nie aspiruje do formy wykładu naukowego, ale od naukowych argumentów nie ucieka.

Jury przyznało wyróżnienie filmowi ZIARNO: nieznana historia (reż. Jon Betz, Taggart Siegel).

pokazuje w sposób oryginalny i wzruszający piękno i bogactwo natury, wskazując jednocześnie na konieczność jej obrony.

Jury przyznało wyróżnienie filmowi W imię zwierząt (reż. Sabine Kückelmann).

„za pełne empatii i bezkompromisowe ukazanie mechanizmów zagłady, którą współczesne społeczeństwa, dokonują na milionach zwierząt, każdego dnia”.

Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło”

dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej

Redakcja Miesięcznika „Zwierciadło” przyznała nagrodę w wysokości 1000 euro dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej filmowi Będzie dobrze (reż. Aleksander Kuznecow).

Za prawdę – reżyser poruszył problem, o którym nie mówi się prawie wcale. Na Katię i Julię, główne bohaterki filmu już w dzieciństwie zapadł wyrok. Zostały ubezwłasnowolnione i od lat żyją w zamkniętym ośrodku dla umysłowo chorych na Syberii. Walczą o wolność i godność – odzyskanie praw obywatelskich. Nagradzamy „Będzie dobrze” także za emocje. Są w tym ciepłym, nakręconym z ogromnym szacunkiem do bohaterów filmie sceny, które zostają z widzem na długo, być może na całe życie.

Nagroda Miesięcznika „Focus”

dla Największej Osobowości Festiwalu

Redakcja Miesięcznika „Focus” przyznała Nagrodę dla Największej Osobowości Festiwalu filmowi Amatorzy w kosmosie (reż. Max Kestner).

Nagroda Akademii Dokumentalnej

Międzypokoleniowe Jury, składające się z uczniów liceów, współpracujących z Akademią Dokumentalną, oraz uczestniczek programu Archipelag Pokoleń nagrodę Akademii Dokumentalnej przyznaje filmowi Potwór w twojej głowie (reż. Jean Carper).

Jest doskonale zrealizowany, dynamicznie zmontowany. Z dystansem i w lekki, humorystyczny sposób przedstawia oblicze przerażającej choroby jaką jest Alzheimer. Edukuje i otwiera nasze umysły.

Wyróżnienie

otrzymał film Normalny autystyczny film (reż. Miroslav Janek).

Przedstawia grupę dzieci, która funkcjonuje… inaczej, co nie oznacza, że „nienormalnie” czy „źle”; nie wyolbrzymia problemu – uświadamia i skłania do refleksji.

21 maja 2017 23:30
[fbcomments]