0

Nasze Żony

Teatr Syrena
Nasze żony – Jerzy Radziwiłowicz, Wojciech Malajkat, Wojciech Pszoniak
fot. Krzysztof Bieliński / Teatr Syrena

Kameralny spektakl oparty na dialogach i kreacjach trzech aktorów w warszawskim Teatrze Syrena.

Przyjaciele: lekarz i radiolog czekają na trzeciego – właściciela salonów fryzjerskich umilając sobie czas na męskich plotkach, głównie o problemach w związkach z kobietami. Wiadomość, którą przyniesie trzeci przyjaciel zepsuje im cały wieczór. Nie będzie grania w karty i zajadania się pizzą. Zaistniała sytuacja będzie testem na przyjaźń, a także pretekstem do wzajemnych pretensji i wypominania sobie zdarzeń z przeszłości. Ale najważniejsze będą decyzje, które należy podjąć niezwłocznie. Dylematy przed którymi staną bohaterowie zmuszają ich do przeorientowania wielu swoich postaw, w dodatku w trakcie zaledwie kilku godzin.

Teatr Syrena
Nasze żony – Jerzy Radziwiłowicz, Wojciech Pszoniak
fot. Krzysztof Bieliński / Teatr Syrena

Nasze żony mają bardzo ciekawą fabułę, z kilkoma zaskakującymi zwrotami akcji podtrzymującymi odpowiednie tempo spektaklu. Całość ma klimat komediodramatyczny, aczkolwiek problemy bohaterów do zabawnych nie należą. Sprawne dialogi i znakomite aktorstwo pozwalają jednak śledzić z zainteresowaniem i cieniem rozbawienia słowne potyczki.

To spektakl oparty na znakomitych aktorstwie, które prezentują Jerzy Radziwiłowicz z Wojciechem Malajkatem, a po przybyciu tego trzeciego – z Wojciechem Pszoniakiem. Do i tak znakomitego tekstu dodają jeszcze swoje gesty i miny mówiące często więcej niż można usłyszeć z ich wypowiedzi.

Teatr Syrena
Nasze żony – Jerzy Radziwiłowicz, Wojciech Malajkat, Wojciech Pszoniak
fot. Krzysztof Bieliński / Teatr Syrena

Wojciech Pszoniak – również reżyserujący to przedstawienie, oparte na tekście francuskiego dramaturgopisarza Érica Assousa, z powodzeniem łączy reżyserską funkcję z aktorską. Sztuka dzięki znakomitej kompozycji zyskała wielką popularność w Francji, została także przeniesiona na ekran kinowy.

Wojciech Pszoniak:

„Nasze żony” to sztuka, w której aktor jest na pierwszym planie, jest podmiotem, a nie – jak to się dziś często zdarza – przedmiotem. Lubię taki teatr. Taki teatr jest mi bliski. Interesują mnie ludzkie losy, zmaganie się człowieka z życiem. Nie chcę, by coś przeszkadzało mi w zbliżeniu się do człowieka, w jego zrozumieniu. Wybrałem tę sztukę również dlatego, żeby spotkać się na scenie z moimi wspaniałymi Kolegami – Wojtkiem Malajkatem i Jurkiem Radziwiłowiczem.

Co prawda sama akcja nie wymaga specjalnej scenografii, ale w Teatrze Syrena także o ten element zadbano. Sama scena jest skonstruowana tak, że częściowo wchodzi na widownię, co przybliża aktorów publiczności. W tle – widok dużego miasta nocą, z dostrzegalnymi ruchami, przemieszczeniami, zmianami nasilenia barwy. Jest to może mniej dostrzegalne z tylnych rzędów, ale sprawia wrażenie, że również w tle coś ciekawego się dzieje.

Teatr Syrena
Nasze żony – Jerzy Radziwiłowicz, Wojciech Malajkat
fot. Krzysztof Bieliński / Teatr Syrena

Pszoniak w ciekawy sposób naigrywa się z telefonów komórkowych, które pomimo komunikatów przed spektaklem jakże często przeszkadzają teatralnym aktorom. Tym razem przeszkadzają jednak celowo, bo właśnie połączenie telefoniczne związane jest z jednym ze zwrotów akcji.

Nasze żony w Teatrze Syrena to propozycja zarówno do widzów poszukujących w teatrze głębszych treści, jak i tych dla których wizyta w teatrze to głównie rozrywka. I jedni i drudzy docenią kunszt aktorski, który jest wyznacznikiem tej bardzo ciekawej, nawet jeżeli nietypowej dla sceny przy Litewskiej, propozycji na teatralny wieczór.

O spektaklu:


Nasze żony – premiera – materiał TVN

 • Najbliższe spektakle: 4 maja godz. 19.00, 5 maja godz. 19.30

  plakat
  Nasze żony – Teatr Syrena
  fot. Teatr Syrena
 • Tytuł oryginalny: Nos Femmes
 • Autor: Éric Assous
 • Premiera: 5 maja 2017
 • Reżyseria: Wojciech Pszoniak
 • Tłumaczenie: Bogusława Frosztęga
 • Scenografia, kostiumy: Barbara Hanicka
 • Światła:  Artur Wytrykus
 • Projekcje: Michał Jankowski
 • Asystent reżysera: Joanna Kuberska
 • Suflerzy: Małgorzata ZaufalNatalia Kiser
 • Inspicjent: Piotr Witkowski
 • Produkcja: Sabina Stępień
 • Obsada: Wojciech Malajkat, Jerzy Radziwiłowicz, Wojciech Pszoniak
10 kwietnia 2018 18:59

Komentarze